Haberler > Gündem

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2021 - 14:39

Vali Köşger, bayramı depremzedelerle geçirdi “DEVLETİMİZDEN RAZIYIZ”

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, konteyner kentte yaşayan depremzedelerle bayramlaştı. Valiyi karşılarında gören depremzedeler, “Devletimizden razıyız” dedi.

Halime Erdoğan / Yenigün İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Valiliği Bayraklı Geçici Konaklama Merkezi’nde yaşayan 298 depremzede aileyle bayramlaştı. Vali Köşger’e Bayraklı Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran eşlik etti. Konteyner evleri tek tek ziyaret eden Vali Köger, depremzedelere ihtiyaçlarını sordu. Çocuklara bayram harçlığı ve şeker dağıtan Vali Köşger’e, depremzedeler, “Tüm ihtiyaçlarımız karşılanıyor, Devletimizden çok memnunuz, Allah devletimizden ve sizden razı olsun” dedi. Konteyner kentte yaşayan 0-18 yaş arası 196 çocuktan bazısı Vali Köşger’den bisiklet ve paten isterken bazıları ise tablet istedi. Vali Köşger ihtiyacı olan çocuklara tablet dağıtılacağının müjdesini verdi.

DEPREMZEDE TAŞÇI, “KENDİMİ GÜVENDE HİSSEDİYORUM”

Konteyner kentte yaşayan depremzede Süreyya Taşçı, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’e teşekkür ederek, “Bizler için yapılacak her şey yapıldı. Herkes çalışıyor, paylaşacağız, empati kuracağız. Ben Vali Bey’in elinden gelen her şeyi yaptığını da görüyorum. Ben çok memnunum. Ayrıca sizi Hüseyin Bey gibi bir Vali muavininiz olduğu için de tebrik ediyorum. Çok memnunum. Empati kurabiliyor. Burada valiliğin tüm personeli çırpınıyor. Biz minnettarız. Bakın, ben tek başımayım, kendimi güvende hissediyorum. Ayaklarınıza sağlık, Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu. Vali Köşger ise, “Ekibimiz elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Eksikler, hatalar olur ama önemli olan bunları fark edip, daha iyi olabilmek. Olan sıkıntılarda da bana haber verirseniz, hepsini hallederiz” dedi. Öte yandan bazı depremzedeler kiracı oldukları için yapılan konutlardan ev alamadıklarını, TOKİ’den faydalanmak istediklerini ifade ettiler. Vali Köşger ise şu an yapılan konutların ev sahibi olan depremzedeler için olduğunu ama taleplerin de ilgili kurumlara iletileceğini söyledi.

“TALEPLERE YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Vali Yavuz Selim Köşger, konteyner kent ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Depremzedeler için en iyisi yapılmaya çalışılıyor. Ağır ve orta hasarlı evler var. Konteyner kentimizde 298 ailemiz var. Bu ailelerimizin bir kısmının evi orta bir kısmının ise ağır hasarlı. Onların hayat standartlarını yükseltebilmek için ne gerekiyorsa yapılıyor. Evlerinden, yurtlarından, komşularından oldular ama burada onlar için yeni bir hayat kuruldu. Biz de yalnız olmadıklarını, devletin onların yanında olduğunu hissettirmek için bayramlaşmaya geldik. Memnuniyet ifade ediyorlar. Bazı istekleri de var, çocuklarımız bisiklet istiyor. Bütün taleplere yetişmeye çalışıyoruz. Elden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, tüm ekibimiz burada” ifadelerini kullandı.

“PROJE ALANI AĞUSTOS’A TAMAMLANACAK”

Rezerv alanla ilgili bilgi veren Vali Köşger, “rezerv alandaki çalışmalar devam ediyor. Hafriyat çalışmaları devam ediyor. Ağustos ayına yetiştirilmeye çalışılıyor. Proje alanındaki binalarımızı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gelerek, teslim edeceğini ifade ettiler. İnşallah Ağustos ayına proje alanındaki evlerimiz tamamlanacak. Ardından da rezerv alan, yıl sonuna kadar inşallah hak sahibi olan vatandaşlarımıza teslim edilmeye çalışılıyor. Rezerv alanlarda yapılan konutlarda hak sahiplerden kalan olursa, kiracı depremzedeler için değerlendirilebilir. Orada 8 bin konutluk bir alan açılıyor. Belki devletimiz düşünebilir. Devletimiz herkese yardım edecek” dedi.