Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Hilton kavgası

Hilton İzmir’in kapanması nedeniyle dönemin eski belediye başkanları birbirlerini eleştirdi. Yüksel Çakmur Hilton İzmir’de halkın zarara uğratıldığını iddia ederken, Burhan Özfatura ise otelin yıllarca kentin istihdamına ve turizmine değer kattığını savundu

Hilton kavgası

Hilton İzmir’in kapanması nedeniyle dönemin eski belediye başkanları birbirlerini eleştirdi. Çakmur, Hilton İzmir’de halkın zarara uğratıldığını iddia etti. Özfatura ise otelin yıllarca kentin istihdamına ve turizmine değer kattığını savundu

Hilton İzmir’in kapanması 30 yıllık sayfaların tekrar açılmasına sebep oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanları Yüksel Çakmur ve Burhan Özfatura birbirini sert sözlerle eleştirdi. Çakmur, Hilton sözleşmesini İzmir’e ihanet olarak tanımladı. Özfatura ise söz konusu otelin kentin istihdamına ve turizmine katkı sağlandığını, Çakmur’un 1994 seçimlerinin yenilgisini hala içinde taşıdığı için böyle açıklamalar yaptığını iddia etti.

"GARABET BİR SÖZLEŞME"

1989 yerel seçimlerinde SHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Yüksel Çakmur, Anavatan Partili Özfatura’dan görevi devraldı. Hilton İzmir'le ilgili o dönem yaşanan süreci anlatan Çakmur, göreve gelir gelmez Hilton İzmir için bir kurul oluşturduklarını belirterek şöyle konuştu:
“Sözleşmenin belediyeyi, İzmir halkını çok büyük zarara uğrattığını saptadık. Bizim çok sevdiğimiz, saydığımız Danıştay’dan biri, Danıştay izniyle belediyede görev aldı. Bir hukuk kurulu kuruldu ve bu kurul incelemelerde bulundu. Böyle garabet bir sözleşme Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiştir kanısındayım. Bu kadar halkı zararı uğratan ve karşı tarafa bu kadar büyük rant, kâr sağlayan bir sözleşme bu. Adeta belediye her şeyi yükümlenmiş, Amerikalılara ve yapımcı ortağa her şey sunulmuş. Akla ne gelirse o sözleşmeye konulmuş. Yargı da Türkiye Cumhuriyeti yargısı değil, yabancı bir yargıya bırakılmış ve ağır tazminatlar barındırıyor. Biz göreve geldiğimizde bu sözleşme yapılmış, imzalanmıştı. O dönemin yetkili belediye başkanı Burhan Özfatura bunların tümünü imzalamış.”

"ALTIN TEPSİDE SUNDULAR”

İmzalanan Hilton İzmir sözleşmesinin temelinin olmadığını savunan Çakmur sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İzmir’in elmas parçası işe yaramaz bir toprakla değiştirilmiş. Ben Hilton konusunda her alanda yardım etmek istiyorum. Türkiye’de halkı zarara uğratan tüm yollar, köprüler için de dosyalar açılmalı. Ben hukukçu arkadaşların bu dosyayla ilgilendiğini görünce mutlu oluyorum ama keşke 30 yıl önce yanımızda olsalardı o zaman daha mutlu olurduk. Hilton, Cumhuriyet tarihinin İzmir’de gerçekleşmiş en berbat olayıdır. Halkın malının, mülkünün anlayışsız şekilde bir takım kendi alanlarına, çıkar, menfaat çevrelerine altın tepside sunulduğunu gösteriyor. Bunu yapanlar, ‘Yaptık, hatalıyız ya da değiliz’ diyecekler. Biz geldiğimiz zaman bina bitmiş, tören hazırlanmış, basın davet edilmiş ve açılış yapılıyordu. Ben anlamıyorum, Özfatura halüsinasyon görüyor, turizmden bahsediyor. Özfatura sözleşmeyi de alsın eline çıksın ortaya ‘Yaptım’ desin. Hilton’da kul hakkı yenmiştir.”

ÖZFATURA: ARSAYI BEDAVAYA ALDIK

1984-1989 yıllarında Anavatan Partisi’nden, 1994-1999 yıllarında ise Doğru Yol Partisi’nden seçilerek iki dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Burhan Özfatura ise Hilton’un İzmir’e büyük katkıları olduğunu savundu. Çakmur’un metro ihalesine dikkat çeken Özfatura, “Kendisi kendi zamanında yaptığı metro ihalesinde neredeki mahkemeleri yetkili kıldı? Birçok hatayla yaptığı ihalede hangi mahkemeleri yetkili kıldı Çakmur? Uluslararası ihalelerde yabancı firmalar, büyük yatırım yaparken kendilerini garantiye almak için beynelmilel kendi yargı mercilerini tercih ediyorlar. Hilton İzmir’e kazandırılmış, İzmir’in ekonomisine, turizm potansiyeline, istihdamına 30 yıldır katkıda bulunmuş güzel bir eserdir. Biz o arsayı Amerikalılardan bedavaya aldık. İzmir’e çok güzel bir otel ve otopark kazandırdık. Belediyenin de yüzde 23,5 olan hissesinin de azalmayacağı hükmünü koyduk. Bu tür ihaleler Devlet Planlama Teşkilatı başta olmak üzere Ankara’daki bir takım mercilerin denetimi izninden sonra yapılır. Yani bir eksiklik, hukuka aykırılık olsaydı tüm bu prosedürlerden geçmesi mümkün olmazdı. O dönemin de en ciddi firmaları Hilton’a ortak oldular” ifadelerini kullandı.

“ÇAKMUR’UN HUKUK BİLGİSİ YETMEZ”

Göreve ikinci defa geldiğinde Hilton İzmir’i batmış halde bulduğunu anlatan Özfatura şu açıklamaları yaptı:
“Ben Yüksel Çakmur’un döneminden sonra 1994’te geldiğimde oteli batmış halde buldum. Biz günlerce borçları tasfiye ettik ve uzun vadeye yaydık. Kendi döneminin kusurlarını inkar ederek, kaldı ki tüm şirketler Tansaş dahi batmıştı, 5 yıllık dönemde, SSK ve vergi ödememişlerdi. Hiç konuşmaması gereken biri varsa o da Yüksel Çakmur’dur. Hala 1994’teki mağlubiyetinin hıncını taşıyor. Söylediği her şey yanlış. Sözleşme çok güzel bir sözleşmedir. Çakmur’un hukuk bilgisi onu anlamaya yetmez. Her an belediyenin denetleme yetkisi vardır. Benim zamanımda bitmeye yakındı, Çakmur zamanında açıldı. Hilton bu kadar borca batarken kendisi gerekli ilgiyi göstermiş mi? Şimdi tenkit ediyor. Aklınca bir takım beyanlarla gündeme gelmek için beni kullanmaya çalışıyor, o benim muhatabım değil.” -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün