Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Grip aşısında ilk parti bu hafta sonu Türkiye’ye geliyor

Haftasonu Türkiye'ye gelmesi planlanan ilk partideki 150 bin grip aşısının 100 bininin kamuda görevli sağlık çalışanlarına uygulanacağı belirtilirken eczaneler aracılığıyla halka dağıtım planı belirsizliğini koruyor

Grip aşısında ilk parti bu hafta sonu Türkiye’ye geliyor

Mehmet Emin AL / YENİGÜN- Uzun süredir beklenen mevsimsel grip aşılarının bu hafta sonu ülkemize gelmesi planlanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın bir buçuk milyon adet aşı sipariş verdiği öğrenilirken, bu sayının yüzde 10'luk partiler halinde ülkemize gönderilmesi bekleniyor. Bakanlığın aldığı karara göre; Kovid-19 pandemisindeki insan üstü çabaları nedeniyle gelen grip aşılarında öncelik sağlık çalışanlarının olacak. Buna göre ilk partide gelecek 150 bin aşının 100 bini kamuda görevli sağlık çalışanlarına yapılacağı öğrenildi. İzmir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sayılkan, mevsimsel grip için aşıların bu hafta sonu geleceğini beklediklerini ancak kesin bir tarih verilmediğini ifade etti.


27 BİN ECZANEYE DAĞITILACAK

Başkan Sayılkan, "Bu hafta sonu için ilk parti yani yüzde 10'u kadar geleceği söyleniyor. 1 milyon 500 bin aşının ilk partisi, 150 bin kadar ancak hangi illere, hangi eczanelere nasıl dağıtılacağını henüz bilmiyoruz. Duyumlarımıza göre bir kısmını Sağlık Bakanlığı talep etmiş, doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarına vurmak için. Geriye kalan aşılar 27 bin eczaneye dağıtılacak. Kaçar tane dağıtılacak bilmiyoruz ama takip ediyoruz. Geçen sene de Şubat ayına kadar piyasada grip aşısı vardı. Aşının geçikmesinde dünyadaki aşırı talebin önemli rol oynadığı düşünülüyor. Planlamada mı hata var yoksa aşırı talep mi var bunu yakın zamanda öğreneceğiz " dedi.

Next page

Gazete Yenigün