Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Esnafın umudu 'Çukur'a düştü

Yıllardır Basmane Çukuru’nun bulunduğu arsa üzerinde yapılacak projenin kendileri için umut ışığı olduğunu ifade eden esnaf, uzun zamandır beklemelerine rağmen bu projenin hayata geçmediğini umutlarının çukura saplandığını dile getirdi

Esnafın umudu 'Çukur'a düştü

İzmir Kültürpark’ın karşısında bulunan 35 bin metrekarelik 'çukur' yılan hikayesine döndü. Seneler boyunca dev bir çukura döndüğü için adına ‘Basmane Çukuru’ denilen projede tekrar başa dönüldü.

Son olarak yapılan ihale sonucu 80 milyon dolar karşılığında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’den devralınan Basmane Çukuru’nun bulunduğu arsa, ihale şartnamesi sonrası imzalanan sözleşme gereğince işe başlama süresi sona erdiğinden dolayı TMSF’ye devredildi. Basmane çukurunun etrafında bulunan esnaf, yıllardır bu arsa üzerinde bir şeyler yapılmasını beklediğini ancak hiçbir şey yapılmaması nedeniyle umutlarının sona erdiğini ifade etti. 


“ÇUKURUN YERİNE HASTANE YAPILSIN”

Uzun yıllardır Basmane’de esnaflık yapan Riyad Karadaş, “Eskiden burada otobüs durakları vardı ve Kültürpark’ta birçok fuar yapılıyordu. İşlerimiz de buna bağlı olarak daha hareketli oluyordu. Ancak durakların kaldırılması ve fuarların taşınmasından sonra işlerimiz oldukça azaldı. Çukur’un bulunduğu yerin yıllardır düzenlenmesini bekliyoruz. Çünkü işlerimizi de olumlu anlamda etkileyeceğini düşünüyorduk ancak kaç yıl geçmesine rağmen burada hiçbir şey yapılmadı. Bence buraya en uygun yapılacak şey hastane olabilirdi. Hastane yapıldığı takdirde bizim işlerimiz de artacaktır” dedi. Çukurun birçok zararlı haşereyi de barındırdığını ifade eden Karadaş, “Çukurun içinde bulunan su birikintisi, ilaçlama yapılmadığı takdirde çeşitli haşerelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu da hem sağlığımızı etkiliyor hem de işlerimizi... Suyu gören kuşlar yiyecek bir şeyler bulma umuduyla bu bölgeye geliyor. Bunun yanında eskiden suyun içinde balıklar vardı ve dengeyi sağlıyordu ancak balıkların ölmesi de haşere oluşumunu artırdı” diye konuştu.


“HİÇ İŞ YAPAMIYORUZ”

Çukurun bulunduğu yere rezidans yapılmasının işlerini olumlu yönde etkileyeceğini ifade eden Ayberk Karahan, “Şu anda sadece çevrede çalışanlara hizmet veriyoruz. Öğle yemeği saatlerinde bir hareketlilik yaşıyoruz ancak günün geri kalanında hiç iş yapamıyoruz. Burada bir rezidans yapılması hem işlerimizi artıracak hem de müşteri kalitesini yükseğe çekecektir” şeklinde konuştu. Daha önce çukurun bulunduğu yere iş merkezi olacağının söylendiğini dile getiren Alahattin Akmeşe, “Binlerce insanın bu bölgeye geleceği ve buranın hareketliliğinin yüzde 50-60 oranında artacağı söylenmişti. Ama hiçbir şey olmadı. En eski esnaflardan biri benim. Dolmuşların burada beklediği yıllarda ben muavinlik yapıyordum. O yıllarda da aynı böyleydi. O yıllarda Süleyman Demirel ve İbrahim Tatlıses açılışa gelmişti. Bir an önce buraya bir şey yapılırsa esnaf olarak çok sevineceğiz. Bu sıkıntının ortadan kalkması gerekiyor” dedi. Basmane Çukuru’nun etrafı açıkken birçok farenin çıktığını söyleyen Akmeşe, “O dönemde büyük fareler çukurdan çıkıp insanların arasında dolaşıyordu. Biz itiraz ettik ve belediye ilaç dökerek burasının etrafını kapattı. Benim duyduğuma göre burasının çok büyük bir çocuk parkı olmasını istiyorlarmış. Bence buraya duraklar yeniden gelse çok daha iyi olacaktı. Fuar’a da yeniden hayvanat bahçesinin gelmesi bizim işlerimizi olumlu yönde etkileyecektir. Aktarma merkezlerinden birinin buraya yapılması bile bizleri rahatlatacaktır” açıklamalarında bulundu.

“İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

7 yıldır bu bölgede esnaflık yaptığını dile getiren Saadet Akın, “Eskiden burada otobüs durakları vardı ve iş yapıyorduk. İş merkezi yapacağız dediler onu da yapmadılar. Çukurda her türlü pislik bulunuyor. Farelerin çıktığını da görüyoruz. İnsan sağlığını tehdit ediyor. Görüntü kirliliği oluşturuyor” ifadelerinde bulundu.

“UMUTLARIMIZ YERLE BİR OLDU”

Buradaki işletmesi için büyük yatırım yaptığını aktaran Ahmet Veysi Karataş, “Burası yapılsın da ne yapılırsa yapılsın. Dükkanımda olan her şey borç. 70-80 bin liralık bir yatırım yaptım, hepsi gitti. Ben umutlarımı çukurun yapılmasına bağlamıştım ama yıllardır yapılmadı. Burada bulunan esnaflar can çekişiyor. Bu noktayı körelttiler. Sözün bittiği yerdeyiz. Kimse halimizi sormuyor. Kira zamanı geldi ama kimsenin bu kiraları ödeyecek gücü yok. Herkes topu birbirine atıyor. Ama olan biz esnafa oluyor. Kimse bu millet nasıl yaşıyor diye sormuyor. Geceleri fareler çıkıyor, ortada cirit atıyor. Folkart’ın proje müdürüne ulaştım. Kendisi hukuki bir süreç olduğunu söyledi. Bu süreç bitti ve bir gece 5-6 kişi gelerek kenarda bulunan bütün afişleri indirdi. En azından belediye gelsin buraya bir park yapsın, buna bile razıyız. Bütün umutlarımız çukura bağlıydı ama hepsi yerle bir oldu” dedi.

Fadime ALTANHAN – Doğukan Fikri FİDAN


Next page

Gazete Yenigün