Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 06 Nisan 2021 - 10:29

'Organlar toprak olmasın'

Akciğerlere direk etki eden nefes almayı acılı bir hale getiren kistik fibrozis hastası 41 yaşındaki Serkan Yıldız, insanları organ bağışına davet ederek, “Organlar toprak olmasın” çağrısı yaptı

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinde bir buçuk yıldır kalp nakli beklerken yaşam mücadelesini kaybeden 4 yaşındaki Ulus Umut'un yaşamını kaybetmesinin ardından organ nakli konusu bir kez daha gündeme geldi. Ulus'un hayatını kaybetmesinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirten 41 yaşında Serkan Yıldız, “Ben de kistik fibrozis hastasıyım ve akciğer nakli için sıra bekliyorum. Bende organ nakli olup eski sağlığıma kavuşmak ve daha iyi kaliteli bir nefes almak istiyorum. Kızımla dışarıya çıkmak istiyorum. Ben bu hastalığa yakalandığımda kızım 9 aylıktı. Bir baba için bu gerçekten bu çok zor bir durum ben bu yüzden kızımın adını Nefes koydum. Kızım bana adı gibi nefes oluyor. Kızımın yaşamak istediklerini beraber yapmak istiyorum. Mesela kızım bana parka gidelim diyor ancak ben 24 saat makinaya bağlı kalmak zorunda olduğum için kızımın istediklerini yapamıyorum. Bir baba olarak bunun hasreti ve özlemi içerisindeyim. Bazen iyiysem bazen çok kötü oluyorum, nefes alamıyorum. Gün geçtikçe kullandığım ilaçların sayıları artıyor, nefes alıp vermek zorlaşıyor. İki yıldır bu şekilde böyleyim ve daha ne kadar böyle bekleyebilirim onu da bilmiyorum. Organ beklemek çok zor. Büyük bir umut ve sabır istiyor. Çocuğum, eşim ve sevdiklerim için sabrediyorum” dedi.

 

ORGAN BAĞIŞINA DAVET

Tüm insanları da organ bağışına davet eden Yıldız, “Organ bağışlamak çok güzel bir duygu. Çünkü hayatınızı kaybettiğiniz zaman 8-9 kişiye can olabiliyorsunuz. Organ bağışında bulunduğunuzda bedeniniz param parça olmuyor. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Beyin ölümü gerçekleşen ve organlarını bağışlayan kişilerden organlar titizlikle alınıp estetik dikişlerle vücut dikilip o beden tek parça halinde defnediliyor. Ben şuan 41 yaşındayım ve 20 yıl önce organlarımı bağışladım. Hayatımızı kaybettikten bir yıl sonra bütün organlarımız toprakta çürüyüp gidiyor. Dinimize baktığımızda da organ bağışı caizdir herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil.Sağlık Bakanlığının organ bağışı ile ilgili hazırlamış olduğu kamu spotlarında bir çok organ nakline yer verilirken akciğer nakline yer verilmiyor. Ancak ülkemizde akciğer nakli yapılıyor. Bunun en yakın örneğide İzmir'deki Ege Üniversitesi Hastanesidir. Bu akciğer naklini hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çift taraflı ilk yapan hastanede burasıdır” diye konuştu.

 

'BELÇİKA MODELİ İSTİYORUZ'

Yıldız, ülkemizde organ bağışı ile ilgili yeni düzenlemeler getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek “Biz organ bekleyen hastalar olarak Türkiye'de Belçika modelinin uygulanmasını istiyoruz. Bizim ülkemizde organlarını bağışlamak isteyen kişi gidip yetkili kurumda form doldurup bağışıcı oluyorsunuz ancak vefat durumunuzda yine yakınlarınızın rızası alınıyor. Fakat bu Belçika modeli bizim ülkemizdeki sistemin tam tersi yani organ bağışı yapmak istemeyen kişiler devlet kurumuna başvuruyorlar” ifadelerini kullandı.

Kistik fibrozis nedir?
Kistik fibrozis doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sistemininde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir. Kistik fibrozun bilinen bir tedavisi yoktur, ancak yeni tedaviler hastaların daha uzun ve daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olur. Kistik fibroz hastalığına sahip olan kişilerin tedavisi, hastalığın seyri ve şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hastalığın ilerlediği durumlarda akciğerle ilgili komplikasyonların tedavisi olarak kullanılabilen bir yöntemdir.