Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

“Güzelbahçe'de suyun altını  da üstünü de iyi biliyorum”

CHP Güzelbahçe Belediye Başkanlığı için yola çıkan Alpay Kandemir, projelerini Yenigün okurlarıyla paylaştı

“Güzelbahçe'de suyun altını  da üstünü de iyi biliyorum” 2 dönemdir Güzelbahçe Belediyesi Meclis Üyeliği görevini sürdüren, Güzelbahçe halkının yakından tanıdığı, Güzelbahçe Belediyesi Spor Kulübü ile önemli başarılara imza atan, dalgıçlıkla ve denizle yakından ilgilenen, aynı zamanda da ilçede işletmecilik yapan Alpay Kandemir, bu kararı 15 gün önce verdiğini ifade ederek, “Güzelbahçe'de suyun altını da biliyorum, en tepeyi de biliyorum. Ben burada uzun yıllardır esnaflık yapıyorum. Güzelbahçe'nin yüzde 75'ine ismiyle hitap edebilirim. Siyasette bir duruşa inanırım. Bunun sonucunda da kaybetmek veya kazanmak var. Genel Merkezimiz kararını açıkladıktan sonra siyaseti hayatıma ya belediye başkan adayı olarak devam edeceğim, ya da işletmeci Alpay olarak diğer aday arkadaşımızı destekleyeceğim” dedi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Güzelbahçe'ye 1940'lı yıllarda Karadeniz'den gelen bir ailenin çocuğuyum. Ben de 1967 yılında Güzelbahçe'de doğdum. Doğduğum günden beri bu memleketteyim. Güzelbahçe'yi çok iyi biliyorum. Çok genç yaşta siyasete atıldım. 2008 yılında CHP'ye üye oldum. 2009 yılında Güzelbahçe'de Sarmaşık operasyonunun olduğu, olağanüstü şartlarda meclis üyesi oldum. Sayın Başkan Mustafa İnce ile birlikte zor şartlarda mücadele ettik. Bütün sıkıntılar bizim dönemimizde çekildi. Belediye meclis üyeliğimi ikinci döneme de taşıdım. İkinci dönem meclis üyeliği benim için bir nakarat. Hedefimde bu yoktu. Hedefim basamakları teker teker çıkmaktı. Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliği düşündüm, nasip olmadı. Bu dönem Sayın İnce ile siyasi yol ayrımına düştük. Dostluğumuz devam ediyor. Bunlar gelip geçici görevler. Ben iki dönemden fazla belediye başkanlığı düşünmüyorum.


YÜZDE 75'İNE İSMİYLE  SESLENİYORUM

Güzelbahçe'de bütün gün sokaklarda geziyorum. Sporcu bir kimliğim var. Güzelbahçe Belediyesi Spor Kulübü'nü 9 buçuk sene yönettim. Çok iyi bir dönem geçirdik. Daha sonra dalgıçlık işine merak sardım. Şu anda profesyonel bir dalgıç oldum. Güzelbahçe'de suyun altını da biliyorum, en tepeyi de biliyorum. Ben burada uzun yıllardır esnaflık yapıyorum. Güzelbahçe'nin yüzde 75'ine ismiyle hitap edebilirim. Günde 10 kilometre yürüyüş yapıyorum.

15 GÜN ÖNCE  KARAR VERDİM

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı için yola çıkmanıza neler sebep oldu?

3 ay öncesine kadar böyle bir şey düşünmüyordum. Ancak sokakta dolaşırken karşılatığım herkes, 'aday mısın?' diye soruyordu. Daha sonra parti büyüklerimle bir araya geldim, orada bir değişim olacağı konuşuldu. Bana, 'sen de düşün' dediler. İnanın, şu kararımı 15 gün önce verdim. Siyasette bir duruşa inanırım. Bana doğru gelen şeylerin arkasında dururum. Bunun sonucunda da kaybetmek veya kazanmak var. İki sonuca da razıyım. Kendimi buna göre programladım. Genel Merkezimiz kararını açıkladıktan sonra siyaseti hayatıma ya belediye başkan adayı olarak devam edeceğim, ya da işletmeci Alpay olarak diğer aday arkadaşımızı destekleyeceğim. Siyasette maalesef doğru söyleyeni sevmiyorlar. Kimsenin elini eteğini öpecek değilim. Ben insanların kalbinden geçen şeyleri dillendiriyorum. Belki de antipatik geliyor. Her doğru her yerde söylenmez diye bir laf var ama ben söylüyorum. Ben, tepkilere de razıyım.


