;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Fırat Yılmaz Çakıroğlu anılıyor

Ege Üniveristesi'nde PKK'lılar tarafından katledilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu, hayatını kaybedişinin 5. yılında anılıyor.2015 yılında Ege Üniversitesi'nde PKK'lı hainler tarafından şehit edilen ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu, ölümünün 5. yılında anılıyor.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu anılıyor

Sosyal medyada, '#FıratYılmazCakıroğlu' etiketiyle gündem oluşturuldu.Kayseri Erciyes Üniversitesi öğrencileri, 2015 yılında formasyon eğitimi aldığı sırada Ege Üniversitesi'nde PKK'lılar tarafından katledilen Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hatırasını yaşatmak için “Sızı” adıyla film çekimi yapıldığını duyurmuş ve 20 Şubat'ta vizyona gireceğini belirtmişlerdi. Daha öncede birçok kez belgeseli yapılan Çakıroğlu için ilk kez film yapıldı.

ÇÖZÜM SÜRECİNDEN GÜÇ ALDILAR

2015 yılında, AKP iktidarının çözüm süreci sayesinde güneydoğuda alan ve hakimiyet kazanan bölücü terör örgütü PKK üniversitelere hakim olma çabası içine girerken, kendilerine karşı çıkan vatansever gençlere de sürekli saldırmaya başladı. Bu süreçte bir olay da Ege Üniversitesi'nde yaşandı. Ege Üniversitesi'nin adeta bir PKK kampına dönüştürülmesine karşı duran Fırat Yılmaz Çakıroğlu, PKK’lı Nurullah Semo tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 

PLANLI SALDIRI

Daha sonra çıkan belgelere göre, Çakıroğlu'nun ölümü adeta planlanmıştı. Ülkücü kimliğiyle tanınan Çakıroğlu'nun PKK'lılarca tehdit edildiği anlaşıldı. 21 Ekim 2014 tarihinde, Ege Üniversitesi'nin topluluk sayfası “Ege'de Terörist İstemiyoruz” grubunda Kobani protestoları eleştirildi. Bu paylaşımdan bir gün sonra 22 Ekim 2014'te “Ege'de Faşist Provokasyon Var" isimli grupta Çakıroğlu'nun tehdit edildiği belirlendi

PKK’LI KATİL TUTUKLANDI

Aynı olayda 7 kişi de yaralandı. Gözaltına alınan Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutuklanarak cezaevine gönderildi.  AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETLE YARGILANDISavcı Zeki Polat, iddianamesinde sanık Nurullah Semo için "kasten adam öldürmek", "örgüt adına suç işlemek", "örgüt üyeliği" ve "yaralama" suçlarından müebbet ve 69 yıl, tutuksuz 31 sanık hakkında ise "suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek", "yaralama" suçlarından 5 ila 48 yıl arasında hapis cezası talep etti.

Next page

Gazete Yenigün