Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 27 Haziran 2019 - 07:32

"Rapor kamuoyuna açıklanmalı"

Narlıdere'de bulunan Dokuz Eylül Üniveritesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin depreme dayanaksız olduğu gerekçesiyle taşınması gerektiği açıklaması kamuoyunda tartışma yaratırken, konunun uzmanları "Böyle bir rapor varsa açıklanıp kamuoyu ikna edilmeli" dedi

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Narlıdere'de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi binasının merkez kampüs olan Tınaztepe'ye 2 yıllığına taşınması gündeme geldi. Fakülte yönetimi, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim görevlilerinin incelemesi ve çalışması sonrasında söz konusu binanın depreme dayanıklı olmadığı yönünde karara vardı. Öğrenciler ise taşınmanın ani olduğu, Tınaztepe Kampüsü'ndeki binanın Güzel Sanatlar Fakültesi'ne uygun olmadığı ve kiraladıkları evlerin bir yıllık sözleşmesi olduğunu hatırlattı. Geçtiğimiz gün bir araya gelen öğrenciler içinde bulundukları durumu anlamak üzere Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hacı Yakup Öztuna ile görüşmek istedi. Öğrenciler 'Depreme Daynıksızdır' raporunu ikna edici bulmadıklarını ifade ettiler. Kamuoyunun ve öğrecilerin ikna edilmesi için söz konusu dayaksızdır raporunun açıklanması gerektiğini, Türkiye Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer de aynı şekilde haklı buldu. 

"KAMUOYU İKNA EDİLMELİ"

Türkiye Mimarlar ve Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı 
Özlem Şenyol Kocaer, söz konusu alanın üniversiteye 'tahsisli' olduğunu hatırlatarak, başka projlerin gündeme gelmesinin yerin tahsisli statüsünü değiştiremeyceğini kaydetti. Şube Başkanı Şenyol Kocaer, deprem konusuna ilişkin, "Fakültenin olduğu yerde daha önce de farklı projelerin olacağı iddiaları gündeme geldi. Kamuoyuna bunların olmayacağı anlatılmalıdır. Eğer burada rsikli bir yapı raporu varsa bunun kamuoyu ile paylaşılmasında yarar var. Bilindiği gibi depreme dayanıksız yapıları depreme dayanklı kılmak için teknik çalışmalar yapılabilir. Bu bir altertatif çözümdür, bir diğeri de yıkılıp yeniden yapılmasıdır. Bunlardan hangisi yapılacak diye soracak olursanız, yıkılıp yeniden yapılacağı yönünde baskın bir kanaat var” dedi.

"PLAN ÜNİVERSİTEYE AİT”
Narlıdere'de bulunan alanın güzel sanatlar fakültesi için tahsis edildiğini dile getiren Şube Başkanı Kocaer, “Bu tahsis hükmü geçerliliğini hala koruyor. Buranın farklı bir projeye konu olması resmi olarak mümkün değil. Bu yönde duyumlar var.  Biz de takip ediyoruz ama elimizde resmi bir belge yok. Şöyle bir gerçek var; alanın rant değeri yüksek, plan değişikliği veya özelleştirmeye konu olabilecek özelleştirme kurulu tarafından bir plan yarın gündeme gelebilir. Şu andaki sistemde ne yazık ki buna engel olacabilecek bir durum yok. Yerel yönetimin insiyatifinde değil; merkezi yönetimin insiyatifinde. Dolayısıyla bu yönde bir gelişme olabilir" şeklinde ifade etti.

"GÜZEL SANATLAR KÜLTÜRELDİR"

Güzel Sanatlar Fakültesi'nin sadece fiziki bir taşınma şeklide algılanmaması, Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri'nin kentin içinde olması gerektiğini söyleyen Kocaer, Yıllardır burada Güzel Sanatlar Fakültesi bulunuyor. Bir yandan da buradan çıkmak istemeyen öğrenciler var. Kentin diğer tarafından Tınaztepe'ye taşınması düşünülüyor. Ancak bu tür fakülteler kentin kültürel yapısına katkı sunar. Sadece bir fiziki taşınma şeklinde bakılmaz, bu bakış açısı yetmez çünkü güzel sanatlar  kente katkı koyan kültürel değerler olarak da düşünülmelidir. Burada yaşayan öğrenciler kent  içinde kültürün katkı koyanları olarak görülmelidir" dedi.


"GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ HER BİNADA YAPILAMAZ”

Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, fakültenin geçici olarak Tınaztepe'ye taşınması konusunu iki şekilde ele aldı. Deprem konusunun hassas olduğunu hatırlatan Alpaslan, “Ben aynı zamanda Dokuz Eylül Mimarlık Fakültesi'nde öğretim görevlisiyim.  Depreme dayanıklılık ve deprem tehididi çok önemli bir husustur. Depreme dayanıksız bir yapıda kimse eğitimin sürmesini isteyemez. Can her şeyden önemlidir. Eğer bir test yapıldıysa, sonuçlar depreme dayanıksız çıktıysa gereken neyse yapılmalıdır. Rektörlüğün bu raporu kamuoyuna, öğrencilerine açıklaması en doğrusu olacaktır. Güzel sanatların, Tınaztepe'ye taşınması düşünülüyor ki taşınılacak bina güzel sanatlar fakültesinin eğitimine uygun hale getirilmelidir. Bu bina, daha önceden rektörlük binası olarak inşa edilmiştir. Güzel sanatlar eğitimi özel bir eğitimdir ve herhangi bir binada yapamazsınız.” dedi.