Haberler > Ekonomi

Yayın Tarihi: 04 Mayıs 2021 - 11:50

'Devletten destek paketi bekliyoruz'

Ekonomik sebepler nedeniyle yaşanan intiharlara dikkat çeken Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Bu elim olayların daha da fazlalaşması için devlet bizim yanımızda olmalıdır” dedi

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - İzmir'in Buca İlçesi'nde hayatını sonlandıran 50 yaşındaki kahveci esnafı Erdal Şenözpak’ın ekonomik sebeplerden dolayı psikolojisinin bozulduğunu söyleyen İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, kahveci esnafının çok zor durumda olduğunu aktardı. Pandemi sürecinde en fazla zarar görenlerin kahveciler olduğuna dikkat çeken Kırdı, devlet tarafından verilen desteklerin yetersiz olduğunu savundu. Devletten acil destek paketi beklediklerini bildiren Kırdı, “Biz 14 aydır kapalı olan bir sektörüz. Bu 14 aylık süre içerinden açıldık ama en başta oyun oynanmasının yasaklanması gibi birçok kısıtlamaya maruz kaldık. Bu süreçte diğer sektörler, al, getir, götür gibi hizmetler verdiler. Bu sayede diğer esnaflarımız bir nebze olsun gelir sağlayabildiler. Bizde ise 14 ay içinde oyunların serbest olmaması, kahvecileri derinden yaraladı. Kahveci esnafı elektriğini, suyunu, kirasını, muhtasarını ödeyemedi. İnsanlar taksitlerini ödeyemedi. Kahveci esnafının battığı borç batağından dolayı hem çevresiyle hem de aileleriyle ilişkileri bozulmaya başladı. Tüm bunların neticesinde de psikolojik olarak buhranlar, çöküşler yaşanmaya başlanıldı. İzmir’de daha önce de kahveci esnafı kardeşimiz borçlarından dolayı hayatını sonlandırmıştı, şimdi de ikinciyi yaşadık. Çok üzgünüz. Kahveci esnafımız eşinin, çocuğunun yüzüne bakamıyor, ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Dükkanı kira olanlar var, evi kira olanlar var. Psikolojileri bozuluyor ve bozulan psikolojiler sonucunda intihar vakaları gerçekleşiyor” diye konuştu.

“İNTİHARLAR ARTABİLİR”

Borçları nedeniyle buhrana giren kahveci esnafının artmasından korktuğunu dile getiren Kırdı, “Devletin bize en azından her ay 1 asgari ücret kadar, destek vermesi lazım. Bizlere 14 ay boyunca verilen devlet desteği 5 bin lira. Bu desteğin 14 ay için yeterli olması mümkün müdür? Aya böldüğünüz zaman 357 lira ediyor. Bu parayla dükkanın ve evin elektriği, suyu, kirası ödenebilir mi? Çocukların geçimi sağlanabilir mi? Böyle giderse ben çok korkuyorum ki psikolojik sorunlar da, intiharlar da artar. Bu vakaların daha fazla olmaması için muhakkak ama muhakkak, devletin acil, gözle görülen, doyurucu destek vermesi lazım. Biz, esnaf olarak devletimizin hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz bugüne kadar vergimizi, sigortamızı, muhtasarımızı ödedik. Yanımızda insan istihdam ettik. Devletimizin de şimdi bizim yanımızda olma zamanıdır. Bu elim intiharların daha da fazlalaşması için bir an önce devletin, acil destek planlaması lazım. Bizler pandemi sürecinde en fazla zarar gören teşkilatız” açıklamasında bulundu.

“Arkadaşımız iflas etti, kepenk kapattı”

Çok sayıda kahveci esnafının, mal sahibi tarafından kirayı ödeyememesi sebebiyle mahkeme verildiğini aktaran İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, “Birçok arkadaşımızı iflas etti, kepenk kapattı. O kadar çok arkadaşımız mal sahibi tarafından mahkemeye verildi. Mal sahipleri de bir noktada haklı, kirasını istiyor, onun da geçim kaynağı o kira. Kirasını veremeyecek olan kahveci esnafımız çaresiz, yılgın, bitkin. Borç batağına batmış, girdiği borç yüzünden ailesiyle, çevresiyle arası bozulmuş, psikolojisi çökmüş halde. Bizler kahveci esnafımıza acil destek bekliyoruz” dedi. Öte yandan İzmir’in Karabağlar ilçesi Peker Mahallesi’nde kahvecilik yapan 59 yaşında eski muhtar Nuri Çengeloğlu da geçtiğimiz günlerde evinde intihar etmişti.