Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 04 Haziran 2019 - 00:32

Haluk Alıcık, Başkan Özcan'a seslendi.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI YEMEDİK”.


Nazilli Belediyesi’ne 10 yıllık başkanlık yapan eski Başkan MHP'li Haluk Alıcık, geçtiğimiz haftalarda açıklanan belediye borçları ve usulsüzlük iddialarına yönelik basın açıklaması yaptı.Düzenlediği basın toplantısında borçlarla ilişkin Büyükşehir yasasına dikkat çeken Haluk Alıcık; “Nazilli Belediyesi'nin borcu 2014'ten sonra büyükşehir yasasıyla olmuştur" dedi. Eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık, yeni Başkan İYİ Partili Kürşat Engin Özcan'a da bazı konularda sitem ederken, tavsiyelerde bulunup, başarı dilemeyi de ihmal etmedi. Nazilli Belediyesi’nde 2009-2019 yılları arasında 2 dönem Milliyetçi Hareket Partisi’nden seçilerek Belediye Başkanlığı yapan, 3'üncü dönem için de Cumhur İttifakı'nın adayı olarak seçime giren MHP'li Haluk Alıcık, kaybettiği seçimin ardından ilk kez basın mensuplarıyla bir araya geldi. MHP Nazilli İlçe Başkanlığında gerçekleşen basın toplantısına Haluk Alıcık’a Nazilli Ülkü Ocakları Başkanı Ferhat Yetik ile MHP Kadın Kolları Başkanı Birsen Kırlıoğlu da eşlik etti. Haluk Alıcık, basın toplantısında geçtiğimiz hafta Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan tarafından kamuoyuna duyurulan 102 milyon liralık borç hakkında detaylı bilgiler vererek, hem borcun nedenini hem de gerçek rakamlarına dikkat çekti.

"NAZİLLİ’NİN ÖNÜNÜ TUTAN OLMAZDI"

Seçildiği 2009 yılından itibaren birçok hizmet yaptıklarını, 2014'e kadar da belediyenin mali durumunun iyi olduğunu ifade eden eski Başkan Alıcık, büyükşehir yasasıyla gelirlerinin azaldığını ifade etti. Alıcık, "Bugün eğer büyükşehir yasası olmamış olsaydı Nazilli'nin önünü tutan olmazdı. Yaklaşık 150 bin nüfuslu bir şehri kalkıp 2 milyonla yönetmeye kalkarsanız bunlarla karşılaşırsınız. Nazilli Belediyesi'nin borcu 2014'ten sonra olmuştur. Bir de bu borç sadece Nazilli'de varmış gibi lanse ediliyor ama Türkiye genelinde var olan şeyler ve büyükşehir yasasındaki sıkıntılar giderilmediği takdirde de bu sıkıntılar devam edecektir. Biz 10 yıl içinde yaptığımız her şeyin hesabını çok kolay verebiliriz" dedi.

"KAVGAMIZ NAZİLLİ’YDİ"

Başkanlık döneminde yaptığı hizmetlerden de bahseden eski Başkan Haluk Alıcık, “Bu hizmetler çok çabuk unutuldu. Birinci ve ikinci işler unutulmuş daha tali işler yapılmış' deniyor. Belediyecilik çok farklı bir şey. Bir kere ekip işi. Başkan olarak onaya imza atıyor, diğer tüm işlerde ekiple hareket ediyorsunuz. Ben 10 yıl boyunca belediyede beraber hizmet ettiğimiz daire müdürlerine teşekkür ediyorum. Nazilli Belediyesi olarak ekibimizle çok güzel işler yaptık. Özlem hanım ne diyor? 'Borcu olmayan belediye çalışmayan belediye' diyor. Bu arada Özlem hanımla da şahsi hiçbir kavgamız olmadı. Kavgamız Nazilli'ydi. Biz ne yaptık? Çalıştık. Seçimlere iki ay kala organize sanayiye asfalt yapıyorduk. Sadece köylere yaptığımız hizmet 19 milyon. Biz hizmet A.Ş olarak çalıştık. Bu borcu dert etmemeleri lazım diye düşünüyorum. Buna da bilerek talip oldular. Madem borç vardı talip olmasaydınız" ifadelerini kullandı.

"TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİM HAKKI YEMEDİK”

Özel kalem masrafları olarak söylenen tavuk, pirinç, çarşaf ve kalem faturalarının komik açıklamalar olarak niteleyen Alıcık, "Tavuk, pirinç, çarşaf alınmıştır. Bu belediyenin alt yapı tesisleri var, iftar veriyorsunuz. Böyle ahlaksızların içinde olacak olduktan sonra çarşafa kaleme mi kalırdık? 'Biz bu adamı desteklemeseydik' dedirtecek hiçbir şey yapmadık. Başkanın özel kaleminin parası 3 ayda bitmiş. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Tüyü bitmemiş yetim hakkı yemedik. Başkanlığım boyunca yaşadıklarımı ben biliyorum. Arkamdan konuşanlara da hakkımı helal etmiyorum" dedi.

