Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Gösterelim mi? Göstermeyelim mi?

İzmir'de gençler ile bekçiler arasında yaşanan arbedenin yargıya taşınması sonrasında yerel mahkeme kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün birbirleriyle çelişen açıklamaları sonrası, "Bekçinin kimlik sorma yetkisi" tartışmasına hukukçular da dahil oldu

Gösterelim mi? Göstermeyelim mi?

YENİGÜN / Bekçiler ve gençler arasında 9 Mayıs 2018'de yaşanan arbede yargıya taşınmış ve davaya bakan İzmir 35'inci Asliye Ceza Mahkemesi, "Polis vazife ve selahiyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” kararı verdi. 
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, mahkemenin kararının  yaşanan olaya münhasır bir karar olduğunu savunularak, "Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile İlgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki 'Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar' hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur" görüşlerini aktardı. 

"YASANIN VERMEDİĞİ YETKİ
YÖNETMELİKLE VERİLEMEZ"

Bu konuda bir açıklama da İdare Hukuku Prof. Dr. Metin Günday'dan geldi. Günday sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada konuyla ilgili, "Uzatmaya gerek yok: Yasanın vermediği bir yetki yönetmelikle verilemez. Çarşı ve mahalle bekçilerinin kimlik sorma yetkisi yoktur... Nokta!" ifadelerine yer verdi.

AKIN: YÖNETMELİK, YARGI
KARARLARININ ÖNÜNE GEÇEMEZ

İzmir Barosu avukatlarından Yusuf Akın ise, yönetmeliğin her kurumun çalışma usulünü düzenlediğine dikkat çekerek, "Yargı, kanunlara göre hareket eder; bu nedenle yönetmelik kanunlar ışığında verilmiş karardan üstün olamaz. Dolayısıyla mahkemenin verdiği karar geçerlidir" görüşünü aktardı.
İdarede uyulması gereken sıralamada ilk sırada Anayasa, ardından ise yasa, tüzük, yönetmelik ve genelgenin geldiğini ifade eden Akın, "Yönetmelikler, kurumların  iç işleyişini düzenleme amaçlı çıkarma yetkisine sahip oldukları kurallardır ve kanunların düzenlenmesi gerekir. İdare, eylemlerini kanunlara göre düzenler. İdarenin tüm işlemlerinde yetki, şekil, sepep, konu, amaç kanuna uygun olmalıdır. Yönetmelik, yargı kararlarının önüne geçemez" diye konuştu. 

Next page

Gazete Yenigün