Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2021 - 11:44

Konut fiyat artışında İzmir dünya ikincisi

İngiltereli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’ın, 150 kenti kapsayan global konut fiyatları endeksine göre İzmir, 2020 yılında konut fiyat artışında dünyada ikinci sıraya yerleştiKerim UĞUR / YENİGÜN - İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, global konut fiyatları endeksi 2020 dördüncü çeyrek sonuçlarını yayınladı. Dünyadaki 150 kenti kapsayan rapora göre, aralarında İzmir’inde olduğu Türkiye'nin üç büyük şehri listeye damgasını vurdu.

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 30 ile Türkiye’nin başkenti Ankara olurken İzmir yüzde 29.4 ile ikinci, İstanbul yüzde 27.9 ile üçüncü sırada yer aldı.

MALİYET ARTIŞI FİYATLARA YANSIDI”

Konut fiyatlarındaki artışını değerlendiren İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Bilindiği üzere 2000 yılının haziran ayında pandemi dönemine ara vermiş ve normalleşme sürecine 1 Haziran tarihinde konut kredi faiz oranları 0,64-0,74’e çekilmişti. O tarihlerde bütün herkes konut kredi almak için bankalara koştu ve birçok emlak firmaları ve inşaat firmaları satışlarda belli kampanyalar yaptılar. Kampanyalara talep artınca fiyatlarda yukarılara çıktı. İzmir’de de hem inşaat maliyetleri hem de arsa maliyetlerinin yüksekliği fiyatları yukarı seviyelere tırmandırdılar. Ağustos ayında son buldu ve bu iki buçuk üç ayda Türkiye’deki bütün mülklerin fiyatları yüzde 40 değerlendi ve bu da fiyatlara yansıdı. Yeni inşaat firmaları yeni maiyetlerle yeni inşaatlar yapmaya başladı. Hal böyle olunca tüm Türkiye’deki rakamlar dünya standartlarının üzerinde kaldı. Çünkü pandemi koşullarında insanlar ellerindeki birikimlerini gayrimenkule değil kendi menkul kıymetlerine yatırdılar. Özellikle Ağustostan sonra Türkiye’de konut fiyatlarındaki durağanlık sebebiyle altının ve dövizin inanılmaz tırmanışını yaşadık. 2020 yılındaki yapılan son çeyrekteki fiyatlar gerçeği değil aniden yükselen fiyatları gösterdi. Şuan normalleşme sürecinde Türkiye’de sıkıntılar yaşanıyor. Zaten esnaf zor durumda konut kredisi faizleri 1,41 – 1.68 arasında seyrediyor ama konut kredisinde yer alan vatandaş çok az” dedi.

ŞU AN GAYRİMENKUL ALMAK AVANTAJ ”

İleriki süreçteki beklentilerini de dile getiren Başkan Güleroğlu, “ Şuan bir dönem fiyatlarda biraz gerileme olabilir. Yılı dörde böldüğümüzü düşünürsek ikinci periyotta bunları yaşayabiliriz. Yaz aylarında normalleşme süreci tekrar başladığında konut kredi faiz oranları aşağılara inerse bu rakamlar normalin altına düşen rakamlar tekrar normal ve normalin üzerine dönecektir. En büyük yatırım kaynakları fiyatlar düşerken alınmalıdır. Ama vatandaşlarımız fiyatlar yükselirken almayı çok seviyor. Döviz ve altında fiyatlar düşecek diye talep olmadı ama fiyatlar yukarıya giderken herkes menkul kıymetlere yatırım yapmaya başladı. Şuan fiyatlar uygunken gayrimenkul almak büyük bir avantaj yaratır” diye konuştu.

Üç faktör fiyat artışını etkiliyor”

Öte yandan İzmir'in gayrimenkul fiyat artışında dünya sıralamasında 2’nci sırada olmasına yol açan üç faktör olduğuna dikkat çeken Aresturk Gayrimenkul Genel Müdürü Emre Telyar, “Ana faktör şehrin coğrafi konumu. İzmir, Dikili'den Selçuk'a kadar kesintisiz sahil şeridine sahip. Az katlı binaların yapılabildiği bu sahil şeridi şehri coğrafi açıdan önemli kılıyor. Türkiye'de şehir merkezlerinden sahil şeridine doğru artan göç talebi zaten vardı. Pandemi de bu göç talebini artıran ikinci faktör oldu. Ekim ayında İzmir'in merkezinde yaşanan deprem de az katlı gayrimenkullere olan talebi artırdı.  Böylece İzmir'in özellikle sahil şeridindeki gayrimenkul fiyatlarındaki artış kümülatif artışı yükseltti, genel ortalama arttı. Bu da İzmir'i hem yaşamak için tercih edilen şehir hem de gayrimenkul fiyat artışı sıralamalarında ilk üç sıraya yerleştirdi” dedi.