Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Esnaf ve işletmeciler önünü göremiyor

Koronavirüs pandemisi kışa girilmesiyle birlikte yeni tedbirler açıklandı. Esnaftan yana ek paketler çıkarılmasını isteyen sektör emekçileri ise kısa çalışma ödeneğiyle geçinemediklerini ifade etti

Esnaf ve işletmeciler önünü göremiyor

Deniz KILIÇ/YENİGÜN- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Koronavirüs önlemleri kapsamında 20 Kasım 2020’den itibaren restoranların sadece paket servis yapmasına izin verilecek. Pandemi başladığından beri kısıtlamalar yüzünden birçok esnaf kepenk kapatmıştı. Yeni tedbirlerin en çok restoran işletmecileri ve bu işletmelerde çalışan aşçı, garson, komi ve diğer elemanları etkiyeceği tahmin ediliyor. Kordon’daki esnaf da bu tedbirlerden nasibini aldı. Birçok işletme bu süreçte kepenk kapatmak zorunda kalacak.

 

"KOMİSYON ORANLARI İNDİRİLSİN"
Yeni genelge nedeniyle paket servis satışlarında artış olacağını söyleyen İzmir Lokantacılar ve Gazinocular Odası Başkanı Aykut Yenice, şunları kaydetti: "Paket servisinden en çok online yemek sipariş siteleri pay alacak. Onların işleri artacak, bundan rahatsız değiliz ancak burada başka bir çağrımız olacak. Bu zorlu süreçte online yemek sipariş sitelerinin esnaftan aldığı komisyonu en aza indirmesi gerekiyor, beklentimiz o yönde. Zaten zorda olan esnafımıza karşı komisyonların düşürülmesi gerekiyor. Bu firmalar da bize destek olmalı. Onların da belli bir maliyetleri var bunu anlıyoruz ancak bizi de düşünmeleri gerekiyor."

 

ESNAFTAN YANA EK PAKET ÇAĞRISI!
Kordon’daki işletmelerin büyük çoğunluğunun paket servis yapmadığını belirten Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı Koronavirüs tedbirlerinin tüm işletmeleri olumsuz etkileyeceğini söyledi. “Kordon’daki işletmelerin yüzde 90’ı paket servis yapmadığı için alınan karar bu işletmeleri olumsuz etkileyecek. Hükümetin bu tür işletmeler kapanacaksa bunların kapanma süreci içindeki stopajları, vergileri, SGK’larının alınmaması konusunda ve esnaftan yana ek paketler çıkmasın konusunda duyarlı olmasına yönelik çağrı yapıyoruz. Böyle bir karar alındığında ek paketlerin de açıklanması lazım. Kira sorunu var. Hiçbir mülk sahibine yanaşamıyorsunuz. Mülk sahiplerinin de duyarlı olması lazım. “ şeklinde konuştu.


 

'PAKET SERVİS KAPALI KUTU'
Alınan yeni kararlar sadece işletmeleri ve işletme sahiplerini etkilemedi. Bu işletmelerde çalışan birçok aşçı, garsonlar ve komiler de sıkıntılı süreçler yaşıyor. Kordon’da bir restoranda aşçılık yapan Battal Arslan işlerin paket servisle çok zor ilerleyeceğini ifade etti. Arslan “Paket servisine geçtik ama paket servis şu an bizim için kapalı bir kutu. Sadece bizim için değil diğer işletmeler için de durum böyle. Buraya personel gelecek. Bunların maaşları bir süre ödenecek. Kapalı olsa devletin verdiği destekle bir şekilde ilerleyeceksin. Açık olduğun zaman bu personelin sigortasını ödemek zorundasın maaşını ödemek zorundasın. Bu dükkanın açılış kapanışı bir külfet. Dükkanı açık tutmanın bir masrafı var. Eğer müşteri gelmezse 4 bin lira masraf yazıyor. Normal iş yapamıyorum ki paket servisten kazanayım. Bu sürecin katı ve her yeri kapsayacak şekilde yapılması gerekirdi ” dedi

 

'MASRAFLARA NASIL YETECEK'
Kordon’da bir restoranda garson olarak çalışan Yıldırım Al, verilmesi planlanan kısa çalışma ödeneğin yetersizliğinden şikayet etti. Al “Çalıştığım işletmede toplamda 60 kişi çalışıyoruz. Bu mekanın paket verme gibi bir hizmeti yok. Balık restoranı burası. Otomatikman mekan kapandığı zaman devletin vermiş olduğu kısa çalışma ödeneği ile geçinmek zorunda kalacağız. Sonuçta insanlar kazandıklarına göre harcamalarını belirliyor. Örneğin bir usta 3 bin lira maaş alıyor. Kirada oturuyorsa minimum 1000 lira kira veriyordur. Gideri de bin lira olsa nasıl geçinecek. Çocukları varsa masraflarına nasıl yetecek bu” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

'KÜÇÜLECEĞİZ YA DA KAPANACAĞIZ'
Kordon’daki restoranlara süt ve süt ürünleri temin eden bir şirketin yöneticisi Seyfettin Uysal alınan tedbirlerin doğrudan kendi şirketlerini etkilediğini belirtti. Uysal “İşletmelere kahvaltı ürünleri, mezeler, süt ve süt ürünleri veriyoruz. Alınan bu kararlar bizi etkiledi. Çünkü mekanlar kapanınca ürünlerimizi satamıyoruz. Satamadığımız malları işletmelere geri iade edeceğiz. Çalışanlarımızı işten çıkarmak zorunda kalacağız ya küçülmeye gideceğiz ya da kapanacağız” dedi.

Next page

Gazete Yenigün