Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Genç muhtar adayından sihirli bir sergi

Karşıyaka'nın genç muhtar adayı olarak dikkat çeken, Donanmacı Mahallesi Muhtar Adayı Yağmur Özvarol, üretici kadınların el emeği ürünlerini sergileyebileceği bir kadın kooperatifi kurdu...

   Genç muhtar adayından sihirli bir sergi

Karşıyaka'nın genç muhtar adayı olarak dikkat çeken, Donanmacı Mahallesi Muhtar Adayı Yağmur Özvarol, üretici kadınların el emeği ürünlerini sergileyebileceği bir kadın kooperatifi kurdu. Karşıyaka Çarşısı'nda Ankara İlkokulu sokağında bulunan kooperatife 'Sihirli Eller Sergisi' ismini veren kadınlar, burada stand açmaktan çok memnun olduklarını dile getirdi. Yağmur Özvarol, “Vaadimizi muhtar olmadan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bütün kadınlarımızı kooperatifimize destek olmaya davet ediyorum” dedi

  

Karşıyaka'nın en genç muhtar adayı olarak dikkat çeken, Donanmacı Mahallesi Muhtar Adayı Yağmur Özvarol, üretici kadınların el emeği ürünlerini sergileyebileceği bir kadın kooperatifi kurdu. Karşıyaka Çarşısı'nda Ankara İlkokulu sokağında bulunan kooperatife 'Sihirli Eller Sergisi' ismini veren kadınlar, burada stand açmaktan çok memnun olduklarını dile getirdi. Projeyi seçim vaadi olarak veren ve henüz seçilmeden hayata geçiren Özvarol, kooperatifii şöyle anlattı, “Seçim sürecinde STK'ları dolaşıyordum. Feruz Bozaslan isminde bir arkadaşım var. Kendisinin bu süreçte bana çok büyük desteği oldu. Onunla tanıştıktan sonra kadın kooperatiflerini dolaşmaya başladım. Belediyemizin kadınlarımıza verdiği, Karşıyaka İZBAN'ın olduğu bölgede bir kermes alanı mevcut. Orada kermes ve satış yapıyorlar. Her türlü ürünlerini sergileyebiliyorlar ama bunu sadece özel günlerde yapabiliyorlar. Dolayısıyla Karşıyaka'da bir kadın kooperatifi eksiği olduğunu gördüm. Kadınlarımıza verilmiş böyle bir imkan yok. Projelerimin arasında kadınlarımız için bir kermes alanı kurmak vardı. Bazı kafelerle görüşüp, haftanın birkaç günü onların stand açabileceğini düşünüyordum. 

 ÜRETİCİ KADINLARDAN DESTEK BEKLİYORUZ

 

Karşıyaka İZBAN'ın oradaki kermes alanında kadınlarımızın bir takım sıkıntıları vardı. Şu an içinde bulunduğumuz kermes alanı bize ait. Normalde başka bir dükkana kiraya verebilirdik. Ama böyle bir imkanımız varken başkasının yararlanmasını istemedim. Sonuçta kadınlarımız çok güçlü. Kermesimize 20 tane masa koyduk. Bir standın günlük 20 lira ücreti var. Böyle bir imkan sağlamış olduk. Burada el emeği ürünlerini satıyorlar. Kermesimizin ismini 'Sihirli Eller' koyduk. Burası üretici kadınlarımızın el emeği ürünlerinin satış yeri. Üretici kadınlarımızdan biraz daha fazla destek bekliyorum. Burayı onlar ayakta kaldıracak. Herkese ulaşmak istiyoruz. Vaadimizi muhtar olmadan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca buraya bir çocuk kumbarası koyduk. İhtiyaç sahibi çocuklara da destek olmaya çalışıyoruz.”

