Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 28 Mart 2021 - 11:28

"Gümrük vergilerini sıfırlamak çözüm değil"

Bitkisel yağ ithal edilerek fiyat istikrarının yakalanamayacağını ifade eden Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Toprak, çözümün üretimin artırılmasında yattığını belirtti.

Kerim UĞUR/YENİGÜN- Temel gıdalarda fiyat istikrarını sağlanması amacıyla bitkisel yağ ithalatında 30 Haziran’a kadar gümrük vergisi alınmayacağı kararını Yenigün Gazetesine değerlendiren Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, bunun çözüm olmayacağını arz açığının giderilerek üretimin arttırılması gerektiğini söyledi.

Daha önce de benzer sebeplerle vergi indirimine gidilmesine rağmen olumlu sonuç elde edilemediğini ifade eden Başkan Toprak, "Yağ fiyatlarındaki artışın önünü kesmek amacıyla ayçiçeği, kanola ve aspirin hem tohum hem yağ olarak yapılacak ithalatında 01 Temmuz 2021’e kadar gümrük vergileri, Cumhurbaşkanı kararı ile sıfırlandı. Daha önce de benzer sebeplerle yine vergi indirimine gidilmesine rağmen herhangi bir olumlu sonuç elde edilememişti. Çünkü yapılması gereken ithalatı değil üretimi artırmaktır. Üretiminde sürdürülebilirliğin sağlanması ve arz açığının giderilmesi amacıyla yerel üreticinin desteklenmesini defalarca vurguladık. Tüm veriler ışığında bir üretim planlaması yapılmalı, destekler artırılmalı, dışa bağımlılığı azaltıp üretici ve tüketiciyi koruyacak politikalar uygulanmalıdır" dedi.

 

"TARIM STRATEJİK SEKTÖR"

İthalatı genişleterek yapılan hataları tekrarlamak yerine daha ciddi kararlar alınması gerektine işaret eden Toprak, "Tarımsal girdi fiyatlarının ucuzlatılması ile başlayacak reform hareketi, getirilecek muafiyet ve özendirmelerle yükseltilmeli, ülke insanının ihtiyacı olan bitkisel ve hayvansal üretim gerçekleştirilmelidir. Ana gıda maddesini ithal eder duruma gelen ülkemizde artık ithalatı genişleterek yapılan hataları tekrarlamak yerine daha ciddi ve bağlayıcı kararlar alınması gerekmektedir. Tarımın, serbest piyasa koşullarına terk edilemeyecek kadar stratejik bir sektör olduğu ve gelişmiş ülkelerce de böyle yönetildiği akıldan çıkartılmamalıdır" ifadelerini kulandı

 

AİLE ÇİFTÇİLİĞİ DESTEKLENMELİ

Konuyla ilgili çözüm önerilerini de sıralayan Başkan Toprak, "Çözüm tüketicinin güvenli ve ucuz gıda tüketebilmesi, üreticinin hak ettiği kazanca ulaşarak üretimini sürdürmesi ve sanayicinin uygun fiyatlarla yeterli miktarda hammaddeye kavuşması için ithalat yapılmamalı, piyasaya müdahale edilmeli. Aile çiftçiliği, biyolojik çeşitliliğin, gıda egemenliğinin ve sağlıklı beslenmenin temel unsurudur. Aile tarımcılığı ya da küçük çiftçilik mutlaka desteklenmelidir" dedi.

"Paramız var ki ithal ediyoruz mantığı yanlış"

Tarım politikalarının derhal gözden gerçilmesi gerektiğini vurgulayan Toprak, "Politikaların belirlenmesine yönelik olarak tüm paydaşlarla sürekli değerlendirmeler yapılmalıdır. Paramız var ki ithal ediyoruz mantığından vazgeçilmelidir. Unutulmamalıdır ki, ithal etmek yerine üreticiyi destekleyip tüketiciye güvenilir gıdayı ulaştırmak devletin asli görevlerinden biridir. Yani fiyatları düşürmek için gümrük vergilerini sıfırlamak çözüm değildir, tarım politikaları derhal gözden geçirilmelidir" ifadelerini kullandı