5 BİN ÜYE HEDEFİ

Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

CHP, kimsenin babasının malı değil. Dediğim gibi, bu görevler gelip geçici. Görevi alan, maalesef daha öncekileri yok ediyor. Bu yanlış. Herkes bizim gibi düşünemez. Kimse robot değil. Benim gibi düşünmeyen insanlara saygı duyacağım. Beni eleştirenlerin fikrini önemseyeceğim. Güzelbahçe'de CHP'nin 2500'e yakın üyesi var. Buna rağmen aktif siyaset içindeki partili sayısı 50'yi geçmiyor. Bu durum bana çok tuhaf geliyor ve değiştirmek istiyorum. 2500 üye 5 bine çıkacak, 5 binin yüzde 50'si aktif siyaset yapacak. Güzelbahçe'yi Güzelbahçelilerle birlikte yönetmek istiyorum. Sorununu getiren çözümünü de getirsin, bütçemiz uygunsa yapalım. Herkesi kucaklayarak yola çıkıyorum. Güzelbahçe'yi yönetmeye arkadaşlarımla birlikte talip olduk. Son kararı CHP Genel Merkezi verecek. Ben de onlar için görücüye çıktım. Sosyal medya hesaplarımdan adaylığımı duyurdum. Adımı Güzelbahçe'de çok lanse ettiler ve beni bu noktaya ittiler.


GÜZELBAHÇE'DE KARŞILIĞIM VAR

Güzelbahçe'de benim ve ailemin bir karşılığı olduğunu düşünüyorum. Güzelbahçe bir balıkçı kasabası. Tarihteki bütün medeniyetler suların etrafında kurulmuştur. Burada deniz, hava ve doğa var, bunu koruyacağız. Güzelbahçe halkına sormadan hiçbir şey yapmayacağız. Güzelbahçe'de en büyük hassasiyet betonlaşma. İmar konusuyla ilgili tecrübe sahibiyim.

SPORDA BÜYÜK BAŞARI

Güzelbahçe Belediyesi Spor Kulübü ile başarılar yakaladığınızı biliyoruz. Biraz bahseder misiniz?

Ben göreve geldiğimde kulüp bünyesinde 2-3 branş vardı. Güzelbahçe dışındakileri de dahil ederek bir rugby takımı kurdum ve Türkiye şampiyonu olduk. Bunun dışında aikido, tekvando gibi pek çok branş ekledik. Belediye Başkanımız sağ olsun bize bütün imkanları sağladı. En son branşlara arasına dalışı da ekledik. Gittiğimiz her yerde Güzelbahçe'nin adını temsil ettik.

Nasıl bir Güzelbahçe hayal ediyorsunuz? Biraz projelerinizden bahseder misiniz?

Bizde aday olanları sevmezler, 'sen nereden çıktın?' derler. Bana göre herkes aday olabilir, ne kadar çok aday olursa o kadar iyi. Partimizin eli güçlenir. Ben, halkta karşılığımın olduğuna inanıyorum. Güzelbahçe'deki oyumuzun üzerine artı yüzde 10 katabilirim. Güzelbahçe'de merkez sağdan da oy alabileceğimi düşünüyorum. Bu noktada pek çok isim beni destekleyeceğini ifade etti. Bu da benim verdiğim kararın doğru olduğunu gösteriyor.DENİZİ DAHA ÇOK KULLANACAĞIZ

Hayallere gelirsek, Güzelbahçe zaten bir marka. Ancak yeterli değil. Özellikle sahilin ve denizin yeterince kullanılmadığını düşünüyorum. 7.8 kilometre sahili olan bir ilçenin, denizle ilgili potansiyeli çok daha yüksektir. Güzelbahçe limanları, Ege Bölgesi'nin en büyük balıkçılık potansiyeline sahip. Balıkçılık sektöründen ekmek yiyen 5 bine yakın insan var. Bu potansiyeli de yükseltmemiz lazım. Denize girebileceğimiz yerler, yeni plajlar olsun, mavi bayrağı olsun, yelken, sörf, paraşüt gibi sporlar olsun istiyoruz. Güzelbahçe markasını yükseltmek, yıldızını parlatmak gibi bir hayalim var.

SİYASETEN AYRI DÜŞTÜK

Önceliği sosyal projelere vermek lazım. Devletle de kavga etmemek lazım. Ben sokakta, kamuoyunda kimseyle kavga etmem. Kavgamı parti içinde veriyorum. Doğruları söylediğim için pek sevilmiyorum ama sokakta hiçbir sıkıntım yok. Kişilerle de hiçbir sorunum yok. Siyaset bir gün mutlaka bitecek, dostluklarımız devam edecek. Şu an arkadaşlarımızla sadece siyaset anlayışlarımız örtüşmüyor. Bu dönem siyaseten ayrı düştük, düşürüldük.

KÜSKÜNLERİ GERİ ÇAĞIRACAĞIZ

Güzelbahçe'de sosyal projelerle yürüyeceğiz. Hazırlıklarımız devam ediyor. Güzelbahçe'de herkesi kucaklamayı düşünüyorum. Kimsenin etnik yapısıyla, siyasi kimliğiyle diniyle bir sorunum yok. Ben duygusal bir insanım. Güzelbahçe'deki bütün küskünleri geri çağıracağız. İçinden değerlendireceğimiz arkadaşlar olabilir. Herkesi yeniden siyasetin içine sokacağız. Küstüm, darıldım, evde oturuyorum yok artık. Başka bir arkadaşımız aday gösterilirse desteklerim ama aktif siyasete devam etmeyi düşünmüyorum. Bir nadas dönemi olur benim için. Görev verirlerse canla başla çalışırız. CHP'den başka oy vereceğimiz, çalışacağımız yer yok.

 

Next page

Gazete Yenigün