 

EN GENÇ MUHTAR ADAYI

 

 26 yaşındaki muhtar adayı Yağmur Özvarol, mahalle sakinlerinden ve Karşıyakalılar'dan olumlu geri dönüşleri aldığını söyledi. Aday olma süreci hakkında bilgi veren Özvarol, “Ben Dış Ticaret mezunuyum. Bir gümrük firmasında çalışıyordum. Daha sonra Karşıyaka Çarşısı'nda annem bir ev yemekleri dükkanı açtı, ben de ona yardım etmeye başladım. Sonra baktım ki benim yapmak istediğim iş bu değil. O dönemde kendimi biraz eve kapattım ve 'ne istiyorum, ne yapabilirim' diye düşündüm. O sırada bizim mahallemizin elektrikleri kesildi. Mahallemizde ikamet eden insanların büyük bölümü yaşlı ve emekli. Bir sorun olduğunda çözmem için benden yardım istiyorlardı ve hep benim kapımı çalıyorlardı. Elektrik altyapısının değişmesi için muhtarın imza toplaması ve gerekli yerlere başvuru yapması gerektiğini öğrendim. 

OLUMLU TEPKİLER ALIYORUM

 

Muhtarın böyle bir girişimi olmayınca mahalleliler imzayı benim toplamamı istediler. Bu süreçte muhtarlık nasıl yapılır diye internetten araştırmaya başladım. Yerel seçimlere 8 ay kadar bir süre vardı. Dedim ki acaba bu bir işaret mi? Önce yakın çevremle konuyu paylaştım, 'muhtar olsam nasıl olur' diye sordum. Güldüler, 'bu yaşta ne muhtarlığı' dediler. Çünkü muhtarlık emeklilikten sonra yapılan bir iş olarak görülüyor. Ama ben muhtarlık aracılığıyla daha fazla insana ulaşabileceğimi düşündüm. Böylece muhtar adayı oldum. Bugüne kadar olumlu geri dönüşler aldım. Gençlerin duyarlı olması insanlarımızı mutlu etti” dedi.

 

BİR ÖĞRENCİYE BURS VERECEK

 

Seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerden de bahseden Yağmur Özvarol, “Muhtarlık işlemlerinden aldığım ücretle mahallemizde yaşayan bir öğrenciye burs imkanı sağlamak istiyorum. Ayrıca muhtarlığa çocuklar için ihtiyaç köşesi kuracağız. Vatandaşlarımızın sorun ve önerilerini paylaşabileceği hızlı bir iletişim ağı kuracağız. İhtiyaç duyan mahalle sakinlerimize evde sağlık ve bakım için belediyemizle işbirliği yaparak daha etkili hizmet verebilmek adına her vatandaşımıza ulaşacağız. Gençlerimizi daha çok sosyalleştirmek adına sosyal faaliyetlere teşvik edeceğiz. Çocuklarımızın gönül rahatlığıyla oynayabileceği güvenli parklar geliştireceğiz. Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi'nde yapılacak olan etkinlikleri mahalle halkımıza duyuracağım. Muhtarlık siyaset üstü bir şeydir. Benim amacım daha fazla insana dokunmak ve mahallemize daha fazla hizmetin gelmesini sağlamak” diye konuştu. 


 ÜRETİCİ KADINLAR MEMNUN

 

Sihirli Eller Sergisi'nde stand açan ve el emeği ürünlerini sergileyen Sadiye Bayındır, burada olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi ve duygularını şu sözlerle anlattı, “Yağmur Hanım'a bize böyle bir imkan sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Evde üretim yapan kadınlar olarak, dışarıda satış yapmamız çok kolay olmuyor açıkçası. Böyle bir dükkan imkanı çok iyi oldu. Burada stand kiralayıp, ürünlerimizi istediğimiz şekilde ve kendimiz dükkan açmış gibi sergileyebiliyoruz. Gayet mutluyuz.” Füsun Çıtak ise bütün kadınlara çağrıda bulunarak, “Biz de Yağmur Hanım'a çok teşekkür ediyoruz. Ürettiğimiz ürünleri satmak, insanlara destek olmak... Bunlar bizim için çok güzel, çok değerli şeyler. Bütün kadınlarımızı sergimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Doğukan FİKRİ FİDAN

 

Next page

Gazete Yenigün