Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2021 - 10:41

Uzman Diyetisyen Aslı Gül Kına’dan Ramazan’da beslenme önerileri

Uzman Diyetisyen Aslı Gül Kına, Ramazan Ayını sağlıklı ve kilo almadan geçirmenin yollarını anlattı. Kına, sahur yapmanın, günün verimsiz geçmesine neden olduğuna dikkat çekerek, “Mutlaka sahur yapılmalı” uyarısında bulundu.

Uzman Diyetisyen Aslı Gül Kına, Ramazan Ayında oruç tutmak isteyenler için önemli tavsiyelerde bulundu. Sağlıklı bir Ramazan Ayının nasıl geçirileceğini anlatan Kına, “Ramazanda yaşam tarzının değişikliği ile beraber yeni bir beslenme düzenine geçilir ve öğün sayısı ikiye düşer ancak oruç tutarken de sağlıklı ve çeşitli beslenme seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenme sağlanabilir. Sahura kalkmamak veya sadece su içerek niyetlenmenin yaklaşık 13-15 saat olan açlık süresinde kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olacağı unutulmamalı ve mutlaka sahur yapılmalıdır. Sahurda beslenme seçimleri; yeniden uykuya geçişe uygun olmalı, tuz oranı yüksek olmamalı, gün boyu tok kalmanıza yardım etmelidir. Bunların yanı sıra yeterli sıvı içermeli, gün içerisinde bağırsak hareketlerinizin düzenli olması için yeterli lifi sağlamalı, karbonhidrat, protein ve yağ içeren besinlerden oluşmalı ve pratik ve kolay hazırlanabilir olmalıdır. Bu nedenle sahurda her zaman bahsettiğimiz sağlıklı tabak düzenine uygun 4 besin grubundan (et grubu, süt grubu, tahıl grubu ve sebze-meyve grubu)  seçimler yapılmalı tek başına hamur işleri, ağır yemekler veya kızartmalar tercih edilmemelidir. Aynı zamanda günlük en az 2-3 litre almamız gereken su miktarının 1 litresi sahurda tercih edilmelidir” dedi.

 

“SAĞLIKLI İFTAR NASIL OLMALI”

Uzman Diyetisyen Kına, oruç tutması riskli olan gruplara dikkat çekerek, “Kalp-damar ve yüksek tansiyon hastalığı olup ilaç kullananlar, diyabet hastaları, hamileler, böbrek yetmezliği ve diyaliz hastaları, kanser tedavisi görenler, çocuk ve yaşlılar ile hamileler riskli gruptadır. Bu kişiler mutlaka uzman hekimleri ile görüşüp izin aldıktan sonra oruç tutmalıdırlar” diye konuştu. İftarın nasıl yapılmasını gerektiğini anlatan Aslı Gül Kına, “Yaklaşık 13-15 saat açlıktan sonra kan şekeri çok düşük olduğu için çok fazla yemek ve tatlı isteği olmakta ve iftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 katı kadar yemek bulunmaktadır. Ancak ramazan ruhunu hakkıyla yaşayabilmek için abartıdan ve gösterişli davetlerden uzak durmamız gerektiğini düşünürsek sağlıklı beslenme düzenini yakalayabiliriz diye düşünüyorum. Yapılan en büyük hatalardan biri çok kısa sürede çok fazla besin tüketmektir. Ancak beyin doyma emrini yemekten 15-20 dk. verir.  Bu nedenle; Orucunuzu hafif yiyeceklerle açın, domates, peynir, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yiyecekler tercih edebilirsiniz. Çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerde iftara başlamayın ve yediklerinizi iyi çiğnemeye özen gösterin. 10-15 dk. sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salata tercih edin. Enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten bulgur pilavı, kepekli veya tam buğday makarna, kepekli, tam buğday veya çavdar ekmeği gibi karbonhidratları tercih edin. Tek seferde çok büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra 1-1,5 saat ara ile az az ve sık sık beslenmeye özen gösterin. İftarda yağlı ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar, meyveli tatlılar veya dondurma tercih edin. İftardan hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek yerine kısa yürüyüşler yapmak sindirim sisteminizin rahatlamasına yardımcı olur. Günde ortalama 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin, Sıvı ihtiyacını karşılamak için ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, ev yapımı detoks suları veya sindirim sistemini rahatlatacak soğuk bitki çayları (rezene, ıhlamur gibi) tercih edebilirsiniz. Çay ve kahveleri ise yemekten 1,5-2 saat kadar sonra tercih etmelisiniz” açıklamasında bulundu.

 

Sağlıklı ve normal bir birey için örnek sahur menüsü:
Az yağlı ve tuzsuz peynir

Haşlanmış yumurta

Tam buğday veya çavdar ekmeği

Domates-salatalık (Mevsim yeşillikleri)

2-3 adet ceviz veya çiğ badem

1 porsiyon meyve

2-3 bardak su


İftar için Örnek Menü:

Orucu açarken;

Su, hurma veya kuru meyve

1 kase çorba

15 dk. sonra;

1 porsiyon ızgara veya haşlama et yemeği

1 porsiyon sebze yemeği veya salata

Yoğurt, ayran veya cacık

Tam buğday, çavdar ekmeği veya çeyrek ramazan pidesi

1-1,5 saat sonra

1 porsiyon sütlü tatlı veya

1 porsiyon meyve