Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 13 Mayıs 2019 - 12:14

Torbalı'da o meydanda yeni tartışma

İzmir’in Torbalı İlçesi’nde 2017 yılında kentin simgelerinden olan antik çağdan kalma Demeter ve kızı Kore'nin heykeli AK Partili Belediye tarafından kaldırılmıştı. Torbalı İlçesi’nin en büyük meydanı olan Atatürk’te yer alan heykelin kaldırılmasından sonra yerine metalden Osmanlı tuğralı ay yıldız figürü konulmuştu.

Antik çağdan kalma heykelin kaldırılması tartışmaları beraberinde getirirken bu kez aynı meydanda ikinci bir değişim gerçekleşti. 2019 yerel seçim döneminde CHP’den belediye başkanı seçilen İsmail Uygur meydanda bulunan Osmanlı tuğralı figürü kaldırdı.Torbalı Atatürk Meydanı’nda yapılan değişikliğe ise AKP’li Meclis Üyesi Özgür Erman Çağlar sosyal medya üzerinden tepki gösterdi:Değerli hemşehrilerim,Mübarek Ramazan ayının ilk haftasını geride bırakıyoruz. Öncelikle herkese sağlık ve afiyet dolu bir Ramazan diliyorum. Milletimize ve memleketimize gönül huzuru ile geçirecekleri nice Ramazan'lar diliyorum.

Değerli dostlar,31 Mart'ta Torbalı Belediye Başkanı seçilen Ramazan İsmail Uygur'un ayağının tozuyla imza attığı haksızlıklar ve hukuksuzluklar bitmek bilmiyor. Önce milletin kahir ekseriyetinin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza galiz ifadelerle saldırdı, hakaret etti. Sonrasında kamu görevini usulsüzce üstlenerek, daha mazbatasını bile almadan, hepimizin ortak değeri olan 15 Temmuz şehidimiz Ömer Halisdemir'in resmini Torbalı Belediye Meydanı'ndan indirtti. İşçilere uyguladığı mobbing, kendisini desteklemeyen esnaflar üzerinde kurduğu baskılar malum. Son olarak da, mübarek Ramazan ayında, herkesin sahura kalktığı bir saatte, Torbalı Belediye Meydanı'ndan tuğra motifli Türk Bayrağı'nı kaldırttı.

Şanlı tarihimiz ile al bayrağımızın harmanlandığı bu kaide seni neden rahatsız etti?Bunu neden yangından mal kaçırırcasına, gecenin bir yarısı kaldırttın?Mübarek Ramazan ayında, milli ve manevi duyguların tavan yaptığı bu müstesna günlerde amacın nedir? Neyi provoke etmek istiyorsun?Değerli hemşehrilerim,Bizim milli iradeye saygımız sonsuzdur. Torbalılı hemşehrilerimizin tercihlerinin de başımızın üzerinde yeri vardır. Ancak eminim ki, Torbalı'nın güzel insanları bu arkadaşı ortamı germek, insanları birbirine düşürmek için değil, şehrimize hizmet etsin diye seçmişlerdir. Kendisinin şu anda yaptığı tamamen provokasyondur. Bu eylemleri Torbalı'nın huzurunu bozmaktan başka şeye yaramaz. Torbalı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili olarak kendisine tavsiyem şudur; ucuz siyaseti bırak Torbalı'ya hizmete bak!