Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2021 - 08:53

Orhanlı’da JES direnişi sürüyor

'Şevketibostan'ın kalbine hançer' başlığıyla duyurduğumuz Orhanlı Köyü'nde kurulması planlan JES için halk direnişi dozunu artırdı.Köylüler, araçlarının geçişini engellemek için arazilere çukurlar kazdı

KERİM UĞUR/YENİGÜN- Seferihisar’a bağlı Orhanlı Köyü'nde halk yürütülen jeotermal çalışmalarına karşı direnmeye devam ediyor. Köylüler doğaya verilen zararı engellemek için şirketin araçlarının geçtiği yolu tellerle çevirip çukurlar kazdı. Projeyi bir an önce hayata geçirmek isteyen firma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED raporu başvurusunda bulundu. Bir yandan firma projenin hayata geçirilmesi için çalışmalarını yaparken köy halkı da projenin gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yapıyorlar. Köylüler, son olarak firmanın araçlarının geçişini engellemek için tapusu bulunan arazilere kepçe ile çukurlar açtılar.

PROJEYE ŞİDDETLE KARŞIYIZ”

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin köylülerin karşı çıktığı JES projesinin Seferihisar’a nefes veren ağaçları, içme su kaynaklarını tehlike altına soktuğunun altını çizerek, “Projenin hayata geçirilememesi için tüm haklarımızı kullanacağız. Orası tamamen organik bir köy. Organik pazarında adı olan bir bölge. Çiftçilerimiz, köylülerimiz üretiyor. O bölgede dünyaca ünlü erkence zeytini yetişiyor. O proje bu zeytinin popülâsyonunu olumsuz anlamda etkileyecek. Köyden göçü engellemeye çalışıyoruz ama o insanlar tarım yapmazsa o köyden göç başlar. Ayrıca çevre kirliliği açısından sonuçları da olacaktır. Bize, ‘santrallerde geri dönüşüm yapıyoruz’ diyorlar. Bunu bize ispatlamaları lazım. Halka anlatmaları lazım. Ben yaptım oldu derelerse hukuki haklarımızı sonuna kullanacağız” ifadelerinde bulundu.


21 Nisan’da köy halkı bilgilendirilecek

Köyde yaşanan son gelişmeleri Yenigün Gazetesine değerlendiren Orhanlı Köyü Kültür, Doğa, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği yetkilileri ise “Şu anda köyümüzün Gökçam Mevkii'ndeki jeotermal kaynak arama çalışmalarına ilişkin olarak açtığımız dava sonucunda, geçtiğimiz haftalarda mahkeme tarafından atanan bilirkişi heyeti köyümüzü ziyaret etti. Bunun sonrasında köyümüzün de içerisinde kaldığı 180 milyon metrekarelik jeotermal kaynak arama ruhsatının verildiği bölgede 21 Nisan'da halkla bilgilendirme toplantısı yapılacak. Bu alanda büyük bir JES - GES ve RES projesi hayata geçirilmeye hazırlanıyor. Tüm bunlarla mücadele ederken, jeotermal şirketinin köyümüzde sürdürmekte olduğu jeotermal arama çalışmaları için köylümüzün yolunu hukuksuz olarak kullanmasına karşı, bu yolları telle çevirip, çukurlar kazarak şirketin yollarını kapatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.