Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2021 - 10:22

Harmandalı'nda risk günden güne büyüyor

Harmandalı'daki çöp toplama bölgesinin çevresindeki heyelan tehlikesi vatandaşları evlerinden ederken, yapılan incelemelerden sonuç çıkmadı. Bölge sakinleri Büyükşehir Belediyesinden çözüm bekliyor

Halime Erdoğan / YENİGÜN - Çiğli Harmandalı'daki Katı Atık Depolama Alanı’nın yakınlarında yaşanan heyelan nedeniyle yaşanan tedirginlik devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin; Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Çiğli Belediyesi yetkilileriyle yaptığı ilk incelemeden bir sonuç çıkmadı. Büyükşehir Belediyesi, bölgede TÜBİTAK’ın çalışma yapacağını duyurmuştu. Aradan geçen zaman diliminde yolların güzergahını değiştiren, asfaltı yaran heyelan toprakta büyük yarıklara neden oldu. Çiğli Belediyesi'nin Fen Raporu’nda İzmir depremi ve suyun toprağa aşırı doyması olarak nitelendirdiği durum her geçen gün içinden çıkılamaz hale geldi. Bölgede tapulu, ruhsatlı evlerinde yaşayan vatandaşlar tahliye edilirken evlerin bir kısmı boşaltıldı. Vatandaşlar; çöp depolama alanından kaynaklandığını iddia ettikleri durum için yetkililerden kesin çözüm beklediklerini ifade etti. AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi Hüsnü Boztepe, Çiğli AK Parti İlçe Başkan Yardımcısı Kemal Atmaca ve Harmandalı Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar oluşan heyelanı ve derin yarıkları Yenigün’e yerinde gösterdi. Bölgede yapılan incelemede vatandaşların sürekli kendilerinden yardım istediğini ifade eden isimler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kesin çözüm için duruma hızlı bir şekilde müdahale etmesini istedi.

 

“İÇME SUYU TEHLİKEDE”

AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin, “Harmandalı’nı gezerken bazı yerlerin değil hemen hemen her yerin çatlamış olduğunu, yarıkların oluştuğunu gördük. Biz buraya her geldiğimizde yeni çatlakların oluştuğunu, hasarlı alanın çoğaldığını görüyoruz. Bu defa elektrik direklerinin de devrilmiş, yok olmuş olduğunu gördük. Harmandalı’nda artık çöp dökümünün durdurulması gerekiyor. Harmandalı artık bu çöpü kaldıramıyor fakat her gün dünya kadar çöp dökülmeye devam ediliyor. Çöp suları, yeraltı sularına karışıyor, bu su, ilerleyen günlerde içme suyuna da karışabilir. İnsanlar zehirlenebilir, buradan yayılan mikrop kuşlar vasıtasıyla başka alanlara da yayılabilir. Büyükşehir belediyesi, Harmandalı’na kulağına tıkıyor. Allah korusun, burada da Ümraniye faciasının olabileceğinden dolayı endişe duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Boztepe: Soyer, buraya hiç gelmedi

