Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Fiyatlar yükseldi onlara gün doğdu

İzmir’deki elektronikçiler tamire getirilen cep telefonlarıyla doldu taştı. Tamirciler dövizdeki artış nedeniyle sıfır telefonların fiyatındaki yükselişin işlerinin katladığını dile getirdi

Fiyatlar yükseldi onlara gün doğdu

Nihat AK / YENİGÜN - Koronavirüs salgını sosyal mesafeleri açtı. İletişim araçlarına talep arttı.  Bu süreçte cep telefonu tamircileri yoğunluktan randevuyla çalışır hale geldi. Yaklaşık 20 yıldır  bu alanda çalışan cep telefonu tamircisi Azat Sincar, “Dövizin yükselmesi cep telefonu fiyatlarını yükseltti. Malum cep telefonlarının büyük bölümü ithal. Vatandaş bu dönemde yeni sıfır cep telefonu almak yerine tamir ettirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle çok yoğun günler yaşıyoruz. Çoğu günler randevu ile çalışıyoruz”dedi.

KULLANIM SÜRESİ UZADI

Son dönemde işlerinin işlerinin adeta katlandığını belirten cep telefon tamircisi Ferdi Şahin, “Vatandaşlar pandemi döneminde cep telefonlarıyla daha fazla vakit geçirmeye başladı. Uzun süre kullanılan ürünlerin tamir ve bakıma ihtiyaçları doğar. Eskiden bu durumda ürünün yenisini almayı tercih edenlerin sayısı yüksekti. Ama bu dönemde yeni ürünlerin fiyatı yüksek olduğu için bize gelmeyi tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

GÜVENMİYORSAN GİTME

Garanti süresi bitmiş ürünleri tamire götürürken vatandaşın bazı endişeler yaşadığına dikkat çeken Sinan Akdağ, “Cep telefonları ucuz ürünler değil. Tamiratları da gelişi güzel yerlerde yaptırılamaz. Zaman zaman vatandaşın tamirci yüzünden sorunlar yaşadığını duyuyoruz. Ürün içinden parça eksilmesi, başka parça ile değiştirilmesi gibi sorunlar insanların güveni zedeliyor. Ben cep telefonlarını tanıdıkları ve güvendikleri tamircilere götürmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

 

Kutu kutu kutu

CEP DOSTU KULLANIM TAVSİYELERİ

* Cep telefonu yeni alırken marka ve fiyatları değil özellikler karşılaştırın.

* Kılıf ve kaplamalar yarar sağlar.

* Cep telefonlarınızı gece şarjda bırakıp bataryalarını bozmayın.

* Cep telefonlarınıza sıvı temas ettirmeyiniz. Sıvı teması halinde bataryasını en kısa sürede çıkartın.

* Tuzlu ve şekerli suyla temas eden cep telefonlarının kurtulma şansı yüzde 5’dir.

* Saf su ile temas eden cep telefonlarının kurtulma şansı yüzde 50 dir.

* Cep telefonlarınızı üzerine oturduğunuz cebinize koymayınız.

* Cep telefonu koyduğunuz cebinizde metal başka bir cisim olmasın.

* Sinirlendiğinizde cep telefonunuzu fırlatmayınız :)

Next page

Gazete Yenigün