Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon

İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik soruşturmada, 20'si muvazzaf 23 şüpheli hakkında gözaltı kararı alındı.  

FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının TSK'deki FETÖ yapılanmasına yönelik soruşturmaları devam ediyor. 

Bu kapsamda FETÖ'nün TSK yapılanması içerisinde faaliyet gösterdikleri ve "mahrem imamlarca" ankesör ya da büfe telefonlarından arandıkları belirlenen 20'si muvazzaf, 23 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince İzmir, İstanbul, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Hakkari, Mersin, Gaziantep, Batman, Muğla, Yalova, Amasya, Ordu, Adana ve Malatya'da eş zamanlı operasyon düzenlendi. 

Gözaltı kararı verilenler arasında aktif görevde 1 teğmen, 19 astsubay ile meslekten ihraç edilen 1 teğmen ve 2 emekli astsubay olduğu belirtildi. 

Öte yandan, örgütün İzmir'in Karşıyaka ilçesi kadın yapılanmasına yönelik bir başka soruşturma kapsamında da 24 kadın şüpheli hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

GÖZALTILAR DEVAM EDİYOR

İzmir merkezli 15 ilde FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yapılanmasına yönelik başlatılan operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkartılan ve aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 23 şüpheliden 22'si gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 1 şüphelinin aranmasına devam edildiği belirtildi.

Öte yandan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından FETÖ'nün 'Karşıyaka kadın yapılanması'na yönelik düzenlenen operasyonda ise 18 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin örgüt adına kurban, burs ve bağış adı altında para topladıkları, örgüte ait basın yayın organlarına abone oldukları ve örgüt toplantıları düzenledikleri belirlendi. İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün de destek verdiği operasyon kapsamında 6 şüphelinin arandığı ve gözaltına alınanların emniyetteki sorgularının sürdüğü ifade edildi.

Next page

Gazete Yenigün