Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 26 Haziran 2019 - 07:26

"Vatandaş mesajını sandıkta verdi"

Cumhuriyet Halk Partisi Narlıdere İlçe Başkanı Mehmet Şahin Fırat, Gündem özel programında Ahmet Özsoy'un konuğu oldu. Ahmet Özsoy'un sorularını yanıtlayan Fırat, İstanbul seçimleri ve ülke ekonomisi hakkında açıklamalarda bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi Narlıdere İlçe Başkanı Mehmet Şahin Fırat, Yenigün TV'de Ahmet Özsoy'un konuğu oldu. CHP Narlıdere İlçe Başkanı Mehmet Şahin Fırat, İstanbul seçimleri ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. İstanbulluların seçim sonuçlarıyla mesajlar verdiğini söyleyen Fırat, "Vatandaş bu seçimde kötü dil kullanılmasını istemediğini, iradesini koruyacağını ve korkutamayacağının mesajını verdi" dedi. Seçimlerde İstanbul örgütünün ciddi bir çalışma gerçekleştirdiği söyleyen Fırat, "Uzun zamandır bizimde özlediğimiz bir çalışmaydı. Sandıklara sahip çıkıldı. İyi niyetli, güzel bir çalışma oldu. Hile, yalan dolan olmayan bir çalışma oldu. Genel merkezimiz bu konuda gerek İzmir, gerekse diğer belediye başkanlıklarına çeşitli görevler verdiler. İlçe başkanımız bu demokrasi yarışına ciddi katkı sundular. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık. Güzel bir sonuç oldu. Hemen hemen bütün ilçeler gitti ve belli aralıklarla belli ilçelere giderek çalışmalara destek oldular. İstanbul örgütü zaten kendi görevlendirmelerini yapmışlar. Ben onlara teşekkür ediyorum. 6 aydır beri seçim çalışması yapıyorlar" dedi. 

"SEÇİMİN FATURASI PAHALI OLDU"

31 Mart seçimlerinde alanlardaki söylemlerin cok farklı olduğunu ve seçimden sonra bu söylemlerden geriye bir şey kalmadığını söyleyen Fırat, "Seçim sürecinde hep bekadan bahsettiler. 1 Nisan'dna sonrada ortada beka diye bir şey kalmadı. 31 Mart'a kadar Sayın Cumhurbaşkanı kendini kantara çıkarmıştı. Seçimi almamıza rağmen ciddi bir hukuksuzluk örneği sergilendi. Seçim Kurulu'nun ileride tarih kararlarına geçecek bir karardı. O yüzden yenilenmesi ile Cumhurbaşkanı yeniden kendini kantara çıkardı ama çıktığı kantarın faturası biraz daha pahalı oldu. 806 bin oy farkı ciddi bir oy farkı. Böyle bir sonuç olunca sonucun götüreceği şeylerde farklı olacaktır. Bu sonuçtan sonra AK Parti kendi içerisinde bunu muhasebesini yapar. Zaten buraya gelinceye kadar hep konuşuluyordu. Tamamen kendini halktan soyutlamış, kibri ön plana çıkarmış, bir avuç yandaşı ihya eden, onlar gibi yaşamayan bir grup yaratıldı. Vatandaşın gözünden bunlar kaçmıyor. Sandıkta da bunu cevabını verdiler. Binali Yıldırım şunu yaptı bunu yaptı, şöyle devlet tecrübesi var dendi Yaklaşık 12 sene kadar Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Binali Yıldırım hiç bir seçime giripte kazanmış bir insan değil. İzmir'de kaybetti, İstanbul'da iki seçim kaybetti. Sürekli birileri bir yere getirdi. Sürekli bir şey yaptı deniyor ama bunların hepsini yaparken kamu kaynağı kullanılıyor. 8-10 şirketin etrafında dönüyor, bu şirketlere termik santralleri, köprüyü, havaalanı veriyor. 3'üncü hava limanı yapıldı. İstanbul'un oksijen sağlayan bölgesi yerle bir edildi. Çin bunu 2- 2,5 katı daha büyük hava limanı yapıyor ama, harcanan paranın yarısı kadar para harcıyor" diye konuştu.

