Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 09 Nisan 2021 - 08:53

Eğitimcilerden tam kapanma çağrısı

Eğitim-Sen tarafından açıklanan “29 Mart – 4 Nisan Yüz yüze Eğitimde Kovid-19 Vaka Tablosu” endişeleri artırırken, eğitimcilerden 'tam kapanma' çağrısı geldi

Kerim UĞUR / YENİGÜN - Eğitim-Sen tarafından açıklanan “29 Mart – 4 Nisan Yüz yüze Eğitimde Kovid-19 Vaka Tablosu” endişeleri artırırken, eğitimcilerden 'tam kapanma' çağrısı geldi.

Bir aylık tam kapanmayı destekliyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Sen İzmir 1‘Nolu Şube Başkanı Necip Vardal, vaka sayılarının her geçen gün daha da arttığına dikkat çekerek “Türkiye geneline baktığımızda 15 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında 95 öğretmende vaka görülürken 29 Mart- 4 Nisan tarihleri arasında 1178 öğretmende pozitif vaka görüldü. Haftalık öğrenci artışlarına baktığımızda ise yine 15 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında 97 öğrenci de pozitif vaka görülürken geçtiğimiz haftaya baktığımızda 29 Mart- 4 Nisan tarihleri arasında bu sayı 1455’e çıkıyor. Önü alınamaz bir şekilde vakalar ve hasta sayıları tüm Türkiye’de hızla yükselirken eğitim alanında hiçbir tedbir alınmaması, yüz yüze eğitimin sürdürülebilirliğini tehlikeye atmaktadır. Yapılan çağrılara rağmen başta aşı olmak üzere önlemler noktasında bir hazırlık gözükmemektedir. Tüm toplumumuzun sağlığı tehdit altındayken sağlık örgütleri ve bilim insanları, sağlık hizmetleri, belediye temizlik hizmetleri ve gıda satışı dışında, gelir güvenceli 28 günlük tam kapanmayı önermektedirler. Her şey yolundaymış gibi hareket eden MEB’in yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güvenli şekilde devamını sağlayacak bir gücünün ve iradesinin olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. Önlemler alınarak eğitim yüz yüze yapılmalıdır” diyen bir sendika olarak, yüz yüze eğitimin erteleneceği, aşılamaların hızlanacağı ve tüm tedbirlerin alınacağı gelir güvenceli dört haftalık bir kapanma sürecini desteklediğimizi belirtiyoruz” dedi.

Kendi bölgeleri olan 2.bölgedeki vaka sayılarını açıklayan Vardal, “ 19 Mart verilerimize göre; bölgemizde 12 öğretmen, 9 öğrenci ve 6 personelde pozitif vakalar görüldü. Bu vakalardan dolayı Karabağlarda bulunan bir ilkokulumuz bir sınıfımız kapatılırken yine Karabağlar’da bir lisemizde bulunan Yiyecek- İçecek bölümü kapatıldı. Ayrıca bölgemiz içerisinde bulun Tire ilçemizde de bir köy okulumuz pozitif vaka sebebiyle kapatılmıştır” diye konuştu.

İlçelerde okullar kapanmaya başladı”

Eğitim-Sen İzmir 2’Nolu Şube Başkanı Veysel Beyazadam ise bölgesinde vaka sayılarıyla ilgili olarak “İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Kıratlı Köyü genelinde görülen 29 pozitif vaka nedeniyle köy karantinaya alınırken ilk ve ortaokullar da 15 gün süreyle kapatılırken bir diğer ilçe Açıklanan rapora göre Aliağa’da bulunan bir özel okulda çalışan 5 öğretmende pozitif vakanın görülmesi nedeniyle okul kapatıldı” ifadelerini kullandı.

Vakalar gün geçtikçe artıyor
Eğitim-Sen İzmir 4'nolu Şube Başkanı Şuayip Vayiç, “Geçtiğimiz hafta verilerine baktığımızda 9 okulumuzda pozitif vaka tespit edildi. Bu 9 okuldan 4 ilkokulda 5 öğretmenimizde pozitif vaka görülürken 2 öğretmenimiz de temaslı olarak kayıtlara geçti. Ayrıca bir ortaokulda 4 öğretmenimizde pozitif vaka tespit edildi. Bir meslek lisemiz çıkan pozitif vaka nedeniyle lisemizin bir bölümü 10 gün süreyle komple kapatıldı. 6 öğrencinin pozitif çıktığı bir ortaokulda pozitif olan 2 öğrencinin bulunduğu 8.sınıfın bir şubesinde yüz yüze eğitime ara verildi. Yine başka bir ilkokulda 2 öğrenci pozitif olduğu için iki sınıfta karantina uygulanırken, bir ilkokulda bulunan bir sınıfımız öğretmenden dolayı karantinaya alındı. Bir başka ilkokulda ise yine temaslı öğretmenden sebebiyle bir sınıfımız karantinaya alındı” dedi.

Öte yandan metropol ilçelerinde dışında bulunan Menderes ilçesinde de vakalar nedeniyle okullar karantinaya alınmaya başlandı. Menderes ilçemizde bulunan bir ortaokul 14 gün süreyle karantinaya alındı.