Haberler > Bilim-Teknoloji

Yayın Tarihi: 31 Mart 2021 - 09:09

İZELMAN robotik kodlama ile çığır açacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, robotik kodlama ile genç nesile yeni ufuklar açmak ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için çağdaş bir çalışma başlattı. Prof. Dr. Akyarlı, “Mükemmel bir geleceğe kapı aralıyoruz” dedi

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Türkiye'nin batıya açılan kapısı İzmir'de gençlerin ufkunu açacak proje heyecan yarattı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in vizyonunu hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını belirten İZELMAN A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Oğuz Akyarlı, günümüzde ve gelecekte ihtiyaç duyulacak robotik kodlamanın genç yeteneklerini ortaya çıkarmak için geniş perspektifli bir çalışmayı başlattıklarını söyledi. Akyarlı, çalışmanın vizyonunu ve kapsamını Yenigün Gazetesi‘ne şöyle anlattı: “Bizler İZELMAN A.Ş. olarak erken çocukluk döneminden, diğer bir deyişle 0-6 yaş dönemindeki eğitimlerden sorumlu olan bir kurumuz ve biliyoruz ki çocuğun bütün kişiliği ve yetenekleri bu dönemde gelişiyor. Biz geleceğin yetkin ve donanımlı neslini oluşturmak için, özgür düşünceyi geliştiren ve yaratıcılığı yüreklendiren bir program düşünüyoruz. Bizim hedefimiz ve hareket alanımız, yerel yöneticimizin vizyonu ile ilgilidir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer gibi girişimciliği ve yaratıcılığı bir yaşam biçimi olarak benimseyen bir yöneticimiz olmasının güveni ve rahatlığı içerisindeyiz. Robotik kodlama dediğimiz alan da, çocuklarımızın yaratıcılık niteliklerini sınırsızca geliştirmelerine olanak veren bir alandır. Özünde yaratıcı düşünceye sağlanan bir destek, yaratıcı düşünceye verilen bir rol anlamında düşünebiliriz.”

 

GEZİCİ İNOVASYON MERKEZİ

İlk olarak uzaktan eğitim platformu ile öğrencilere kuramsal bilgiler verileceğini anlatan Prof. Dr. Akyarlı, ardından sabit ve gezici inovasyon merkezleri ile tüm çocuklara ulaşmayı hedeflediklerini belirterek izlenecek süreci şu sözlerle açıkladı: “Hazırlamış olduğumuz projede, çocuklarımızın robotik kodlama becerilerini, ilk aşamada çevrim içi bir yaklaşımla, tıpkı EBA'da olduğu gibi, uzaktan eğitim alarak edinmeleri öngörülmektedir. Ardından, bu dönemde geliştirecekleri programları doğrudan doğruya robotlar üzerinde uygulayabilecekleri mekanlar düşünülmektedir. Onun için de inovasyon merkezleri fikrimiz var. Bu merkezlerin ilkini Örnekköy'de açıyoruz. Bu merkezde bu programları kullanma yeteneğine sahip olan öğrencilerimiz, geliştirdikleri kodları robotlar üzerinde yaşama dönüştürerek, kendi robotlarını üretecekler. Projenin bir diğer önemli özelliği ise, oraya gelemeyen çocuklarımıza gezici bir inovasyon otobüsü ile ulaşmak ve bu olanağa kendi mahallelerinde sahip olmalarını sağlamaktır. Bu otobüsümüz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in her zaman söylediği gibi, dezavantajlı yörelere ulaşmamızı sağlayacak; bir program çerçevesinde o mahallelere gidilecek ve ilgi gösteren çocuklarımız, özel olarak tasarlanan aracımızda, robotik kodlarını hayata geçirerek, kendi robotlarını yapacaklar.”

23 NİSAN'A ÖZEL YARIŞMA

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda ödüllü bir robotik kodlama yarışmasının yapılacağını belirten Akyarlı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 23 Nisan ruhunun akıl ve bilim ile taçlandırılarak yaşatılması amacıyla okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin katılacağı bir turnuva düzenlenmiştir. Yavrularımız, kendilerine verilen konular doğrultusunda robotlar geliştirerek bu anlamlı güne katılacaklar. Örneğin ilkokul öğrencilerimiz, okyanusu temizleyen bir robot üzerinde fikri gelişterecek ve bu fikir üzerinden yapacakları çalışmalarla ödül kazanacaklar. Amacımız çocuklarımızın bu alandaki gelişimlerini teşvik etmektir” ifadelerini kullandı.