Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Gözler tekrar Menemen'de: Kura çekilecek mi?

Menemen Belediye Başkanı iken tutuklanarak cezaevine gönderilen ve görevden alınan Serdar Aksoy’un yerine geçecek başkanvekilinin belirlenmesi ile ilgili süreç devam ediyor. Gözler bugün tekrar Menemen’e çevrilecek.

Gözler tekrar Menemen'de: Kura çekilecek mi?

İzmir Valiliği kura çekimi sürecinin tamamlanması için Vali Yardımcısı Hulusi Doğan'ı görevlendirmiş ve meclisin olağanüstü toplanması kararı verilmişti. Bugün kura çekiminin yapılarak yeni başkanvekilinin seçilmesi bekleniyor.

 

 

SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un "zimmet ve irtikap" suçlarından hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırmasının ardından belediye meclisindeki oylamada 4. turda da sonuç alınamayınca yapılan kura çekiminde Belediye Başkan Vekilliği görevine CHP’li Deniz Karakurt getirilmişti.

AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan, seçimde cam kavanoz içinde yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.
Başvuruyu değerlendiren İzmir 2. İdare Mahkemesi, kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesini durdurmuştu. 

İzmir Bölge İdare Mahkemesi de CHP'lilerin yürütmenin durdurulması kararına karşı yaptığı itirazı reddetmişti.

Bunun üzerine İzmir Valiliği,  mahkemenin kararına uyarak 4 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek mecliste kuranın tekrarlanması için Menemen Belediyesi’ne yazı göndermişti.

4 Ocak'ta Menemen Belediye Başkan Vekilini belirleyecek kura çekimi gündemiyle toplanan belediye meclisine CHP ve İYİ Partili üyeler katılmayınca kura çekimi 7 Ocak’a ertelenmişti.

7 Ocak tarihinde gerçekleştirilen meclis toplantısında da kuraya ilişkin gündem maddesi CHP’nin verdiği önerge sonrası Millet İttifakı’nın oylarıyla gündemden çıkarılmış ve kura yine çekilmemişti.

Kuranın ikinci kez ertelenmesinin ardından devreye İzmir Valiliği girmişti. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, belediye kanunu gereğince kuranın yenilenmesi için vali yardımcılarını görevlendireceğini açıklamıştı.

Next page

Gazete Yenigün