Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

“Halkçı yerel yönetimi Bayraklı'da sürdüreceğiz”

EGE Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Üyesi, CHP Eski İzmir İl Başkan Vekili Barış Erel, Bayraklı Belediye Başkan Aday Adayı olarak yola çıktı. Erel, CHP’nin halkçı yerel yönetim modelinin Bayraklı’da devam etmesi için hizmet yarışına girdiğini söyledi

“Halkçı yerel yönetimi Bayraklı'da sürdüreceğiz”

Yenigün TV'ye konuk olan CHP Bayraklı Belediye Başkan Aday Adayı Barış Erel, CHP’nin halkla birlikte yönetim, saydam belediyecilik, sağlıklı yaşam hakkı, insanların mutlu olması gibi yerel yönetim reformlarının ışığında hareket edeceğini ifade etti. Erel, “Kendimizi değil kentimizi, kendi çocuklarımızın değil halkın çocuklarının geleceğini düşünerek, 31 Mart 2019 tarihinde ortak ve yeni bir geleceği hep birlikte ve el ele inşa edeceğiz. Görev alma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Şu an ülkemizin rejiminde bir farklılık yaşanmakta. Türkiye, Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte demokrasiyi seçmiş bir ülke. Demokrasinin diğer rejimlerden farkı, kuvvetler ayrılığı prensibidir. Son dönemlerde yasama, yürütme ve yargının tek kişinin eline geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla 2019 yerel seçimleri farklı bir önem kazanıyor. Çünkü yerel seçimlerde elde ettiğiniz başarı, genel seçimlerde iktidar olmanın yolunu açar” dedi.

“İZMİR MODELİNİ TÜRKİYE'YE YAYALIM”

İzmir'de yerel yönetimin yapacağı başarılı çalışmaların önemine değinen Erel, “Her zaman Türkiye, İzmir gibi olsun diyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi başarılarıyla akla geliyor. Kentin 15 yıl önceki ve bugünkü halinin karşılaştırdığımız zaman ortaya güzel bir İzmir modeli çıkıyor. İzmir modelini Türkiye'ye yayabiliriz diye düşünüyorum. 3 büyük kent içinde seçilmiş tek Belediye Başkanının Aziz Kocaoğlu olduğunu da hatırlatmak istiyorum. İzmir, tercih edilen bir yer. Hızlı bir nüfus artışı var. İzmir, en fazla vergi ödeyen kentlerin başında geliyor, ama karşılığını yeterince alamıyor. Projelerimiz Ankara'dan geçemiyor. Buna rağmen Büyükşehir Belediyemiz çok başarılı çalışmalara imza atıyor” dedi.

“HERKESİN İHTİYACI FARKLI”

Bayraklı'nın diğer ilçelerden farklı bir ilçe olduğuna dikkat çeken Erel, “Bayraklı’nın kendine has özellikleri var. Anadolu'nun her köşesinden yurttaşımızın yaşadığı bir kent Bayraklı. Bayraklı'yı üçe ayırmak mümkün. Bir tarafı yüksek yapıların olduğu bölge, bir tarafı Anadolu'da gelen insanlarımızın yaşadığı bölge, diğer tarafı ise daha çok orta sınıf insanlarımızın yaşadığı bölge. Dolayısıyla herkesin talepleri bambaşka. Ona göre projeler üretmemiz gerekiyor. Her sokağın sorununu orada yaşayan vatandaşlara sorarak çözeceğiz ve ortak akılla hareket edeceğiz” diye konuştu.

“BAYRAKLI'YI CETVELLE ÇİZEMEZSİNİZ”

Bayraklı'nın bir seçim mühendisliği projesi olduğunu aktaran Barış Erel, “Bayraklı'yı Karşıyaka'dan ayırarak seçim kazanabileceklerini düşündüler. Bunu planlayanlar şunun farkında değiller; Bayraklı'nın hangi bölgesine giderseniz gidin, en yukarıdaki mahallesinden en aşağıdaki mahallesine kadar herkes laiktir, demokrattır, Atatürkçü'dür. Dolayısıyla Bayraklı'yı elinize cetvel alıp çizemezsiniz. Bayraklı halkı bunu yapmaya çalışanlara en güzel cevabı sandıkta veriyor. Bayraklı halkı kutuplaşmaya karşı olduğu mesajını veriyor” dedi.

 

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HASSAS DAVRANMALIYIZ”

Bayraklı ve İzmir için kentsel dönüşümün önemine dikkat çeken CHP'li Erel, “Kentsel dönüşüm konusunda çok dikkatli ve hassas davranmak gerekiyor. Kentsel dönüşüm, insanları yıllardır yaşadıkları mahalleden, sokaklardan koparmak olarak algılanmamalı. 40-50 yıldır birlikte yaşayan komşuları birbirinden koparamazsınız. Belediye, dönüşümde bir güven unsuru olmalı” diye konuştu.

“BEL KEMİĞİMİZ ŞEFFAFLIK”

CHP'nin halkçı yerel yönetim modelinin hizmetlerin yerinden ve etkin bir şekilde halka sunulmasını ve hakça paylaşımın gerçekleştirilmesini esas aldığını söyleyen Erel, temel amacını ise “Yerel yönetim sınırlarında yaşayan herkesin, insan olmasından doğan hakkı gereği, hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın, yerel ve ortak gereksinimlerinin evrensel standartlarda ve kaliteli bir biçimde karşılanması, bu suretle de insanların yaşam kalitelerinin arttırılması. Bel kemiğimiz şeffaflık, adil ve dürüst olmak olacaktır. Partimizin politikaları ve geçmiş dönemden devralacağımız projeleri geliştirerek üreteceğimiz halkçı projelerimizle tüm ilçeler ve Bayraklı’da başarılı bir yerel seçim geçireceğiz” sözleriyle açıkladı.

BARIŞ EREL KİMDİR?

18 yıldır üyesi olduğu CHP'de 2002- 2004 yılları arasında Karşıyaka-Bayraklı Gençlik Kolu Başkanlığı, 2002- 2004 yılları arasında İlçe Yönetim Kurulu Sekreter Üyeliği ve 2011-2016 yılları arasında örgütlenmeden sorumlu İzmir İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunup, bir dönem İl Başkanlığına vekalet eden Barış Erel iş hayatına ulusal bir medya kuruluşunun baskı tesisleri yöneticisi olarak devam ederken, EBSO'da meclis üyeliği ve Basım Yayın Sanayicilerinin Meslek Komite Başkanlığı görevini de yürütüyor.


Doğukan Fikri FİDAN

Next page

Gazete Yenigün