Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Gaziemir'de temizlik işleri durdu

Gaziemir Belediyesi’nin çöp toplama işlerini yapan yüklenici firma, 9 aylık alacağını alamadığı gerekçesiyle kontak kapattı. Şantiyeden kamyonlarını çıkarmayan şirket, Belediye Başkanı Halil Arda’ya ödeme yapma sözünü yerini getirmeye davet etti

Gaziemir'de temizlik işleri durdu

YENİGÜN Gaziemir Belediyesi’nin çöp toplama ve temizlik işlerini 2 yıllığına alan Şeker Petrol Firması alacaklarının 9 aydır ödenmediğini belirterek kontak kapattı. Gaziemir Belediyesi, elindeki iki kamyonla çöpleri toplamaya çalıştığı ve çevre belediyelerden destek istediği öğrenildi. Öte yandan Gaziemir Belediyesi’nin Devlet Malzeme Ofisi’ne 20 adet çöp kamyonu siparişi verdiği öğrenildi. 26 araçla Gaziemir’in çöplerini toplayan firmanın kontak kapatması sonrası çöp toplamada aksaklıklar yaşanıyor.


“BAŞKANA ULAŞAMIYORUZ”
Konuyla ilgili Yenigün'e açıklamalarda bulunan Abdurrahman Dal, “2 yıldır şirket olarak Gaziemir Belediyesi'nin temizlik işlerini yürütüyoruz. Gaziemir halkı ile çok iyi ilişkilerimiz var. Ancak yeni belediye yönetimiyle aramızda bir problem oldu. Neden olduğunu halen bilmiyoruz. Biz şirket olarak sıcak temas kurmayı severiz. Maalesef yeni Belediye Başkanımız Halil Arda'ya ulaşmak çok zor. Her sabah makamına gidip ödemelerle ilgili bilgi almaya çalışıyoruz. Tam 9 aydır biz hak ediş alamıyoruz. Bu araçlar akaryakıt harcıyor. Bizim de sorumlu olduğumuz yerler var. Belediyeden hiçbir yetkili ile temas kuramıyoruz. Aylık 500 bin TL'nin üzerinde bir hak edişi milyonlarca gibi lira gibi yansıtmak da yanlış.
Belediye Başkanı, aylık 1,5 milyon TL hak ediş vardı diyerek doğru konuşmuyor. Belgeler, kayıtlar ortadadır. Biz, muhatap alınana kadar, Gaziemir'de çöp toplamaya çıkmayacağız. Toplam 26 kamyon ile ilçede çöp topladığımızı hatırlatmak istiyorum. Bu araçların tüm masrafı bize ait. Bu verdiğimiz emeğin karşılığını bekliyoruz belediyeden. Artık hal hatırla işleri yürütemiyoruz. Mağdur olduğumuzu her platformda ifade ediyoruz” dedi. 


“GAZİEMİR HALKINDAN ÖZÜR DİLİYORUM”
Halk sağlığını ilgilendiren bir hizmet yaptıklarını hatırlatan Dal, “Ben, Gaziemir halkından da çok özür diliyorum. Paramız ödeninceye kadar araçlarımızı sahaya çıkarmayacağız. Çünkü bu hizmeti sürdürecek maddi gücümüz kalmadı. Ne yazık ki, iyi niyetlerin burada bir karşılığının olmadığını gördük. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'hak, hukuk, adalet' diye bir mottosu var. Ben bunların gerçekleşmesini istiyorum. CHP Genel Merkezi ile de temasa geçeceğiz” dedi. 


AK Parti'den hem uyarı ve tepki: 
Gaziemir'de salgın hastalık yaşanabilir!

Gaziemir’de ait çöp toplama ve temizlik işlerini yapan şirketin iş bırakmasının ardından açıklama geldi. Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, “Gaziemir halkı çok ciddi bir salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir” dedi.
Sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyen Atmaca, “Ne yazık ki en başından bu yana Gaziemir Belediyesi’nde devam eden ‘ben yaptım oldu anlayışının’ yeni bir yansımasını görüyoruz. Belediye Başkanı Sayın Halil Arda ve ekibi şimdiye kadar ‘en doğrusunu biz biliriz’ mantığı ile hareket etti. Aynı bakış açısı sürüyor. İlçe genelinde çöplerin toplanamayacak olmasının en önemli nedeni firmanın belediyede muhatap bulamaması olsa da burada bizi ilgilendiren konu halkın sağlığıdır. 


Gaziemirli hemşehrilerimizin kapısının önündeki çöpleri iki araç ile toplayamazsınız. Ayrıca burada sanayi siteleri, fabrikalar ve büyük işletmeler var. Gaziemir, bir belde belediyesi anlayışıyla yönetilemez.  Nüfusu ve günlük ziyaretçisi ile on binlerce kişinin geldiği ilçede çöp sorunu tartışıyor olmak belediye yönetimi açısından utanç vericidir. Son durum itibariyle halkının sağlığı tehlikeye sokulmuştur.  İlçemizde sorun kısa sürede çözülmezse bir salgın hastalık yaşanabilir” dedi. 
AK Partili Atmaca, belediyenin Devlet Malzeme Ofisi’nden alımını yaptığı yeni çöp toplama araçlarının henüz ilçeye gelmediğini de belirtirken, Gaziemir’deki yaşanan sorun nedeniyle çözüm için çöp toplama aracı gönderen diğer ilçe belediyelerinin de sorun yaşayacağının altını çizdi. Atmaca, konuyla ilgili Gaziemir Kaymakamlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Valiliği’nin ilgili birimlerinin haberdar edildiğini de sözlerine ekledi.
--------------

 

TEMİZLİK İŞLERİ BELEDİYE’YE BAĞLANDI
Konuyla ilgili Gaziemir Belediyesi’nden ise şu açıklama geldi; “Gaziemir Belediyesi’nin çöp toplama ve temizlik işlerini yapan Şeker Petrol Firmasının temizlik araçlarını göreve çıkartmaması üzerine açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur. Firma, bugün araçları hizmete çıkarmayarak Gaziemir halkına karşı suç işlemektedir. Belediyenin temizlik ihalesini alan ve daha önceki dönemde 91 bin metrekarelik Sarnıç Piknik Alanı da tahsis edilmiş olan bu firma, bu alana yapmayı taahhüt ettiği macera parkı ve paintball tesisiyle ilgili bugüne kadar bir çivi bile çakmamıştır. Bunun üzerine belirtilen arazinin, tekrar halka açık piknik alanı olarak kullanılacağı firmaya iletilerek alanı tahliye etmesi istenmiştir. Firma ilgili tahliye kararı vermemizin ardından belediyemizin verdiği kararı değiştirmesi için çöp toplamayarak belediyeyi tehdit etmekte, halkımıza karşı suç işlemektedir. Bu yapılanlarla ilgili gerekli hukuki işlemlerin ivedilikle başlatılacağını Gaziemir halkının mağdur olmasına izin verilmeyeceğini kamuoyuna saygıyla duyururuz.
Gaziemir Belediyesi’nin çöp toplama ve temizlik işlerini de yürüten bu firma ile ocak ayında anlaşmamız son bulacaktır. Belediyenin taşeron firma tarafından yapılan temizlik işleri, belediye bünyesine bağlanmıştır. Devlet Malzeme Ofisi’nden 6 milyon 500 bin lira karşılığında yeni çöp toplama araçları da alınmış olup, 15 – 20 gün içinde belediyeye teslim edilecektir.”

 

Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün