Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021 - 10:51

İnciraltı'nda çözüm yakın

İnciraltı planlarında sona gelindiğinin müjdesini veren İnciraltı Gelişimi Derneği BaşkanKarabulut, “Yeni planda hastaneler, oteller, kısmi konut alanları ve yeşil alanlar yer alıyor” dedi

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - İnciraltı Gelişim Derneği Başkanı Tayfun Karabulut, İnciraltı planlarında son aşamaya gelindiğini müjdeledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde yürütülen planlama çalışmalarına dair bilgi veren Karabulut, alanda hastaneler, oteller, yeraltı merkezleri ve kısmi konut alanlarının olacağını açıkladı. Yapılan planlarda İzmir’in nefes alabileceği yeşil alanları da içerdiğini aktaran Karabulut, İnciraltı’nın planlanmasıyla, İzmir’in sağlık turizmi başkenti olması yönünde önemli bir atıldığını vurguladı. Karabulut, “Topraklarımızın, Agamemnon’dan gelen bir sağlık birikimi vardı. Aynı zamanda mevcut gelişmeler de bu konuda bazı adımlar atılmasını sağladı. Bizim toprak sahipleri olarak beklentimiz optimum düzeyde bir planlamayla hem bizlere hem İzmir’e hem İzmirliye katma değer getirecek bir planlama olmasıydı. Bölgemizde yapılacak olan çalışmada hastaneler, oteller, yeraltı merkezleri ve kısmi konut alanları var. İnciraltı, zenginleşebilen, çeşitlilik arz eden bir alan haline gelecek. Yani İnciraltı için sağlık turizmi odaklı bir planlama derken sadece akıllara otel gelmesin. Bu bölge, hastaneleriyle, otelleri, okuluyla, konut alanlarıyla donatılacak. Yani yatırımcının geleceği, gerçekten ülkemize turist çeken, dünyaya örnek olabilecek bir planlamanın sonuna geldik. Bu süreçte AK Parti İzmir Milletvekili Sayın Mahmut Atilla Kaya vekilimizin çok büyük emeği var. Biz toprak sahipleri olarak kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

“İZMİRLİLERİN ÇİFTE BAYRAMI OLACAK”

Planlamanın, kente büyük katma değer sağlayacağına dikkat çeken Karabulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda gerçekten çok azami bir gayret sarf ediyor. Özellikle 30 Ekim’de yaşadığımız deprem felaketinde, İzmirlinin de gönlünde taht kurmuş olan Sayın Murat Kurum’un çok büyük özverisi var. Kamu faydası gözeterek, bizleri de mağdur etmeyerek tüm ekibiyle büyük gayretle çalışıyorlar. Biz buna bizzat şahidiz. Bu sebeple de toprak sahipleri olarak gönlümüz çok ferah, Sayın Kurum bizlerin de gönlünde taht kurdu. İzmir’in sağlık turizminin başkenti olması için İnciraltı’nın planlanmasının önemli bir aşama olacağını hep beraber göreceğiz. İzmir’i bu planlar doğrultusunda çok güzel günler bekliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katılımcı olarak bir planlama süreci yürütüyor. İzmirli toprak sahipleri olarak biz de sürecin içindeyiz. İzmir Büyükşehir Belediyemiz ve Balçova Belediyemizden de görüşler alınıyor. Bakanlık, süreçte son aşamaya geldi.Bu sorun sadece İnciaraltı toprak sahiplerinin değil, İzmir’in 40 yıllık sorunuydu. Bu sorunun çözümüne dair sevinci bizlere mübarek Ramazan Bayramı’nda yaşatırlarsa gerçekten İzmirlilerin çifte bayramı olacaktır. Bakanımız Sayın Murat Kurum’dan müjdeli haberi bekliyoruz” diye konuştu.

“Soyer ve Çalkaya da planların çıkmasını bekliyor”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın da planların çıkmasını beklediğini belirten Başkan Karabulut, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şu an İnciraltı planlarının bitmesi konusunda çalışıyor, sürece destek verip, katkı koyuyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda artık tavrı nettir, bu tavır da İzmir’den, İzmirliden yanadır. Hem Sayın Tunç Soyer’in, hem Sayın Fatma Çalkaya’nın hem de birçok sivil toplum kuruluşunun beklentisi, İzmir’e katma değer getirecek bir planlamanın çıkması yönünde” açıklamasınida bulundu.