Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Haydi İzmir can olmaya!

İzmir’de, 4 - 5 Ocak'ta düzenlenecek “Hayat Olabilirsin Festivali” ile kan, kök hücre ve organ bağışı toplanacak. Ayrıca, bu festivalde Karşıyaka Spor Kulübü'nün, İzmirli müzik gruplarının, STK'ların ve ilçe yönetiminin desteği ile rekor kırılması bekleniyor

Haydi İzmir can olmaya!

YENİGÜN Mavibahçe AVM'de, 4 - 5 Ocak tarihlerinde kan, kök hücre ve organ bağışı toplamak amacıyla gerçekleştirilecek olan “Hayat Olabilirsin Festivali” bir yardım kampanyası olmasının yanı sıra; ilçe yönetim birimlerinin, Karşıyaka Spor Kulübü'nün, İzmirli müzik gruplarının, STK'ların bir arada bulunacağı bir rekor denemesi olacak. 
Festivalin Koordinatörü Melike Saygel, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederek, “Bağışlanan her kan, kök hücre ve organ gerçek bir yaşam armağanıdır. Hastaların hayatta kalabilmesi için tek yol gönüllülerin bağışçı olması. Sağlığımızı hastalarla paylaşmanın bir vatandaşlık görevi olduğuna inanıyorum. Bu amaçla yola çıktık. Tüm İzmirlileri bu özel festivalin ve rekor denememizin parçası olmaya davet ediyoruz” dedi.


TARAFTAR DESTEĞİ
Projenin paydaşlarından olan Karşıyaka Spor Kulübü'nün Başkanı Turgay Büyükkarcı, “Hayat Olabilirsin Festivali'nde, Karşıyaka Spor Kulübü olarak bizler de varız. Tüm taraftarlarımızı rekor denemesi yapacağımız bu festivale bekliyoruz” diye konuştu.
Karşıyaka Taraftarlar Derneği Başkanı Okan Kırmacı ise, “Kampanyaya; Karşıyaka Taraftarlar Derneği, Karşıyaka Çarşı Grubu ve Karşıyaka halkı olarak destek veriyoruz. O gün bağış üzerine bir rekor denemesi yapacağız. 4-5 Ocak'ta herkesi Mavibahçe'ye bekliyoruz. Herkese ilgi ve alakası için şimdiden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan 5 Ocak tarihinde, Türkiye Basketbol Ligi'nde Pınar Karşıyaka ile Anadolu Efes liderlik için kozlarını paylaşacak. Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka Spor Salonu'nda gerçekleşecek olan karşılaşmaya çok sayıda Karşıyakalı taraftarın gelmesi ve aynı zamanda festivale de destek vermesi bekleniyor. Pınar Karşıyaka Genel Menajeri Selim Çınar da destek çağrısında bulunurken, festival öncesi Karşıyakalı basketbolcular, futbolcular ve voleybolcular da video çekerek kan, kök hücre ve organ bağışı kampanyasına destek verdi.


FESTİVALDE NELER VAR?
4 Ocak'ta Yaygara, Tersyön, Fondip, Beyefendi adlı müzik grupları konser verirken, DJ 90, 90'lar performansı sergileyecek. 5 Ocak'ta ise Pinti, Kaygı Yeniden, Serkan Aras, Yağmur Sena Qintet, Dolce Band konserleri sahnelenecek. Konserlere giriş ücretsiz olacak.

GÜNLÜK 9 BİN ÜNİTE KAN

Kan ve Kök Hücre Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Savaş, Türkiye’nin günlük kan ihtiyacının 9 bin ünite olduğunu söyledi. Düzenli bağışlarla bunun sadece 7 bin ünitesinin karşılanabildiğini aktaran Savaş, “Geriye kalan 2 bin ünite kan, Türkiye’nin kanayan yarası olarak hasta ve ailelerini ümitsizlikle baş başa bırakıyor. Kızılay bu işi çok çok iyi yapıyor, dünya standartlarında teknolojilerle çalışıyor ama düzenli bağışçımız yetersiz. İnsanlar kan anonsunu sosyal medyada paylaştığında sorun çözüldü sanıyor. 52 milyon sosyal medya kullanıcısı var. Yüzde 10’u düzenli kan bağışı yapsa, bu ülkenin kan sorunu çözülür” dedi.

30 BİN HASTA ORGAN BEKLİYOR
Sağlık Bakanlığının son verilerine göre, 22 bin 500 hasta böbrek bekliyor.  Bin 116 hasta kalp bekliyor. Bin 196 hasta karaciğer bekliyor. Pankreas bekleyen hasta sayısı ise 300'e yakın. 82 hasta akciğer bekliyor. Türkiye'de toplamda 30 bine yakın organ nakli bekleyen hasta var.

Doğukan Fikri Fidan

Next page

Gazete Yenigün