Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 17 Mayıs 2021 - 10:17

Yine açıldık

İçişleri Bakanlığı’nın 1 Haziran'a kadarki ‘kademeli normalleşme' takvimi kafaları karıştırdı. Farklı sesler yükselten kesimlerin temsilcileri eşitlik ve sosyal adalet vurgusu yaptı

Nihat AK / YENİGÜN - Tam kısatlama sürecinin tamamlanmasına sayılı saatler kala İçişleri Bakanlığı’ndan gelen 17 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak Kademeli Normalleşme Tedbirleri milyonlarca vatandaşın hevesini kursağında bıraktı. Buna göre hafta için sokak kısıtlaması 21.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanacak. Hafta sonu ise tam kısıtlamalar uygulanırken, 10.00-17.00 saatleri arası market, manav, bakkal açık olacak. Şehirlerarası kısıtlamalar da kaldırıldı. AVM'ler 10.00 ila 20.00 arasında hizmet verecek. Kademeli normalleşme takvimi 1 Haziran'a kadar uygulanacak. 18 yaş altı gençler ve çocuklar ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklar.

GEL AL VE PAKET SERVİS OLACAK

Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler, seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi iş yerleri, hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilecek. Kademeli normalleşme döneminde, gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parkların faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecek.

AVM'LERE TANINANLAR ESNAFADA TANINSIN

"Kademeli Normalleşme Tedbirleri"nin çarpıklıkları nedeniyle Ak Parti'ye sert eleştiriler yönelten İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun ÇırayAVM'ler açılıp küçük esnafın erken saatte kapanıyor olması yine darbeyi küçük esnafa vurma anlamına gelir. AVM'lere tanıdıkları hakları küçük esnafa da tanımalıdırlar. Vatandaşlara eşit davranmaları gerekir. Sosyla devlet olmanın gerekliliklerini yerine getiremedikleri için insanlar dahada fakirleşiyor"dedi.

20'ŞER BİN LİRA NEDEN VERİLEMEDİ?

Salgın sürecinin yönetimi ve israf üzerinden iktidara yüklenen İYİ Partili Aytun Çıray, "Sosyal destek paketleri olmadan yapılan kapatmalar ne yazık ki vatandaş için COVID kadar büyük belaya dönüşüyor. Bütün problemleri kaynak sıkıntısı Türkiye'nin 128 milyar dolar dövizini erittiler. 60-70 milyar dolarda Suriyelilere harcadılar. Yetmiyormuş gibi kamu özel ortaklığı adı altında müşteri garantili işler yaptılar. Hastaneler, yollar köprüler, bütün bu paraları israf etmemiş olsaydılar artı Türkiye yolsuluklarla büyük paralar kaybetmemiş olsaydı. Şu anda kişi başına 20şer bin lira verebilmiş olabilirlerdi. Eger zamanında tam kapanmaları 1 yıl önce şubat mart aylarında yapmış olsaydılar şu anda Türkiye düze çıkıyor olacaktı. İki büyük problemleri var. Süreç yinetimini beceremediler. Aşı alımını beceremediler. Bu iki nedenle sonuç alınamıyor süreç uzadıkça uzuyor. Süreç uzadıkça sosyla devlet olmanın gerekliliklerini yerine getiremedikleri için insanlar dahada fakirleşiyor"şeklinde konuştu.

O SÖZLER CAHİLLİKTEN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Turistlerin gördüğü herkes aşılanacak” sözlerini cahillik olarak değerlendiren Çıray, "Aşılı olmak taşıyıcı olmaya engel değil. Kendi vatandaşını bir meta gibi bir madde gibi görmek anlayışı söz konusu. Bütün dünya bunlar ne söylerse söylesin Türkiye'deki gerçek rakamları biliyorlar. Gerçek durumuda biliyorlar"dedi.

 

 

PAKET SERVİS TAMAMEN ALDATMACA!

