Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2019 - 07:36

Belediye işçilerinin dramı: Üç ayda 204 işçi çıkarıldı

Yerel seçimlerin ardından 31 Mart-1 Nisan 2019 tarihinden beri ilçe belediyelerinde işten çıkarılanların sayısı 3 ayda 204 kişiyi buldu. Aliağa'da işine son verilenlerin sayısının 179 olduğunu ifade eden DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın iddiasına göre bu sayının 563 kişi olduğu ileri sürüldü

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Geçtiğimiz 31 Mart Yerel seçimlerin ardından İzmir'in bazı ilçe belediyeleri, bazı çalışanlarının iş akdini feshetti. İşten çıkarılan belediye işçilerinin arasında seçim öncesi işe alınmış 'bankamatikçiler' olduğu ileri sürülse de bazı belediyelerde çalışanların uzun yıllardan beri temizlik-park bahçe ve benzeri bölümlerde çalışan işçiler olduğu gerçeği de öne çıktı. Geçtiğimiz ay ilk etapta 20 temizlik işçisinin işine son verilmesinin ardından gözler Aliağa Belediyesi'ne çevrildi. Çalışanlar, işlerine geri dönmek için çadır kurup belediye yetkilleri ile görüşme ve uzlaşma beklentisi içindeyken işten çıkaralınların sayısı önce 100, ardından bugün itibariyle 179'u buldu.  
Aliağa Belediyesi'nde işten atılan işçilerin sayısı artarken, bunun nedenleri üzerinde duran CHP Aliağa İlçe Başkanı, DİSK(Türkiye Devrimci İşçi Sendiklaları Konfederasyonu) Ege Bölge Temsilcisi gibi ilgililerin iddiasına göre belediyenin borçlu olması.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülşen Cirit, belediyenin bunca borç içinde olması belediyenin iyi yönetilemediğindendir. Belediyenin harcamalarına bakıldığında bunun faturası işçilere kesilmemesi gerektiği iddiasını dile getirdi. İlçe Başkanı Cirit "Aliağa Belediye Başkanı Sayın Serkan Acar'ın ikinci dönemidir. İlk geldiğinde de 100 kişinin işine son vermişti. Bağımsız denetçi şirketinin raporunda belediyenin içinde bulunduğu borçlu durumunu batık şekilde niteliyor. İşten çıkarılan işçiler işe yeni alınmış işçiler değil. Kimi 25 yıllık çalışan kiminin emekliliğine 3-5 ay kalmış insanlar. Başkan bey 2 dönemdir belediyeyi yönetiyor. Bu mali tablo onun başkanlığı süresince olmuştur. Bunun faturası işçilere kesilmesi vicdani değil" şeklinde iddiada bulundu.  Aliağa CHP İlçe Başkanı Cirit, iddiasında ayrıca belediye ait arazilerin satılmasıyla elde edilen gelirin belediye bütçesine katkı sağlamış olması gerektiğini kaydetti. 

'SAYI 563'Ü BULACAK' İDDİASI 

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Aliağa'da çıkarılan işçi sayısına dair verdiği bilgilerin yanı sıra iddiaya göre Aliağa Belediyesi'nin İŞKUR'a işten çıkaracaklarının belgesini-sayısını verdiğini ve bu belgede 563 kişinin kayıtlı olduğu. Memiş Sarı "Şuan itibariyle Aliağa Belediyesi'nden çıkarılan işçi sayısı 179 kişi. Bizim haberimiz var ancak belgesini elde edemediğimiz için net bir şey diyemiyoruz ancak bize gelen bilgide İŞKUR'a pazartesi günü verilen belgede işten çıkarılanların sayısnın 563 kişi olduğudur. Bu nedenle çalışanlar da tedirgin ve huzursuz. Eğer belediye borçlarından dolayı böyle bir yönteme başvuruyorsa bundan önce 5 yıllık süre zarfından belediyeyi nasıl yönettiklerine bakmalı öncelikle. Bu hangi belediye olursa olsun. İşçiler alın teri ile emeğini kazanan insanlar. Mali yapının başarısız olmasının faturası işçilere kesilemez. Bunun biran önce durdurulması ve işçilerin işe geri alınmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

SEÇİM SONRASI 204 İŞÇİ ÇIKARILDI

Ege Bölge Temsilcisi Sarı, verdiği bilgilerde 31 Mart yerel seçimlerin ardından İzmir'in ilçe belediyelerinde çıkarılan işçilerin sayısına da dikkat çekti. Sarı Çiğli Belediyesi'nde 2, Bayındır'da 21, Güzelbahçe'de 3, toplamda işten çıkarılanların sayısına bakıldığında İzmir'de 204 kişi olduğu tespit edildi.