Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Haytap’tan Kocabaş’ın yunusları öldürün önerisine cevap: AKIL TUTULMASI YAŞIYOR

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, önceki gün hamsileri tükettiği için yunus balıklarının, denetimli avlanması önerisi gündeme getirmişti. Yunusun popülasyonunun olağandışı bir biçimde artığını iddia eden Doç. Dr. Mehmet Kocabaş’ın iddiaları doğaseverlerden tepki çekti.

Haytap’tan Kocabaş’ın yunusları öldürün önerisine cevap: AKIL TUTULMASI YAŞIYOR

Furkan İLHANCAN / YENİGÜN - Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, "Biz onları korumaya ve yunus parklarında olmalarını bile istemezken bu kişi nasıl böyle bir demeç verebiliyor anlamış değiliz. Bizce bu kişi akıl tutulması yaşıyor. Böyle bir açıklama asla kabul edilemez. . Biz görüşe şiddetle karşı çıkıyoruz. Biz kaç kere yunus parklarının kapanmasına yönelik eylemler ve açıklamalar yaptık yani değil öldürülmeleri onların parklarda yaşamaması için federasyon olarak savaş veriyoruz. Ne kadar ayıp bir şey bunların söylenmesi. Yunus balıklarının zaten bize bir zararları yok. Hamsi yiyorsa bu doğal bir şey. Doğanın kanunu bu. Ama bizim ülkemizde hamsi popülasyonunu azaltacak kadar çok fazla sayıda yunus balığı yok" diye konuştu.

 

AÇIKLAMA ÜZÜNTÜ VERİCİ!

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü Koçabaş’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Sürücü, “Bir bilim insanı tarafından, hamsilerin azalmasının nedeninin yunuslara bağlanması son derece üzüntü vericidir. Yunusların popülasyonu öyle sahilden bakmayla anlaşılabilir mi? Yunusların hangi balığı ne kadar yiyeceğine doğal denge içinde biz mi karar vereceğiz? Aslında aşırı ve bilinçsiz avlanma nedeniyle yunuslar besin yetersizliği çekmektedir. Denizlerimizin bu hassas memelileri, aşırı balık avı yüzünden yeterli besin bulamamakta, balık bulamayan yunuslar kendi yağ dokularından ihtiyaçlarını karşılamakta ve besinsiz kalan yunusların hastalanarak öldükleri yapılan nekropsi sonuçlarından anlaşılmaktadırDiğer deniz memelilerinde olduğu gibi, yunusların da avlanması yasak olup, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ülkemizin taraf olduğu Barselona, Bern, CITES gibi uluslararası anlaşmalarla koruma altındadır. Bu durum değişmemelidir ” dedi.

 

YUNUSLAR BALIKÇILARIN HEDEFİ

Yunuslar özellikle Japonya, Güney Amerika ve Azorlar’da balıkçıların hedefi. Bunun yanı sıra Pasifik, Akdeniz, Batı Afrika ve Yeni Zelanda denizlerinde ağlara takılarak yanlışlıkla avlanabiliyorlar. Türkiye denizlerinde de çok bulunan bu türe ait hayvanların sayısı, özellikle Karadeniz’de bir dönem çok fazla avlanma nedeniyle azalmış. 1971 yılında Türkiye’de 88.000 kadar yunusun öldürüldüğü kayıtlı. Bu nedenle, sayılarının giderek azaldığı bilinen bu sevimli memelilerin avlanmalarının kesin olarak önlenmesi ve mevcut populasyonların yoğunluklarının sürekli denetlenmesi öneriliyor.

 

Next page

Gazete Yenigün