Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 08 Nisan 2021 - 11:17

'8 Nisan’ın yeni bir evreye geçişin başlangıcı olsun”

Dünya Romanlar gününde önyargıların kırılmasını isteyen İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, “Romanların ikinci sınıf vatandaş gibi görülmesinin önüne geçilebilir” dedi

Kerim UĞUR / YENİGÜN - 8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle Yenigün Gazetesine değerlendirmelerde bulunan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, “Bugünün ikinci bir evreye geçişin ilk günü olmasını istiyoruz ve sosyal politika çeşitliliğinin dünden daha fazla roman mahallelerinde görmekle ilgili yeni bir takvime geçişinin başlangıcı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

“AYRIMCILIK YÜZ YILLIK SORUN”

Dernek Başkanı Abdullah Cıstır, “Ayrımcılık, konusunu bu işin ortasına koymamız gerekiyor. CHP roman eylem planında ayrımcılık yapıldığını kabul ediyor. Ön yargıları kırmak atomu parçalamaktan daha zordur dolayısıyla sosyal içerme başlığında başta romanlar olmak üzere tüm dezavantajlı dâhil etme süreci başlamalı. Ben bunu ‘ikinci evreye geçiş’ olarak tanımlıyorum. Bu ikinci evreye geçişle romanların aktif katılımları başlıyor. Örneğin bunun fiziksel anlamda sosyal politika anlamında dâhil etme anlayışı çerçevesinde bu ikinci evreyi sadece sosyal yardım endeksli değil geleceğe umut edecek, geleceğe plan yapacak istihdamıyla, barınma sorunuyla ve tüm sosyal haklarla beraber kültürümüzün yaşatılmasıyla ve ileriye taşınması romanların üretim alanlarına dâhil olmasıyla ilgili çok ayaklı bir anlaşmalara ve görüşmelere ihtiyacımız var.

AKTİF KATILIM SAĞLANMALI

Bu konuda hem İzmir Büyükşehir Belediyemizden hem de Konak Belediyemizden bir mekanizma kurulup romanların yoğun olarak yaşadığı yerlere bir mekanizma kurulması yönünde talebimiz var. Bu mekanizmayla CHP’nin ya da hükümetin roman eylem planında yazdığı gibi ilgili birimlerin aktif katılımıyla diğer taraftan da roman eylem güçleri arasında bir müzakere olması durumda romanların ikinci sınıf vatandaş olarak görülmesini zaman içinde asgariye inecektir. Bu konu yüz yıllık bir sorun akşamdan sabaha hemen değişebilecek bir konu değildir” dedi. 

Afiş çalışmasıyla farkındalık yaratılıyor

Başkan Cıstır başlattıkları afiş çalışmaları ile ilgili roman vatandaşlarda farkındalık yaratmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle hazırlanan afişlerin kentin belli yerlerine asıldığını aktararak yapılan bu çalışmanın romanların kendi haklarıyla ilgili bilgiye erişimlerini güçlendirmeyi amaçlandığına dikkat çekerek “ Romanlarla ilgili hak odaklı hassas düşüncesinden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na, konuyu diri tuttukları için İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi’ne, özel teşekkürlerimi iletiyorum. Afişlerimi asan Karşıyaka, Selçuk ve Seferihisar Belediyeleri’ne ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.