Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 14 Mart 2021 - 17:59

AK Partili Hamza Dağ, yeni sezonda Çeşme’nin hareketli bir dönem yaşayacağını söyledi Çeşme’ye İngiliz turist müjdesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, hafta sonu saha programı kapsamında Çeşme’yi ziyaret etti. Bölgedeki sektör temsilcileri ve esnafla bir araya gelen Dağ, “Cumhurbaşkanımız, geçen hafta İngiltere Başbakanıyla görüştü. İngiltere, turizm açısından ülkemize gelişlerde sıkıntıya mahal vermeyecek gibi duruyor” dedi.

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Çeşme ilçesinde bir dizi programa katıldı. İlk olarak Çeşme otogarında ulaştırma sektör temsilcileri ve ulaştırma esnafıyla bir araya gelen Dağ, ulaşım sektörüne dair talepleri dinledi. Çeşme Şoförler Odası Başkanı Hakkı Kocakara, tüm ulaştırma esnafına, esnaf yardım paketlerinin ikincisinin de verildiğini ifade ederek, “Devletimizin pandemi sebebiyle verdiği nakdi yardımlar ikinci defa hesaplarımıza yattı. Tüm esnaf arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, vergi almayacağının müjdesini verdi, arkadaşlarımız mutlu, memnun. Devletin verdiği krediler var ama bunlar sadece personel çalıştırana, bunların genişletilmesini istiyoruz” dedi. AK Partili Dağ ise ulaşım sektörü temsilcilerine yaptığı konuşmada, “Tabi ki çalışacaksınız ve personel de çalıştıracaksınız ki, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacaksınız. Bu sene hazır olun, bu sene turizm çok iyi olacak. Restoranlar ve kafeler açıldı, hizmet sektörü biraz hareketlendi, bu iyi oldu ama bir taraftan da vaka sayıları artıyor. Vaka sayılarının artış göstermemesi hem ülkemiz için hem de dünya için çok önemli. Bizim en büyük imkanımız turizmimiz. Biz yurtdışına gaz ve petrolden vermiş olduğumuz doları en çok turizmle kapatıyoruz. Geçen sene bunun sıkıntısını yaşadık. Herkesin kendi yaşadığı ilde diğer insanlara karşı sorumluluğu gereği dikkat etmesi, aynı zamanda da ülkemizin menfaati için dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇEŞME, TARİHİNİN EN HAREKETLİ DÖNEMİNİ YAŞAYACAK”

Bu yıl turizm açısından yüksek bir potansiyel beklediklerini aktaran AK Partili Hamza Dağ, ulaşım temsilcilerine virüsle mücadele kapsamında dikkatli olmaları çağrısında bulundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Cumhurbaşkanımız, geçen hafta İngiltere Başbakanıyla görüştü. İngiltere, turizm açısından ülkemize gelişlerde sıkıntıya mahal vermeyecek gibi duruyor. Almanya ile henüz netleşen bir durum yok, Almanya vaka sayılarına bakacak. Yurtdışından herhangi bir ülke 14 gün karantina süresi koyarsa, ister istemez oradaki insanlar bizim ülkemize değil, başka ülkelere gider. Yurtiçi turizm çok haraketli olacak ama yurtdışından da insanların turizm amacıyla ülkemize gelmesini istiyoruz. Vaka sayılarımızda da iyi bir düşüş yaşarsak belki de Çeşme tarihinin en haraketli dönemini yaşarız. Benim de sizlerden bir isteğim var. Öncelikli olarak kendiniz maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyun ardından da diyalog halinde olduğunuz herkesin bu kurallara riayet etmesini sağlayın. Mayıs’a kadar 50 milyon insan aşılanmış olacak. Kendi aşılarımız da çıkıyor, kendi aşılarımız çıktığında, 40 yaş üstü aşılandığı zaman hastane yükü kalmayacak. İnsanlar rahatsızlık geçirse bile grip, nezle gibi bu virüsü de atlatacak. İnşallah bu virüsten ülkeyi kurtaracağız” açıklamasında bulundu.

KREDİLER İŞ İÇİN KULLANILMALI”

AK Partili Hamza Dağ, Esnaf ve Kefaletten yıllık yüzde 6 faiz oranıyla alınan kredilerin, iş sahasında kullanılması gerektiğine vurgu yaparak, “Tüm dünyada sıkıntılar yaşandı çünkü bu virüs beklenmeyen bir hadiseydi. Bir anda sınır kapıları kapandı. İhracat yapacaksınız, yapamadınız. Vergi gelirleri düştü, giderler arttı. Devlet tarafından nakdi yardımlar yapıldı. Esnaf kefaletten 225 bin liraya kadar, yıllık yüzde 6 faizle çok uygun kredi verildi. Ben Esnaf Kefalet Başkanlarını da aradım. Sizler de 200-300 kişinin başındasınız. Bu paralar verilirken devletimizin kaynakları kullanılıyor. Eskiden, 90’lı yıllarda bu paralar belli başlı insanlara gidiyordu. Şimdi ise bunlar esnafa veriliyor. Bu paralar, araba yenilemek, dolara, altına yatırmak için verilmiyor. Bu para alındığında işin genişletilmesi, işle ilgili ekonomik sıkıntı varsa giderilmesi yani esnaf işini geliştirsin diye veriliyor. Çünkü işe yatırım yapıldıkça yeni alanlar doğacak, yeni istihdamlar doğacak, döngü sağlanacak. Bizim sizden isteğimiz, sizler bu paraları verirken geri ödeneceğini bileceksiniz ve bunu doğru yerlere kullanacaksınız. Üyelerinizi de doğru yerlerde kullanmaları için bilgilendireceksiniz” dedi.

GENÇ ESNAF GÖRÜNCE MUTLU OLUYORUM”

Esnafın, ülke ekonomisi açısından çok önemli olduğunu anlatan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, özellikle yaşı genç esnafı gördüğünde çok mutlu olduğunu ifade etti. Esnafı kalkındırmak için uygulanan politikaların, geri dönüşlerini, esnaf ziyaretleri yaparak aldıklarını aktaran Dağ, “Esnaf da, sanayici de alnından öpülesi insanlar. Ben genç esnaf görünce adamın alnından öpesim geliyor. Bakıyorsunuz kendi gücüyle işini yapıyor, kendini geçindiriyor, ailesini geçindiriyor. Bu çok kıymetli bir şey. Sanayici, sabah fabrikasını açıyor, mutlaka para kazanması lazım çünkü ay sonu 300-400 kişinin maaşını yatıracak, sigortasını yatıracak” diye konuştu. Dağ, buradaki programın ardından ilçe teşkilatıyla birlikte Ilıca’ya geçerek teşkilatın termallere yönelik projelerini dinledi. Bölgedeki esnafı ziyaret eden AK Partili Hamza Dağ, Balıkçı barınağında balıkçılarla ve kooperatif üyeleriyle bir araya gelerek, kooperatif üyelerinin projeleri hakkında bilgi aldı. Hamza Dağ son olarak Reisdere Mahallesindeki TOKİ konutlarını ziyaret ederek, bölgedeki muhtar ve vatandaşlarla görüştü.