"BİR GÜN ONLAR DA BU HALE GELEBİLİR "

"Nazilli Belediyesi morgdaydı yoğun bakıma aldık" sözünün yakışmadığını ifade eden Haluk Alıcık, "Morgdan yoğun bakıma çıkmış. 5 yıl boyunca yatırım mı yapmadık? Maaş mı vermedik? Nazilli Belediyesini ne morgda ne de yoğun bakımda bırakmadık. İşler vaziyette bıraktık. Bu kelime Nazilli belediyesine hiçbir zaman yakışmamıştır. Ama unutmamaları gereken şey bir gün onlar da bu hale gelebilir" ifadelerini kullandı.

"İYİ PARTİLİ ÇALIŞANLARA DOKUNMADIM"

Alıcık en yakınında bulunan Engin Çamdal’ın Pirlibey’e gönderilmesine sitem de bulunarak, "İmza yetkisi olmayanların imza attığı söyleniyor. Böyle bir şey olabilir mi? Daire başkanları orada. Daire başkanlarımın böyle bir zan altında kalmasına müsaade edemem. Bizleri FOX'a, Sözcü'ye malzeme ediyorlar. Kürşat Engin Özcan İYİ Parti ilçe başkanıyken avukatlığımızı yaptı. Ben, başkanlığım dönemimde ama benim dönemimde yakınımda bulunan Engin Pirlibey'e gönderildi. Ben isterdim ki bu tür konularda bana da danışsın" ifade etti.

"DÜN BENİM YANIMDA OLANLAR BUGÜN ONUN YANINDA OLABİLİR"

İnci Yaşam Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Nazilli eski Belediye Başkanı Alıcık, "Belediyenin sadece alacağı olduğu söylenmiş. Bunun dışında İnci Yaşam'dan gelecek para hiç bahsedilmemiş. İnci Yaşam'dan gelecek para onlara hayat suyu olacaktır. Nereden baksanız 30-35 milyon para gelecek. Bunu aldığınızda bu borç düşecek. Ama bunu oraya böyle yazmazsanız Haluk Alıcık'a küfrettirirsiniz. İnanan vardır inanmayan vardır. Dün benim yanımda olanlar bugün onun yanında olabilir" dedi.

"BENDE KİN NAMINA BİRŞEY YOKTUR"

Özcan’ın başarılı olmasını canı gönülden istiyorum diyen Alıcık, "Bende kin namına bir şey yoktur. Kimsenin başarısızlığı olsun istemiyoruz. Ben Kürşat kardeşimizi, başkanımızı seviyorum. Başarılı olmalarını canı gönülden istiyorum. Allah nasip etmiştir kazanmışlardır. Şirketin avukatlığını yapmıştır. İki dönem seçim çalışması yapmışızdır" dedi.

“AFİŞ OLAYI BENİ ÜZMÜŞTÜR”

Başkan Özcan ile beraber çalıştıklarını hatırlatan Alıcık borcun belediye hizmet binasına pankartla asılarak gösterilmesini Kürşat Engin Özcan'a yakıştıramadığını söyledi. Haluk Alıcık, "Afiş olayı beni üzmüştür. İnsanlar belki kötü söz söyleyeceklerdir. Bu borcu ben yaptım diyelim ama bu yasayı ben çıkarmadım. Büyükşehir yasası sorunlu olmasaydı Nazilli Belediyesi şu an borçsuz bir belediye olabilirdi" dedi.

"NAZİLLİ'NİN MALLARI NAZİLLİ'DE KALSIN"

Son olarak Özcan'dan ricada bulunan Alıcık, "Duyumlarım var. Nazilli'nin malları Nazilli'de kalsın. Bir vatandaş olarak bu konuda mücadele ederse sevinirim. Ben 5 yıl bunun mücadelesini verdim. Büyükşehir yasasında verilmesi gereken şeyleri özellikle vermedim. 23 Haziran'dan sonra büyükşehir yasasında değişiklikler olabilir. Ben büyükşehir yasasının değişeceğine inanıyorum. Kürşat kardeşimiz bu konularda acele etmesin. Yapılan güzel işlerde MHP'li meclis üyelerinin her zaman Özcan'ın yanında olacak. Devletle kavga olmaz" ifadelerine yer verdi.

"TAKDİR GENEL BAŞKANIMIZIN"

Basın toplantısının sonunda SES Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ümit Özmen Haluk Alıcık’ı aktif olarak siyasette görecek miyiz? Ya da partinizin abisi mi olacaksınız? sorusu üzerine Alıcık, “Ben seçimin ertesi günü sokaktaydım. Küsmedim. Vatandaşın içindeydim. Bundan sonraki durumumu ise Genel Başkanımız ne takdir ederse o olur. Ben bu Ocakta çaycılıkta yaptım, öğretmenken dergi de sattım. Benim sokaklarda olmamın en önemli sebebi ben Türk milliyetçisiyim, ben bu partimin bayrağı dalgalandığı için buradayım diyorum. Nefer olarak dolaşıyorum. Bir şey beklentisi için değilim. Söz verilen bir şey de yok. Bizler için kararı Genel Başkanımız Bilge Lider sayın Devlet Bahçeli verir. Abilik pozisyonuysa abi, aktif siyasetse aktif siyaset, destek ise destek veririm. Bizler görevden kaçmayan insanlarız. Bunun için ne yapmak lazım vatandaştan kopmamak lazım” dedi.