Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 06 Mart 2021 - 10:42

Toprak: Gıda fiyatlarının düşmesini beklemiyoruz

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, “Gıda fiyatlarının düşmesini beklemiyoruz. Düşüş için gıda egemenliğine dayalı bir tarım politikası belirlenmeli” dedi

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı, Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, TUİK’in açıkladığı gıda enflasyon oranlarına dair açıklamada bulundu. Türkiye’nin gıda enflasyonu artışında dünya genelinde ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Toprak, Gıda enflasyonu belli aralıklarla açıklanıyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeler arasında bir oranlama yapılıyor. Türkiye ne yazık ki yüzde 20’nin üzerinde seyrederek gıda enflasyonunda birinci sırada yer alıyor. OECD ülkelerini dışarıda tutarsak, dünyada gıda enflasyonu açısından ise ikinci sıradayız. İlk sırada ise yüzde 40’lara varan enflasyon oranıyla Arjantin var. Gıda enflasyonu, inmutfakta büyük bir yangına, bütçede yıkıma sebep oluyor. Ülkemizde açlık sınırı, asgari ücrete denk, halkın alım gücü giderek azalıyor. Pandemiyle birlikte artık uzun, ucuz ekmek kuyruklarını ve pazar artıklarınıtoplayan insanları daha da fazla görmemiz gıda enflasyonunu yüksekliğinin veridiği zararı gözler önüne seriyor” dedi.

“TARIM POLİKALARIMIZ OLMALI”

Gıda enflasyonunun en büyük nedeninin tarım politikasının olmamasına bağlayan Toprak, “Uzun yıllardır toprak analizi yapılmıyor. Çiftçi ne ekeceğini bilmiyor, o dönem ne para ettiyse, gelecek dönem onu ekiyor. Toplu eğilim bu doğrultuda olunca, seneye o ürün çok oluyor ve çiftçi malını ederinden çok daha ucuza satmak zorunda kalıyor, zarar ediyor. Buna ilaveten çiftçilerimizin kullandığı tüm girdiler, dövizle alınıyor. Bu durumda da gıda enflasyonu sürekli bir artış gösteriyor. Türkiye’de birçok ürünü ithal eder hale geldik. Fiyatı artan her ürün için, ‘ithal edelim, piyasayı düzeltelim’ mantığı çok yanlış bir mantık. Kendi öz kaynaklarımıza dönmeliyiz, bizim topraklarımız 83 milyonu doyurabilecek verim ve büyüklükte. Böyle bir durumda gıda fiyatlarının düşmesini bekleyemiyoruz. Düşüş için gıda egemenliğine dayalı bir tarım politikası belirlememiz gerekiyor. Süreç böyle giderse maalesef her ay gıda enflasyonunun artışını konuşacağı” diye konuştu.

“ARAZİLERİMİZ İNŞAATA KURBAN EDİLİYOR”

Tarım alanlarının korunması gerektiğine vurgu yapan Toprak, “Tarım arazilerinin tarım dışında kullanılmaması gerekiyor. Bunun bir örneğini şu anda İnciraltı’nda görüyoruz. Bölgede tarım olmadığı, toprağın verimli olmadığı iddia edilse de orada ciddi anlamda narenciye bahçeleri, çiçek yetiştiriciliği var. Buranın imara, ranta açılması için görüşmeler, çalışmalar yapılıyor. Bölgede tarımdan geçimini kazanan insanlar var. Tarım arazileri ve meralarımız inşaat başta olmak üzere, enerji, maden gibi alanlara kurban ediliyor. z” ifadelerini kullandı.