Haberler > Magazin

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2020 - 08:35

Set makyajlarında harikalar yaratıyor

Sinema ve dizilerde yaptığı makyaj ve uyguladığı tekniklerle aranılan bir makyöz olan Sevgi Görgüç, "Makyajın her halini uyguluyorum, güzelleştiriyorum, çirkinleştiriyorum bazen de yaralıyorum" dedi

Mesut VARLIK / YENİGÜN - Sevgi Görgüç, beyaz perdeye de yansıyan birçok projede rol alan ünlü simaların yüz ve ifadelerini değiştiriyor. Kusurları kapatmayı amaçlayan güzel görünümü sağlayan bir işlem olan makyaj, bazı sahnelerde sadece güzellik değil aynı zamanda sanatçıların rollerine bürünmelerine katkı sağlayan bir işlem olarak da tanımlanabiliyor.

Sinema ve dizilerde yaptığı makyaj ve uyguladığı tekniklerle aranılan bir makyöz olan Sevgi Görgüç, "Makyajın her halini uyguluyorum, bazen güzelleştiriyorum bazen çirkinleştiriyorum, yaralıyorum, çok masum görünen birini canavara dönüştürebiliyorum. Kısacası benden ne isteniyorsa onu yapıyorum. Bu bahsettiklerimi yapabilmek için eğitim şart ancak sadece eğitimle bitmiyor en önemlisi istek yetenek ve hayal gücü; bunlar olmazsa eğitimin inanın hiç bir faydası yok’’ dedi.

 

"BAZI ÇALIŞMALAR 5-6 SAAT SÜRÜYOR"

Her genç kız gibi küçük yaşlarda makyaja ilgisi başlayan Görgüç, yüz hatlarını çok iyi bilir ve zaman içinde yüzü üzerinde denemelerle kendisine yakışan en doğru makyajı bulur. Fakat onun için makyaj güzelleşmenin dışında daha başka bir şeydir. Aynanın karşısında güzelleşmenin dışında daha nelere dönüşebilirim denemelerine merak salan Görgüç, çocukluktan gelen bu merakını ilerleyen yıllarda profesyonel anlamda mesleğe dönüştürdü. Küçük yaştan beri resme ve renklere ilgi duyan Görgüç sözlerine şöyle devam etti: "Sektöre klip çekimleriyle başladım set tecrübemi bu sayede kazandım sonrasında katalog çekimleri moda çekimleri şimdilerde ağırlıklı olarak sinema projeleri devam ediyor. Setlerde yaptığımız yara makyajları benden istenilen yaranın özelliğine şekline boyutuna göre değişkenlik gösteriyor. Bazen 15 dakika bazen bir buçuk iki saat sürüyor. Bahsettiğim süreler yara izleri için geçerli bazı karakter oluşumlarında çalışmalar 5 6 saati de bulabiliyor. Bende oyuncuların rollerine çalıştıkları gibi yapacağım makyajla ilgili araştırmalar yapıyorum, uygulamaya geçtiğimde edindiğim bilgilerle birlikte hayal gücümde devreye giriyor. O noktada artık ben ben değilim, içimde oluşturduğum bir canavarın dışa çıkması gibi bir şey oluyor."