Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 16 Ekim 2020 - 10:53

Esnafın korona çilesi kitap oldu

İESOB, pandemi sürecinde esnafın içinde bulunduğu ekonomik tabloyu 660 sayfalık raporla ortaya koydu. Başkan Mutlu, raporu çözüm talepleriyle birlikte hükümet ve muhalefete ileteceklerini söyledi

Mehmet Emin AL/YENİGÜN- İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), bir ilke imza atarak, koronavirüs sürecinde esnaf sanatkarların durumunu irdeleyen bilimsel bir çalışma hazırladı.

43 farklı işkolunda 866 esnaf sanatkar ile sahada yapılan anket çalışmaları sonucunda hazırlanan rapor, esnaf sanatkarların olumlu veya olumsuz olarak süreçten nasıl etkilendiği, faaliyetlerinde ne gibi değişikliklere gittiği, istihdam, sermaye ve iş kayıpları başta olmak üzere pek çok sorunun cevabını bilimsel verilerle yanıtlıyor.

11 PANDEMİ SORUSU

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) ve bilim insanları ile beraber 43 farklı grup ve 866 esnafla yapılan yüzyüze görüşmeden çıkan tabloda özellikle, kantinciler ve servisçiler gibi esnafın çok zor durumda olduğuna dikkat çekilirken, iş hacmi, borçlanma, küçülme ve istihdamda yaşanan sorunlar ortaya döküldü.

Anket sonuçlarından elde edilen verilerle hazırlanan yaklaşık 600 sayfalık kitabı kamuoyuna tanıtan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, “Ankete katılanların faaliyet süreleri çoğunlukla 5-20 yıl arasında değişirken, yüzde 39’u satış, yüzde 36’sı hizmet, yüzde 10’u üretim, yüzde 15’i ise hem üretim hem satış alanında çalışıyor. Yüzde 16’sı kadın, yüzde 84’ü erkek esnaf sanatkardan oluşan katılımcıların yüzde 22’si tek başına çalışıyor. Yüzde 65’si ise, 3 çalışana kadar istihdam eden üyelerden oluşuyor” dedi.

İŞLER YÜZDE 83 DÜŞTÜ

Başkan Zekeriya Mutlu, 43 iş kolunda yaptığı anketin 660 sayfalık bir rapor olarak kitap haline getirdiklerini kaydederken, söz konusu kitabı öncelikle hükumete, muhalefete ve ilgili paydaşları ile paylaşacaklarını sözlerine ekleyerek, “Her mesleğin kendine göre durum analizlerini yaptık, farklı verilerini tespit ettik. Çalışmadan elde edilen ortalama sonuçlara göre bu süreçte esnaf sanatkarların; İşleri yüzde 83 oranında düşmüş, yüzde 26 oranında istihdam kaybı yaşamışlardır. Ankete katılanların yüzde 71’i kiracı iken, kredilerden yararlanma oranları ise yüzde 38’i geçememiştir” şeklinde konuştu.

“ESNAFIN GELECEK KAYGISI”

Geçtiğimiz gün kamuoyunda yeralan pandemi döneminde esnafın gelecek endişesi konusu da raporda yer aldı. Meslek dalına göre etkilenme dereceleri farklılık göstermekle beraber, tüm esnaf işletmelerinin salgından olumsuz etkilediğini kaydeden Başkan Mutlu, ‘Hazırlanan rapordan çıkan en belirgin sonuç; esnaf sanatkarların işyerleri ile ilgili yaşadığı ‘Gelecek Kaygısı’ olmuştur” şeklinde ifade etti.

İKİNCİ DALGA KORKUSU

Salgının sürmesi ve ikinci dalga ihtimalinin güçlenmesi nedeniyle tekrar faaliyetinin sınırlanması veya durdurulması korkusu yaşadığı ifade edilen raporda, Başkan Mutlu, “Bazı üyelerimiz 15 Mart’tan bu yana çalışamaz durumdayken, bazı üyelerimiz de işyerlerini açtıkları halde eski iş potansiyellerini yakalayamamışlardır. Örneğin, insanlar çekindikleri için berbere gitmemekte, lokantaya gitmek yerine evinden işyerine yemek getirmekte, minibüs yerine kendi aracını kullanmaktadır. Normalleşme sürecinde üyelerimizin sadece yüzde 23’ünün eski iş potansiyelini yakalayabildiği tespit edilmiştir” dedi.

MUTLU: ADALETSİZLİK VAR

Toplantıda Başkan Mutlu, bazı adaletsizliklerin olduğunu ve bunlara dikkat çekmek istediğini ifade ederek, “Lokanta açık ama bitişiğindeki birahane kapalı. Lokantada bulaşma riski yok birahanede mi var? Bir diğeri örneğin masaj salonları, beş yıldızlı otellerde masaj salonları açık ancak normal masaj salonları kapalı. Burada bir adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz. Elbette Sağlık Bakanlığı'nın karaları çok önemli ve değerlidir ancak bu tür adaletsizliklerin de olduğunu düşünüyoruz.