Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Eskinazi: Geçen yılın rakamlarını geçeriz

Ege Bölgesi ihracatını değerlendiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, yaşanan tüm belirsizliklere rağmen geçen yılın ihracat rakamlarını geçeceklerini söyledi

Eskinazi: Geçen yılın rakamlarını geçeriz

Pandemi sürecindeki belirsizliğin ihracatçıyı önünü göremez duruma getirdiğini ifade eden ancak yeni normale geçiş ile birlikte yaşanan hareketlenmeden ümitli olduklarını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ile  döviz kurundaki dalgalanma, yeni pazar arayışları ve İzmir'de kurulacak 'Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri'ne kadar birçok konuyu masaya yatırdık.

“HEDEFLERE ULAŞIRIZ”

Pandemi sürecine rağmen eve kapanmadıkça geçen yılın ihracat rakamlarını aşacaklarını ifade eden Başkan Eskinazi, "Bu yılki ihracat hedefimiz,15 milyar Dolar. Bu hedeften pandemi nedeniyle vazgeçmiş değiliz. Biz Ağustos ayında 2019'daki rakamları geçmiş olacağımızı düşünüyorum. Totalde geçeceğiz, sekiz ayın sonunda geçen senenin rakamlarını geçeceğiz. Benim görüşüm bu yönde. Eğer Eylül-Ekim dört ayda da bu ivmeyi devam ettirirsek 15 Milyar Dolarlık hedefimizi tutturmamız için sebep yok. Ege eve kapanma ve sanayi üretimi durmazsa."

"KİMSE YARININI GÖREMİYOR"

Pandemide  bütün dünyanın konuştuğu bir konunun yarını görememezlik olduğuna değinen Eskinazi şunları kaydetti:

“Özellikle Avrupa ülkelerinde ciddi bir tedirginlik var. Tekrar evlere kapanır mıyız? soruları soruluyor... Ben bir alıcı olsam iki ay sonra mağazama koyacağım malı böyle bir ortamda nasıl alayım, yarın öbür gün mağazamın kapanma ihtimali varken. Önümüzde Mart ayında yaşanmış deneyim var. Bunun için ticarette, bir frenleme, günü kurtarma stratejisi yapılıyor artık"

"ÇİN PAZARLARDA HALA KUVVETLİ"

Türkiye açısından Çin'in pandemi sürecinde pazar kaybı yaşadıysa Türkiye'nin bu pazarları doldurma refleksi gösterip göstermediğine Eskinazi şöyle cevap verdi:  "Çin'in rakamlarına bakıldığında, üretimde bir durma oldu. Durduğu için üretmedi ve bu nedenle satamadı ama üretim normalleştikçe rakamlar yine normale çıktı. Demek ki bu malları satabileceği kuvvetli olduğu pazarı hala mevcut ve demek ki yapabiliyor, yapacak da bir buçuk milyar nüfusu var. Devamlı büyümek mecburiyetinde..." dedi.

"TARIMDA YÜZDE 35 İSRAF VAR"

İzmir'de Bergama, Dikili ve Kınık'ta Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi Bölgeleri'nin kurulması yaş meyve ve mamül (işlenmiş-yapılmış) satışı ve ihracatı açısından nasıl etkileyeceği konusunda da önemli açıklamalarda bulunan Eskinazi, yaş meyve-sebzenin bu bölgelerce alınıp işlenmesi, mamul haline gerilmesi konusunda mutlaka önayak olunması gerektiğini, hem üreticiye hem de ürünün 12 ay boyunca satılacağı için ciddi bir hamle olacağını kaydetti.

‘TÜRKİYE’Yİ KİMSE TUTAMAZ’

Mamül ürünlerin yaş meyveye karşın daha avantajlı olduğunu ifade eden Eskinazi, "Yaş meyvenin ihracatı mamülden daha zordur ki rakamlarımıza bakıldığında, mamul ihracatı çok arttı. Mamule dönüştürüldüğünde tüm ülkelere kapılar açık. Çin'e de  mamul ihracatında sınır yok iken yaş meyvede sınır var. İşlenmiş ürün müstahsilin de yararına olacak. Bu şekilde hem üretici hem üretim değerlendirilmiş olacak. Buralarda bu yönde yatırımları orada desteklersek kimse Türkiye'yi tutamaz, elimizi öperler" ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA PAZARINDA AVANTAJLIYIZ’

Pandemi sürecinde Türkiye'nin küresel pazar arayışı ve bazı ülkelerden boşalan pazarı kapma gibi bir pozisyonun bulunduğunu kaydeden Eskinazi, "Türkiye, Avrupa pazarına yakınlığı nedeniyle avantajlı. Kısa sürede malını teslim etme şansı var. Türkiye bu pandemide avantajlı gider mi, gider. Özellikle gıda konusunda durmadı. Evlere kapanmadığı, sanayi üretimi durmadığı sürece bu avantajını her zaman kullanabilir” dedi. - Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün