Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Esnafın ekonomik darboğazına dikkat çeken Dernek Başkanı Semih Girgin: Kemeraltı bitti!

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Pandemiye mi bağlarsınız, sezona mı bağlarsınız, nereye bağlarsanız bağlayın... Kemeraltı bitti!” dedi

Esnafın ekonomik darboğazına dikkat çeken Dernek Başkanı Semih Girgin: Kemeraltı bitti!

Kemeraltı'nda esnafın satış yapamadığını, elektrik, su ve kiraların biriktiğine işaret eden Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, “Başkan olarak değil buradaki bir esnaf olarak da ifade ediyorum. Bunu pandemiye mi bağlarsınız, sezona mı bağlarsınız, nereye bağlarsanız bağlayın, Kemeralı bitti. Okullar açılmayınca, okul alışverişi olmadı. Sokağa çıkma yaş ortalaması indi, satışlar kesildi. Düğün sezonu erken kapandı, iadeler oldu çok sayıda düğün-kına gecesi gibi kıyafet ve siparişler iptal edildi. Bu şekilde esnafın dayanacak gücü kalmadı” dedi.

“ESNAFIN CİRO YOK”

Başkan Semih Girgin, pandemi nedeniyle ötelenen borçların biriktiği ve bu ay ödemlerin yapılması gerektiğini hatırlatarak, “Geçtiğimiz aylarda ötelenen ancak bu ay ödenmesi gereken borçlar, sigorta, vergileri gibi ödemelerimiz var; ama ortada esnafın bir cirosu yok. İnsanların ayağı kesildi gelmiyor Kemeraltı’na ama buna rağmen yaklaşık yüz 30 oranında çalışan esnaf olarak sabrediyoruz, ister istemez, dünyanın yaşadığı küresel bir sorun. Ötelenen borç birikiyor ve devamında çalışacak esnaf kalmayacak çarşıda” şeklinde iade etti.

“VAKIFLARA AİT KİRALAR”

Kemeraltı’nda mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan dükkânların kiralarının çalışılamadığı aylarda bile esnaftan tam alındığını belirten Başkan Girgin, “Zor dönemde Vakıflar kira konusunda hiçbir şekilde olumlu bir adım atmadı esnaf için, kiralarını eksiksiz istedi. Yılbaşı geliyor ve yılbaşında kiralar yenilenir yani artar zamlanır. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu üç ay dükkân kirası bedeli sadece yüzde 10 olarak aldı, yüzde 90’ını almadı. SGK da devletin kurumu, Vakıflar da devletin birimi değil mi. Vakıflardaki mülkler ecdadımızın mülkleridir, bu zor günlerde bize yardımcı olmalılar. Elektrik zamlı, su zamlı, emlak beyannamesi zamlı… Evlere çekilme kararı borcu ötelenen berberin, çaycının lokantacının, giyimcinin kararı değildi ki. Bende kayıtları var, SGK’nın 10 bin lira olan kirası mesela, kiranın 1000 lirasını aldı 9 bin lirasını almadı. Zorlu süreçte üstüne düşeni yaptı. Vakıflar da aynı şeyi yapmalı” şeklinde konuştu.

KEPENKLER KAPANABİLİR

İş yerlerinin kira bedellerinin yılbaşında artacağını hatırlatan Başkan Girgin, özel mülk sahiplerine de çağrıda bulunarak, indirim ve ödeme kolaylığında bulunmalarını istedi. Kemeraltı esnafının kira ödemekte zorlandığını söyleyen Girgin, “Esnafın kafası çok karışık, ne yapacağı hakkında kara kara düşünüyor. ‘İş yerini kapatayım mı? Çoğu esnaf gibi borçlanarak mı devam edeyim?’ şeklinde kararsız kalıyor. Vicdanlı özel mülk olan dükkân sahiplerini sesleniyoruz, 'Bugüne kadar düzgün bir şekilde kirasını ödeyen, doğru-dürüst çalışan, ahilik kültürüne sahip esnafına sahip çık' çağrısında bulunuyoruz. Sen sahip çıkmazsan, 5-10-20 yıllık esnafını dükkandan atarsan, yerine esnaf kültürüne sahip kiracı bulamayacağını düşünüyoruz. Mümkünse indirim yapmalı, ödeme konusunda daha kolaylık sağlanmalı” dedi.

Başkan Girgin ayrıca, Kemeraltı’nı kurtarma projesi olarak da hayata gerilmek üzere yola çıkılan e ticaret projesinin de altyapı çalışmalarından dolayı henüz tamamlanmadığı belirtirken, UNESCO Dünya Mirası Listesi çalışmalarının toplantılarla devam edildiğini kaydetti. -Mehmet Emin AL

 

Next page

Gazete Yenigün