Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 05 Nisan 2021 - 11:15

‘İngiliz varyantıyla karşı karşıyayız’

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı tam kapanma çağrısı yaparak “ Vaka artışının önemli bir bölümü İngiliz varyant virüsünden kaynaklanıyor. Bu virüs daha hızlı bulaşıyor. Varyant virüs daha uzun kapanmayı gerektirebilir” dedi.

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - İzmir Tabip Odası Başkası Lütfi Çamlı, Kovid vaka sayısı artışına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Henüz pik seviyesine ulaşılmadığına dikkat Çamlı, vakaların artış hızına rağmen Mart ayı başında kontrollü normalleşme sürecinin başlatıldığını savundu. Çamlı, “Vaka sayılarında, çok ciddi bir artış var. Bu yeni bir olay da değil, hatta vaka artışı, kontrollü normalleşme süreci başlamadan önce başlamıştı. Bu vaka artışına rağmen, kontrollü normalleşme süreci kararı alındı. Yani kontrollü normalleşme süreci kararı, Mart ayı başında açıklandığında, vaka artışı başlamıştı ve hızla devam ediyordu. Biz o süreçte, ‘üçüncü pike mi doğru mu gidiyoruz’ tartışmasını yaparken, kontrollü normalleşme kararı verildi. Bu karar sonrasında bu artış ivme kazanarak artmaya başladı. İzmir’de son haftada yüzde 40’lık bir artış meydana geldi. Pandemi boyunca hiç görmediğimiz vaka sayılarına ulaştık. Pandemide en yüksek vaka sayısına Aralık’ın ilk haftasında 30 binleri aşan bir rakamla gelmiştik. Şu anda ise 44 binli rakamları aştık. Biz henüz pikin zirvesine gelmedik, artış devam ediyor” dedi.

TEDBİRLERİN YETERLİ OLACAĞINI DÜŞÜNMEK AKILLICA DEĞİL”

Vaka sayısının artış sebeplerini açıklayan İzmir tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Bu artışı durduracak, etkin, efektif bir tedbir alınmadı, alınmıyor. Alınan iki tedbir var. Birisi, kırmızı olan illerde Cumartesi günleri sokağa çıkma yasağı, ikincisi 13 Nisan’dan itibaren yine kırmızı illerde kafe ve restoranların kapatılması. Bakın, bunlar 13 Nisan’a kadar serbest, çalışmaya devam ediyorlar. Hem siz ‘Vaka artışı var’ diyerek, kafe ve restoranlara yasak getiriyorsunuz hem de bunu ayın 13’üne kadar erteliyorsunuz. Bu ertelemenin gerekçesi ne? Bir gerekçesi yok, hiçbir bilimsel veriye dayanmıyor. Bir diğer tedbir olan Cumartesi sokağa çıkma yasağı getirmekle, pandeminin kontrol altına alınabileceğini düşünebilir miyiz? Düşünemeyiz” açıklamasında bulundu.

VİRÜSÜN YÜZDE 70’İ VARYANT”

Birçok sağlık çalışanın aşı olduğu halde Kovid’e yakalandığını belirten Dr. Lütfi Çamlı, “Buradaki temel yanılgı, geçtiğimiz Kasım, Aralık aylarında yaşanan ikinci pik sırasında 33 binlere kadar yükselen vaka sayısı hafta sonu yasağı ve kafe restoranlara getirilen sınırlamayla Ocak ayında 5 binlere kadar düşmüştü. ‘Bu uygulamayla tekrar bu düşüşü sağlarız’ düşüncesi var ama unutulan önemli bir şey var. Bu salgına damgasını vuran varyant virüsler. Yani İngiltere varyantı dediğimiz virüs, şu anda bu salgında karşımıza çıkan virüs kitlesinin yüzde 70’ini oluşturuyor. Artık baskın bir hale geçti. Dolayısıyla önceki salgında etkin olan virüsün yerini aldı. Baskın virüsün temel özelliği çok hızlı yayılması. Bulaş hızı çok yüksek, evde bir kişi hasta olduğu zaman, evdeki diğer bireyler genellikle pozitif çıkıyorlar. Bir başka nokta da buna karşı önemli bir silah olabilecek aşılarda, aşılama hızımız oldukça yavaş” dedi.


“TAM KAPANMAYA GİDİLMELİ”

Salgınla mücadelede tam kapanmanın kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Çamlı, “Acilen daha etkin, daha radikal tedbirlere ihtiyaç var. En kısa zamanda, hayati önem taşıyan sektörler, gıda, enerji gibi sektörler dışında iş hayatının durdurulması, tam kapanmaya geçilmesi gerekiyor. Tam kapanmada mağduriyet yaşayacak kesimlerin yani işsizlerin, yoksulların, yaşlıların, engellilerin, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayacak vatandaşların mutlaka sosyo-ekonomik destek paketiyle yanlarında olunması gerekiyor. Şu anda verilen destekler yavaş yavaş kesilmeye başlanıldı. Mağduriyet yaşayacak kesimler desteklenerek tam kapanmaya geçilmeli, bu mücadelede bundan başka yol şu anda gözükmüyor. Tam kapanmanın ne sürede olması gerektiği yönünde değişik görüşler var. Sahadan alınan ve bazı elde edilen veriler doğrultusunda sanıyorum 14 gün olarak belirlenen temassızlık süresini geçtik. Varyant virüs daha uzun bir süre kapanmayı gerektirebilir. Öte yandan aşılama hızının en kısa zamanda aşı temin edilerek hızlanması gerekiyor. Bugün aşı hızının yavaş olmasının temel sebeplerinden birinin zamanında aşı temini olmamasıdır. Bu sebeple hızlı bir aşı temini sağlanarak, aşılanma oranlarının belli bir düzeye gelmesi gerekiyor” dedi.