Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2019 - 15:59

CHP Karşıyaka'da flaş istifalar

CHP Karşıyaka’da flaş bir gelişme yaşandı. Önceki gün meydana gelen ‘imza operasyonu’ haberlerinden sonra 6 yönetici istifa etti. Yöneticilerin yarısından bir fazlası istifa etmediği için mevcut yönetim düşmedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Karşıyaka İlçe Örgütü'nün yönetim kurulunda yardımcı olarak görevlerini yürüten 6 kişi istifa etti. İstifalarını 9 maddelik bir metinle dile getiren isimler, "Herhangi bir baskı altında kalmadan, özgür irademizle yöneticilik görevimizde istifa ediyoruz" açıklamalarında bulundular.

Önceki gün kamuoyuna yansıyan gelişmelere göre İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve yönetim kurulunun görevden düşmesi için istifalar gerçekleştiği aktarılmıştı. İlçe Başkanı Yıldırım ise ‘Bana ulaşan bir istifa imzası yok’ diyerek net bir açıklamada bulunmuştu. Bunun üzerine, Yıldırım’ın yönetim kurulunda yer alan ve yardımcı sıfatıyla görev yapan 6 isim istifa kararını açıkladı.

9 maddeden oluşan metinde önemli ifadeler kullanıldı. Örgütlerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Yüksel Çıldır, Bilgi İletişimden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Cem Doğan, Muhtarlardan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Yiğit Karayılanoğlu, Sosyal Yardım İşlerinden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Gülseren Köksal, Gençlikten Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı İzzet Uğur Zeki, Halkla İlişkilerden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Saadet Arslan, Yıldırım ile yollarını resmen ayırdı.

İstifaların devam etmesi ve yarıdan bir fazla sayıya ulaşması halinde Yıldırım ve ilçe yönetim kurulu düşecek.

İstifa eden 6 yönetici ise kamuoyuna bir bildiri ile açıklamada bulundu. Yayınlanan bildiride ise Türkiye’deki mevcut tek adam düzeninin bir benzerinin CHP Karşıyaka’da da hüküm sürdüğü iddia edilerek şu ifadeler yer aldı:

İlçe Başkanı Yıldırım istifalar karşısında, “Bugüne kadar yaptıkları hizmetler ve harcadıkları emekleri için hepsine teşekkür ediyorum. CHP çok büyük bir ailedir. Herkes bu ailenin ferdidir. Bizler diğer arkadaşlarımızla kenetlenerek yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’nin en başarılı örgütüyüz. Parti içi demokrasiyi en yoğun yaşatan örgütüz. Hepsine başarılar diliyorum. Hepsini çok seviyorum” yorumunda bulundu.