Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Hiçbir öğrenci açıkta kalmasın!

Türkiye genelinde Liseye Geçiş Sınavı (LGS)'na girecek öğrenci sayısının 600 bine yakın olması velileri ve öğrencileri okul bulma sorunu nedeniyle endişelendiriyor. Konuyla ilgili konuşan eğitimciler, yetkililerin acilen çalışma yapması gerektiğini söylüyor

Hiçbir öğrenci açıkta kalmasın!

YENİGÜN Bu yıl Türkiye genelinde Liseye Geçiş Sınavı (LGS)'na, geçen yıla göre 600 bine yakın öğrencinin girecek olması, velileri ve öğrencileri okul bulma sorunu nedeniyle endişelendiriyor. Tercih yapılacak okul bulamamaktan ve okulların mevcut kapasitesinin yetmeyecek olmasından endişe duyan aileler, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gelecek güzel haberleri bekliyor. Okula 60 aylık başlayan yaklaşık 600 bin öğrencinin önümüzdeki günlerde yaşayacağı sorunla ilgili gazetemize konuşan eğitimciler, yetkililerin acilen çalışma yapması gerektiğine vurgu yaptı.


“TALEPLERİ KARŞILAYAMAZ”
Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Necip Vardal, bu yıl sadece Karabağlar ve Konak ilçelerinde liseye geçecek 7 bin 400 öğrenci olduğunu söyledi. Vardal, “Mevcut koşulları değerlendirdiğimizde var olan derslik sayılarının yüzde 50'si kadar ek dersliğe ihtiyaç olduğu görülmektedir. Ayrıca velilerimizin akademik liselere başvurusundaki geçmiş yıllardaki yoğunluğu dikkate aldığımızda, velilerimizin bu talebinin karşılanması mevcut kontenjanlarla çok mümkün gözükmemektedir” dedi. 


“BAKANLIK GÜVENCE OLMALI”
Öğrenci velilerinin kaygılı olduğunu ileri süren Vardal, “Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda bir yol haritası oluşturmalı ve bunu hızla eğitim sendikaları, veli örgütleri ve kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bakanlık en çok tercih edilen okulların Anadolu Liseleri olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Anadolu liselerinin kontenjanlarının artırılması, yeni Anadolu liselerinin açılması, talep edilmeyen Meslek Liseleri ve İmam Hatip Liselerini hızlıca Anadolu Liselerine dönüştürülmesi için çalışma yapmalıdır. Her öğrencinin istediği okul türünde eğitim görme hakkı vardır. Bakanlık bu hakkı güvenceye almalıdır” şeklinde konuştu. 


“ÇÖZÜME MUHTAÇ DURUM”
Türk Eğitim-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir de tekli eğitime geçilemediği için yaşanan sorunların bu yıl artan öğrenci sayısı ile daha da artacağına işaret etti. Demir, “Bu yıl 4+4+4 sisteminden gelen 60 aylık çocukların okula erken başlamaları nedeniyle ekstra getireceği fazladan sayı liselerimizde kontenjan sorununu en üst düzeyde yaşamamıza sebep olacaktır. İkili eğitime geçen okullarımızın şube öğrenci sayıları derslik kapasitelerin üzerinde olacaktır. Bu yıl Anadolu liselerinin büyük bölümünün kontenjanlarının çok üzerinde öğrenci alması, okulların ikili eğitim yapmak zorunda bırakılması, çözüme muhtaç bir durumdur. Bu noktada önerimiz; kapasitelerinin çok altında kalan okulları eğitim bölgesindeki aynı türdeki okullarla birleştirerek, buradan açığa çıkan fiziki mekânları o eğitim bölgesinde hangi okul türü için derslik ihtiyacı var ise o okullarımıza tahsis edilmesidir. Önümüzdeki kısa zamanı doğru değerlendirmek ve tedbir almak eğitimimizin geleceği bakımından çok önemlidir.” 


Ne oldu?
11 Nisan 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren lköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile, okula başlama yaşı 72 aylıktan 60 aylığa indirildi. 6 yaşında okula başlama yaşı yıllar içinde değiştirilerek 69 aylığa kadar yükseltildi. 2012 yılında okula yaşıtlarıdan önce başlayan çocuklar bu yıl ortaokuldan mezun olup liseye gidecek. Türkiye genelinde yaklaşık 600 bin kadar öğrenci daha bu yıl lise tercihinde bulunacak. 

Gülsen CANDEMİR


 

Next page

Gazete Yenigün