“VATANDAŞ MESAJINI VERDİ”

İstanbul seçimlerinin sonuçlarını değerlendiren Fırat, “En güzel sonuçlarından biri kullanılan kötü dilin, ötekileştirilen dilin kullanılmasının sona ermesi. Bu dil bırakılsın, ekranlarda negatiflik, hakaret içeren kelimelerin istenmediğini gösteriyor. Bizim irademizi satın alamazsınız. Diğer bir sonucu bizi şunla bunla korkutamazsınız. Vatandaş bu seçimde bunların mesajını açıkça vermiştir. Seçime çok az zaman kala ortaya çıkan İmralı mektubu etki yapmadı.  Fark olmasının en büyük nedeni İstanbullu'nun İmamoğlu’nun hakkının yenildiğini düşünmesidir. AK Parti’nin savunması ise ‘Biz YSK’nın kararını vatandaşa tam olarak anlatamadık, bu kadar çerçevesinde vatandaşı da ikna edemedik’ diye düşündü. Vatandaş artık korkuyu aştı, konuşmaya başladı ve daha da konuşacak” açıklamalarında bulundu. Narlıdere’de yapılan çalışmalara değinen Fırat, “Narlıdere emeklilerin yoğun olarak yaşadığı bir yer. Nezih bir yer. Sanayi yok, alışveriş merkezi yok. İnşaat alanı kalmadı. Sadece kentsel dönüşüm sürecinin olduğu bir yer var.  Onun haricinde yer yok. Belediyenin geliri kısıtlı ve bu gelirle bir şeyler yapmaya çalışacak. Seçim çalışmaları yoğunluk kalmadı ama sürekli devam eder. Örgüt çalışmaya devam edecek. Seçim yoğunluğu olmamakla birlikte cenazelere, düğünlere, etkinliklere, sosyal faaliyetlere katılıyoruz. Toplantılarımızı yapıyoruz. Çalışmalar sürekli devam ediyor” ifadelerinde bulundu. 

“ÜRETİME DAYALI EKONOMİYE GEÇMELİYİZ”

Ülkenin ekonomik durumuna değinen Fırat, “Para önemli. Vatandaşın elektrik faturasını ödeyecek, evine ekmek alacak parası yok. Tüketime dayalı bir büyüme modeli seçmişiz. Buradan ivedilikle üretime dayalı üretim modeline geçmeliyiz. İşsizliği ancak bu şekilde aşağı çekeriz. Büyüme var ama işsizlikte büyüyor. Ekonomik büyümeyle işsizliğin ters orantılı olması gerekiyor. Betonlaşarak büyüyen ekonomide işsizlik artıyorsa üzerine düşünülmesi gereken bir şey. İstanbul seçimlerinde bir demokrasi hesabı verildi. Avrupa ve çağdaş ülkeler bunu bir yumuşama ve iyileşme olarak gördüler. Bu da yatırımları getirecektir. Turist gelecektir. Vatandaş evine ekmek götüremiyorsa filesini ekmeğini küçültüyorsa ciddi sıkıntı vardır. İstanbul seçimlerinde de bu ekonomik sıkıntılar etkili olmuştur” dedi. 

"Türkiye- ABD ilişkileri çok önemli"

Türkiye’nin diğer ülkelerle ilişkilerini değerlendiren Fırat, “Türkiye’nin gündeminde Türkiye- ABD ilişkileri çok çok önemli. Özellikle S-400 satranç tahtası üzerinde bir oyun mu bilmiyoruz. Bu süreci çok sağlıklı bir şekilde yönetmekte fayda var. Faturası çok farklı olabilir. Ayrıca Akdeniz’de birçok savaş gemisi var. Orada çok büyük bir stratejik oyun var. Dünya üzerinde ABD’nin farklı beklentileri var. Sıkıntılı bir süreç var” diye konuştu. Türkiye’nin gereksiz bir seçime sürüklendiğini ifade eden Fırat, “Önümüzdeki günlerde G-20 Zirvesi var. Bu zirvede görüşmeler olacak. İkinci seçime gidilmesi Cumhurbaşkanının elini zayıflatıyor” diye konuştu.