Tedbir kararlara saygılı olduklarını ancak salgının esas kaynağının lokantacılar olarak görülmesine anlam veremediklerini belirten Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ileİzmir Lokantacılar Odası Başkanı Aykut Yenice,AVM'ler 10 saat açıkken lokantaların sadece paket servisi yaptırılmasına mantıklı olarak bir geçerliliğin çözümünü kendimizde bulamıyoruz"dedi. Genel Başkan Yence, "Bizmi için olağan bir hale geldi. Artık bunlar bizim için sürpriz değil. Paket servisi dayatması yine önümüze konuldu. Paket servisin bizim sektörümüz için tamamen bir aldatmaca olduğunu düşünüyoruz. Vatandaş lokantadan elbasan tava, karnıyarık mı isteyecek? Paket servisi denince, insanlar fast food akla gelir. 20 çeşit yemeğin yapıldığı lokanta akla gelmez. Sektörümüz zaten zorda. Bu kararla daha da köşeye sıkıştık. Bu bizim için sektörütmüzün sorunlarına içinde bulunduğu ekonomik çıkmaza sıkıntılara çare değil. Bir an önce normal hayata dönmek istiyoruz"şeklinde konuştu.

 

 

BULAŞ SADECE KIRAATHANEDEMİ OLUYOR

AVM'lerde ve toplu ulaşım araçlarında bulaşmayan koronavirüsünün Kıraathanelere geldiğinde tehlikeli olmasının izahtan yoksun olduğuna dikkat çeken İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı,"Esnaf bu kararla daha da zor duruma düşmüştür. Daha devletin vereceği destekler elimize geçmedi. Acilen devletin esnafımıza maddi destek vermesi gerekir. Esnaf şu anda geçim sıkıntısı yaşamakta. Temel giderlerini dahi karşılayamaz durumda. İzmir'de iki meslektaşımız intihar ettti. Problemin psikolojik daha ağır sorunlara yol açmayacak terbirlerin alınmasını ivedilikle istiyoruz. Hes koduyla işletmelerimizin açılmasına talep ediyorum. Devletimizle vergi barışı ve helalleşmelerini vatandaşlar olarak bir yükümlükül yapılandırma takvimleriyle yaptık. Devlet büyüklerimizin helalleşme talepleri olumlu çok güzel. Hakkını helal etmek içinde vatandaşlarımızın bazı taleplerinin olmasıda anlayışla karşılanmalıdır"dedi.

 

 

YASAKLAMAYLA DEĞİL DÜZENLEMEYLE

Salgın sürecinde vatandaş ihtiyaçlarının en kısa mesafe ve zamanda karşılanmasının esas alınması gerektiğine vurgu yapan Ege Perakendeciler Derneği (EGEPERDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Feyzi Başdaş, alışverişde yasaklamaların doğru bir yaklaşım olmadığını söyledi. Başkan Başdaş kademeli normalleşme takvimi olan 1 Haziran'a kadarki süreç hakkında şu bilgileri verdi,"Geçtiğimiz dönemdeki kısıtlamalarda marketlerimizin 10.00-17.00 saatleri arasında açılmasının yanlışlığı ortaya çıktı. Son İçişleri Bakanlığı genelgesinde de yer almadığı için Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) olarak hafta için günlerde her gün 08.00-20.00 saatleri arasında marketlerimizi açacağız. Haftasonlara ise 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet vereceğiz. Hafta içi günlerde normal hizmetimizi verirken sadece hafta sonlarında zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışını yapmayacağız. Biz salgın sürecinde vatandaşın ihtiyaçlarının serbest piyasa şartlarında sağlanmasından yanayız. Kimsenin tekelleşmeye yönelik kapanmanın faturasını halkımıza kesmesini istemiyoruz. Pandemiden sonra ortak akılla düzenlemeyi hep birlikte yaparız. Ama o gün bugün değil"şeklinde konuştu.