Çiğli Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu Üyesi Hüsnü Boztepe, “Bir önceki gelişimizde arabayla tepeye kadar çıkılabiliyordu fakat şu anda tepeleri bırakın, kentin içinde bile ilerlemek mümkün değil. Yollar kaymış, yüksek gerilim direği devrildi. Bu kent tam 50 yıldır çöpü çekiyor. Buna bir türlü çözüm bulamadılar. Sayın Genel Sekreter Buğra Gökçe bugüne kadar buraya 1 defa gelmiş, onda da buradaki vatandaşla tartışmış. Bu hiç hoş değil. İstedik ki bugün geldiğimizde alan kontrol altına alınmış ve alanda onlarca kişi çalışma yapıyor olsun. Bu çatlaklar her gün biraz daha fazla büyüyor. Ne bir çalışma var ne bir girişim. Sadece yarılan yollara her gün asfalt dökülüyor, ertesi gün yine asfalt yok. Direkler kayıyor, telleri kopuyor. Bir an önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzle birlikte yani hem hükümet hem de yerel yönetimler olarak, bu iş kontrol altına alınmalıdır. Buradaki vatandaşlarımızın tedirginliğini gidermeliyiz. Bir facia meydana geldiğinde bunun siyasi partisi olmaz. Ben buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye sesleniyorum. Gelsin burayı bir kez görsün. Ben Menderes’te çöp dökülecek alana da gittim, 70-80 kilometre uzaklıkta olduğunu gördüm. İnanıyorum ki Tunç Soyer oraya hiç gitmedi. Buraya da gelmedi. Ben çöp dökme alanına gittiğimde içeri giremiyorum, kapıda silahlı insanlar var. Ben, Büyükşehir Meclis Üyesiyim ve beni içeri sokmuyorlar. Çünkü olanların kamuoyuyla paylaşılmasını istemiyorlar. Belediye başkanlığı ve onun genel sekreterliği görevinde bulunanların, böyle ‘Deve güreşi yapılmış, ondan olmuş’ gibi basit söylemlerde bulunmamaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Kazar: Çatlaklar çöp suyundan

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, “Bu çatlaklar 2019 yılının Ağustos ayında oluşmaya başladı. Ben çatlakları görür görmez Valiliğe, Belediyeye ve tüm yetkililere durumu bildirdim. Çatlama ilk olarak çöpün tam dibinde meydana geldi. Ortalama 3 metre boyunda bir bataklık vardı. Bu alanlarla ilgili hiçbir çalışma yapılmadı. Daha sonra burayı kapattılar, ben de alana giderek, ‘Neden kapatıyorsunuz? Neyi saklıyorsunuz’ diye sordum. Bana açıklama yapılmadı ve bu kapatmanın ardından az bir süre zarfı içinde topraklar aşağıya doğru patlamaya başladı. Biz tekrar yetkililere ulaştık, Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımızla, belediye yetkilileriyle görüştük. Yine maalesef hiçbir şey yapılmadı. Ben, Harmandalı’nda siyaset yaptırmam. Harmandalı’nı, Büyükşehir’e kurban etmem. Büyükşehir, beni hedef göstererek, ben karışmasam Harmandalı’nda bir şey olmayacağını söylüyorlar. ‘Deve güreşlerinden dolayı toprak kayıvermiş’ diyorlar. Bu da İzmir’i bilmediklerini gösteriyor. Deve güreşlerinin yapıldığı alan, benim kapımın önü. Kayma olan yerle, güreş sahasının arasında 2 kilometre var. 2008 yılında toprağı kazarak, çöpün üzerini kapatan, sondaj vuran kendileri. İddia ediyorum, buradaki toprağı patlatan Büyükşehir. Lütfen, ne olur tarafsız bir kurumla anlaşılarak, teknik inceleme yapılsın, o zaman söylediklerimin doğruluğu anlaşılacak. Bakın elimde test var, her yarıktan çöp suyu çıkıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ertuğrul Erder 1998 yılında alanla ilgili bir rapor hazırlayarak, ‘Buranın ömür en fazla 15 sene’ diyor. Bu bilirkişi raporunun devamında, ‘zemin çalışması yapılmamıştır’ diyor. Büyükşehir, zemin çalışması yapılmayan yerde heyelan olduğunu nereden biliyor? Bu çatlakların çöp suyundan olmadığını nereden biliyorlar? Bilimsel bir çalışma var mı? Varsa lütfen bunu Büyükşehir kamuoyuyla paylaşsın. Dağlar çöp yükünü artık kaldıramıyor, bu yüzden çöküyor. Heyelan bölgesiyse hala çöp dökmeye nasıl devam ediyorlar? Gidin aynı çöpü Konak Meydanına dökün, bu çatlama orada da yaşanacaktır” dedi.