Haberler > Sağlık

Yayın Tarihi: 19 Ekim 2020 - 08:35

Grip mi Kovid mi ?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ortaya çıkan mevsimler hastalıklarla, koronavirüsün karıştırılabileceğini belirten Prof. Dr. Köse, belirtilerin ortak ve değişken yönlerini anlattı

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği İzmir Yönetim Kurulu Başkanı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji-İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükran Köse, kış aylarının gelmesiyle birlikte artış gösteren mevsimsel hastalıklarla, dünyada pandemi ilan edilmesine sebep olan Kovid-19’un nasıl ayrıt edileceğine dair önemli bilgiler verdi. Prof. Köse, 10 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk pozitif vaka bildirildiğinden beri Kovid-19 ile savaşın devam ettiğine dikkat çekti. Tek başına muayenenin tanı koymak için yeterli olmadığını belirten Köse, “Kovid-19 temel olarak bir üst ve alt solunum yolu viral enfeksiyonudur. Üst solunun yolunda grip, alt solunum yolunda da zatürre belirtileri ve bulguları gösterir. Dolayısı ile sadece muayene ile hastalığın tanısını koymak çok zordur. Kesin tanı ancak ileri tetkikler ile konulabilmektedir. Günümüzde en temel tanı araçları PCR için ağız ve burun sürüntüsü almak ve akciğer tomografisi çekmektir. PCR testinde dokularda virüsün genetik materyali araştırması yapılmaktadır. Belirtileri veya bilinen hastayla temas öyküsü olan kişilere bu testler yapılmaktadır” açıklamasında bulundu.

"GRİPTE DUYU KAYBI NADİRDİR"

Kovid-19 ile mevsimsel hastalık belirtilerinin ortak ve değişken yönlerini anlatan Prof. Dr. Köse, “Kovid-19’un ana belirtileri hastadan hastaya oldukça değişken olmakla beraber, ateş, halsizlik ve kuru öksürüktür. Aynı zamanda sık görülen semptomlar arasında kas ağrıları, koku duyusu kaybı, nefes darlığı da mevcuttur. Boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrıları gibi belirtiler grip, soğuk algınlığı, mevsimsel alerji ve Kovid-19 gibi hastalıkların hepsinde görülebilen ortak belirtilerdir. Nefes darlığı, koku ve tat duyusu kaybı Kovid-19’da sık görülürken, üst solunum yolunun diğer enfeksiyonlarında nadir görülürler. Bu nedenle bu belirtiler tanı koyma açısından oldukça önemlidir. Burun akıntısı ve tıkanıklığı Kovid-19’da nadir görülürken grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerji gibi hastalıklarda daha sık görülür” diye konuştu.

 

"TANI VE TEDAVİ ZORLAŞABİLİR"

Kış aylarında havanın soğuması ve buna diğer soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların eklenmesiyle Kovid-19 vakalarının tekrar artışa geçmesi riskinin mevcut olduğunu ifade eden Prof. Dr. Köse "Bu durum hastanelerin yoğunluklarının daha çok artmasına, tanı ve tedavi süreçlerinin zorlaşmasına neden olabilir. İster Kovid-19 olsun ister gribal enfeksiyonunda düzenli bir yaşam pandemi sürecinde çok önemlidir. Kaliteli uyku ve beslenme bağışıklık sistemimizi güçlendirerek tedavi sürecine yardımcı olacaktır. Bu dönemde özellikle C ve D vitamini içeren besinlerin önemini de vurgulamak gereklidir” dedi.

 

TEDAVİ DEĞİL KORUNMA KAZANDIRIR”

Köse, virüse karşı verilen savaşın tedaviden daha çok korunma ile kazanılacağına vurgu yaparak, “En iyi tedavi korunmadır. Korunmak için kalabalık ortamlardan uzak durmak, sosyal mesafenin korunması, maske takılması ve temizlik kurallarına uyulması temel kuraldır. Sosyal mesafeye çok dikkat edilmeli kalabalık ortamlara girilmemelidir. Bu kalabalık ortamlar arasında AVM’ler, marketler, lokanta ve kafeteryalar sayılabilir. Ayrıca günlük yaşamımızda maske takılmasına kesinlikle çok dikkat edilmelidir. Maskenin bulaşmayı önlediği dünya çapında ortak bir görüştür. Diğer bir ortak görüş de temizlik kurallarına uymaktır. Gün içinde ellerin sıkça yıkanması, dezenfektan kullanılması hem korunmayı, hem de bulaştırmayı önlemektedir. Kovid-19, tedavi ile değil, önlemler ve korunma ile kazanacağımız bir toplumsal savaştır” dedi.