;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Haydi hep birlikte hamsi şölenine!

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu her yıl olduğu gibi bu yıl da 9 Şubat'ta İnciraltı'nda düzenleyeceği 10'uncu Hamsi Şenliği'nde Egeliler'e 10 ton hamsi ikram edecek. 50 bin kişinin katılmasının beklendiği şenlikte ziyaretçiler, yöresel sanatçıların seslendirdiği Karadeniz müziği eşliğinde eğlenecek

Haydi hep birlikte hamsi şölenine!

Yenigün TV ekranlarında İbrahim Paker'in konuğu olan Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF) Başkanı Aydın Özyar, herkesi bu şenliğe davet ederek, “Son alınan verilere göre Ege Bölgesi'nde 600 bin Karadenizli yaşamakta. Bu sayı İzmir için ise 250 bin civarında. Karadeniz'den Ege'ye gelen hemşehrilerimizin uyumunu sağlamak, sorunlarıyla ilgilenmek ve bölgeyi burada tanıtmayı amaçlıyoruz. Bunun için böyle şölenleri çok önemsiyoruz. Vatandaşlarımızı her yıl hamsi ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Karadeniz kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz. Karadeniz insanı çalışkandır, üretkendir ve ülkenin çimentosudur. Ayrıca çok sayıda öğrenciye burs veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

ENGELLİ VE YAŞLILARA ÖZEL PLATFORM

EKAF Başkan Yardımcısı Ahmet Gedik ise, "Pazar günü güzel bir havada iyi bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yılların vermiş olduğu bir tecrübe var. Tüm İzmir şenlikten sonra tekrar ne zaman olacağını soruyor. Güvenliği sağlamak için özel bir güvenlik şirketiyle anlaştık. Alana araçlarıyla gelecek olan arkadaşlarımız belediyenin park alanlarını ücretsiz olarak kullanabilecek. Engelli ve yaşlı vatandaşlar için oturabilecekleri özel bir platform oluşturuldu. Alanda oluşturacağımız stantlarda yöresel gıda maddeleri, yemekler, çay, fındık, pestil, tereyağı, peynir servis edilecek. Hamsiler 30-35 tavada aynı anda pişirilecek ve halkımıza ikram edilecek" diye konuştu.

Şenlikte neler var ?

10'uncu Hamsi Şenliği, Balçova'da bulunan İnciraltı Mesire Yeri'nde düzenlenecek. 10 ton hamsinin tavalarda kızartılarak ziyaretçilere ikram edileceği şenlikte, yöresel sanatçılar Karadeniz şarkılarını seslendirecek. Karadeniz kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen bu etkinlikte aynı zamanda Karadeniz Bölgesi'ne özgü ürün ve yiyecekler de ziyaretçilere sunulacak. Etkinlikte hamsi ikramında ve tanıtımında toplamda 100 kişi görevlendirilecek.

Next page

Gazete Yenigün