Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Hiprit ameliyatla hastanın kalp damarları değiştirildi.

Suni damar yerleştirildi.

Hiprit ameliyatla hastanın kalp damarları değiştirildi.

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde kalp hastası Cihan Afşar, iki aşamalı yapılan ve cerrahi yöntemle teknolojiyi buluşturan hibrid ameliyat yöntemiyle sağlığına kavuştu.   
ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde cerrahi ile teknolojinin birlikte kullanıldığı ve Türkiye’de az sayıda merkezde yapılabilen ameliyat yöntemi ilk kez uygulandı. Ameliyat, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berent Dişcigil ve Dr. Öğretim Üyesi Selim Durmaz tarafından gerçekleştirildi. Kalp damarı yırtılan Cihan Afşar (57), aort damarındaki balonlaşmanın beyine giden damarları da içine alacak şekilde genişlemesi nedeniyle ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. 
  SUNİ DAMAR YERLEŞTİRİLDİ 
  Dünyadaki en gelişmiş hastanelerde kullanılan bir yöntemle Cihan Afşar ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu. Prof. Dr. Berent Dişcigil, “Beyine giden damarların yerlerini ayrı ayrı aort damarının sağlam yerine taşıdık. Sonrasında aort damarındaki balonlaşan kısma kapalı yöntemle kasıktan damar içine girilerek suni damar yerleştirdik. İki aşamalı yapılan ve cerrahi yöntemle teknolojiyi buluşturan (hibrid) ameliyat teknikleri ile hastamızın yırtılmak üzere olan aort damarındaki balonlaşmadan kurtarmış olduk” dedi.
  “SICAKTAN KORUNUN”
  Ameliyattan iki gün sonra sağlığına kavuşarak taburcu olan Cihan Afşar ise, “Ben, Adnan Menderes’in Köyü, Çakırbeyli’de yaşıyorum. Onun ismini taşıyan bu Üniversitenin Hastanesinde hocalarım sayesinde hayata tutundum, Allah onlardan razı olsun” sözleriyle memnuniyetini ifade etti. 
  Dr. Öğretim Üyesi Selim Durmaz, aynı durumdaki hastalar için önerilerde bulunurken, “Aort damarındaki balonlaşma ailesel olabileceği gibi yüksek tansiyon hastalarında da yıllar içinde sessizce ilerleyerek ortaya çıkabilecek bir damar hastalığıdır. Bu hastalıkta, tansiyondaki ani yükselmelerin balonlaşan damarın yırtılmasına yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle hastalar aşırı sıcaktan kaçınmalı ve tedavilerini aksatmamalılar” diye konuştu.  

Next page

Gazete Yenigün