Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2021 - 10:36

MHP İl Başkanı Şahin, Başkan Soyer'in 2 yılını değerlendirdi: Soyer, denilince akla Pagos geliyor

Başkan Tunç Soyer’in 2 yılını değerlendiren MHP'li Veysel Şahin, “Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın 40’ı çıkmadan Soyer, karikatür festivali derdine düştü. Ben bunu unutamıyorum” dedi

Halime Erdoğan / YENİGÜN - Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, görevde geçen 2 yılını değerlendirdi. Depremde hayatını kaybeden 116 vatandaşın 40’ı çıkmadan Başkan Soyer’in karikatür festivali düzenlemek istediğine vurgu yapan MHP’li Şahin, “Tunç Soyer’in göreve gelişinin üzerinde 2 yıl geçti ama İzmir’de ‘şu gelişme oldu, bu yapıldı’ dediğimiz herhangi bir yatırım başlangıcı yok. 8 Nisan Dünya Romanlar günü vesilesiyle de belirtmek istiyorum, son 10 yılda Karşıyaka Örnekköy’de Romanları da ilgilendiren bir konut projesi var. Bu kapsamda da 10 yılda ortaya konulan aşağı yukarı 168 konutun sadece başlangıcı var. Kılıçdaroğlu bunun temelini attı, yıllık bütçesi 10 milyarın üzerinde olan bir belediyenin hepi topu yaptığı bu. Bunu da çok büyük bir iş yapıyormuş gibi lanse ettiler. İzmir depreminden sonra Bayraklı, Karşıyaka, Bornova’da vatandaşımızın mağduriyetleri oldu, canımız yandı, birçok vatandaşımızı kaybettik. Kaybettiğimiz 116 vatandaşlarımızın daha 40’ı çıkmadan, Tunç Soyer karikatür festivali peşine düştü. Ben bunu unutamıyorum. Bizim insanlarımızın, Anadolumuzun kültüründe, bir komşumuz ya da yakını vefat edince, evlerimizde televizyon açmayız, yüksek sesle gülmeyiz. Biz böyle bir toplumuz, resmi rakamlara göre 116 vatandaşımız hayatını kaybetmişken, karikatür festivali yapmaya kalkacak kadar, bu topluma ait olmayan bir belediye başkanı var. Ben bunlara kısaca ‘Pagosçu’ diyorum” dedi.

“PAGOS, AGAMEMNON VE PORTA”

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım yapmadığını savunarak, “Göreve geldiğinde ilk yaptığı iş Pagos pazarı, ikinci yaptığı iş Agamemnon İskelesi… Bu iskeleye dair yaptığı açıklamalar da yalandan ibaret. Geçmişten kalma, bir yerde duran iskeleyi alıp getirip İzmir’in göbeğine dikti. Eğer biz sesimizi çıkarmasaydık, bugün kentimizin merkezinde Agamemnon İskelesi olacaktı. Biz tepki gösterince geri adım attı. Tıpkı vapurun adını Pagos koymak istemesi gibi… Orada da biz tepki gösterdik, İzmirliler bu tepkiye destek verdi ve vapurun adı Fethi Sekin oldu. Bunlar yetmedi, Gaziemir’de bir yerleşke yaptı, adı Porta. Efendim, Porta, kapı anlamına geliyor. Yani eski Yunan’ın İzmir’e girdiği kapı diyorlar. Halbuki, o kapı, bin yıl önce Emir Sultan’ın yani Türklerin girdiği kapıdır. Oraya verilecek isim Yunan, Rum ismi olmamalıdır. Sadece İzmir’de değil, Anadolu da bile Tunç Soyer denilince insanların aklına Pagos, Agamemnon ve Porta geliyor” açıklamasında bulundu. 

Kendimizi daha iyi anlatmalıyız”

MHP’li Şahin, İzmir’in trafik sorununa dikkat çekerek, “Biz İzmir’de ne yazık ki bir yatırım görmüyoruz. İzmirliler artık belediyenin, yatırımın ne anlama geldiğini unuttu. İzmir genelindeki alt ve üst geçitlerin toplamı kadar Manisa’nın Salihli İlçesi’nde alt ve üst geçit var. Bakın bir tarafta metropol bir İzmir’den diğer tarafta 100 bin nüfuslu bir ilçeden bahsediyoruz. Sonra da Soyer çıkıp, ‘Dünyanın her yerinde trafik sorunu var’ diye açıklama yapıyor. İzmir büyük bir talihsizlik yaşıyor. Böyle bir belediye başkanının yönettiği bir kentte yaşıyoruz. Ben buradan kendime de ders çıkartıyorum. Biz, İzmir’de yaşayan insanlar olarak, çok daha fazla çalışarak Milliyetçi Hareket Partisi’ne oy vermemiş ama İzmir’e sahip çıkan insanlara, kendimizi çok daha iyi anlatmalıyız. İzmir’i Pagos zihniyetinden kurtarmalıyız. İzmir’i, İzmir zihniyetine kavuşturmalıyız” dedi.

Emekli amirallere: Hadlerini bilsinler

103 emekli amiralin yayınladığı bildiriyi sert dille eleştiren MHP’li Şahin, “15-20 bin TL emekli maaşı alıp, devlete ayar vermeye çalışan 103 tane tekaüt olmuşlar, evlerinde oturup torun bakacaklarına, 30-40 yıl hizmet verip, FETÖ’ye teslim ettikleri orduya, 15 Temmuz darbesini yaptırdıkları orduya, güya akıl veriyorlar. Bu memleketin onların aklına ihtiyacı yok. Bu memleket onların aklına kalsaydı 15 Temmuz’da parçalanırdı. Hem suçlu hem güçlüler. Tekaütlüklerine baksınlar, hadlerini bilsinler, adam gibi oturdukları yerde otursunlar. Milletin işine karışmasınlar. Türk milleti 5 bin yıllık geleneği, 2 bin yıllık düzenli ordusu olan bir millettir. Milletimiz ve ordumuz böyle çok tekaütler gördü. ‘Bu darbe teşebbüsü değil, fikir belirtmedir’ diyenler de halt ediyorlar. Bunlar sadece ellerine silah alıp kafamıza dayadıkları zaman mı darbe olmuş olacak? 103 adam bir araya gelerek, gecenin bir yarısı millete ihtarda bulunuyor. Bunun adı darbeye teşebbüstür. Fikirlerini her yerde çıkıp söyleyebilirlerdi. 61 ihtilali, 12 Mart, 28 Şubat öncesinde de bu tarz açıklamalar yapılmıştı” ifadelerini kullandı.