Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Erken seçimi istemiyormuş gibi yapmak

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, erken genel seçime gitmenin doğru olmadığını ifade etse de Büyükşehirlerde kazandığı seçim özgüveni elini güçlendiriyor. AK Parti'nin ise "erken seçim olmayacak 2023'te yapılacak" söylemleri kulislerde tam tersine yorumlanıyor. CHP, AK Parti'nin ekonomide sağlayamadığı başarı üzerinden eleştirilerini yoğunlaştırarak hükümeti seçime zorlayacağı ve bir erken genel seçimin olacağı kulislerde konuşuluyor

Erken seçimi istemiyormuş gibi yapmak

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Cumhuriyet Halk Partisi, 31 Mart Yerel Seçimlerde Türkiye'nin "seçim galibi imajı" olarak algılanan ve uzun yıllar sonra Ankara-İstanbul'u alması tam bir özgüven yaratmışken erken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken bir hamlede bulunarak erken seçimin olmaması gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, genel başkan olarak sokaktaki vatandaşın erken seçim istemediğini bildiği ve kaçınılmaz olarak görünen erken seçimlere gidilmesi durumunda 'erken seçimi biz istemediğimizi söylemiştik' şeklinde elini güçlendirmek için konuştuğu kulislerde dillendiriliyor. Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün bir gazeteye verdiği demeçte "Halk erken seçimden bıktı. Erken seçim bizim gündemimizde yok. Ekonomik sıkıntıların alabildiğine arttığı, işsizliğin felaket boyutlara yükseldiği bir dönemde seçimi dillendirmek de doğru değil. Bize göre ekonomi yönetiminin değişmesi lazım" diyor.

"HALK SEÇİMDEN BIKTI"

Sokaktaki vatandaşın sandık başına gitme konusunda tepkili davrandığı iddiası güçlü bir söylem, özellikle ekonomi dünyası, 'artık ekonomiye dönmenin zamanıdır' ifadeleri pekiştirirken vatandaş, 24 Haziran 2018'de Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlere (İttifak halinde...) gittikten 9 sonra 31 Mart 2019 Yerel Seçimler için sandığa gitti. Seçimin ardından YSK tarafından iptal edilen ve 23 Haziran'da yenilenmesi kararı verilen İstanbul seçimleri, milyonlarca İstanbul seçmeninin bir kez daha sandık başına gitmesini gerektirdi. Bu da bir bıkkınlık yaratsa da CHP yinelenen seçimden 806 bin 415 oy farkla kazanması bir sonraki yani erken veya zamanında yapılacak genel seçimlere ilişkin elini güçlendiren oldukça güçlü bir koz oldu.

SEÇİM REFLEKSİ KONGRELER SÜRECİ

İstanbul-Ankara-İzmir-Antalya-Adana gibi Türkiye'nin Büyükşehir Belediyelerini kazanan CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, erken genel seçimlere gidilmesi büyük bir ihtimal olarak düşündüğü ve bu nedenle 2019 Eylül ayında kongreler sürecini başlatacak, CHP yaklaşık 45 gün sonra 2020 olağan kongre sürecinin tarihini açıklayacak ve ilçelerde ve illerde parti örgütlerini yenilemeye gidecek. Böylelikle olası erken genel seçimde elini güçlendirmek istiyor tezi kulislerde dillendirilen ve dikkat çeken bir konu. Böylelikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanlarının ardından 16-17-18 Ağustos’ta 81 il başkanıyla bir araya gelecek, kongre süreci öncesi Kılıçdaroğlu'nun il başkanları ile bir araya gelecek olması, erken olası seçimlere hazırlık şeklinde yorumlanıyor.

CHP, İL BAŞKANLARINI TOPLUYOR

Yerel seçimlerin Büyükşehir galibi olarak CHP, erken seçim olmaması gerektiğini ifade ederken kurultay sürecine hazırlanıp, il başkanları ve milletvekilleri ile bir araya gelecekken AK Parti'de her erken seçim olabilir mi sorusuna kesin bir dille AK Parti gündeminde erken seçim yoktur ifadeleri ittifak ortağı MHP'den de aynı şekilde desteklenirken, akıllarda 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi yaşananlar geliyor. 24 Haziran erken genel seçimler öncesi 'bir erken seçim olur mu?' sorusuna AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, kesin bir dille olmayacağını, gündemlerinde erken seçime dair bir konu olmadığını ifade etmişlerdi. Son günlerde özellikle erken bir genel seçim olmayacağı bunca dillendirilirken akıllarda kamuoyunun erken seçim konusunda 'nabız yoklama olabilir mi?' sorusunu getiriyor.

SİYASETEN UZAK EKONOMİK OLARAK YAKIN

Hükümet 31 Mart yerel seçimlerinin ardından 2023'e kadar bir erken seçim olmayacağı genel seçimlerin tarihinde yapılacağı ilk Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından ifade edilmiş ve daha sonra hükümetten yetkililer de aynı şekilde aynı tarihi vermişti. Ancak kulislerde ekonominin özellikle gıda fiyatlarında yaşanması beklenen zamlarla beraber enflasyonun yükseleceği bazı ekonomistler tarafından ileri sürülüyor. Hükümetin olası bir erken seçimden uzak durma isteği siyasetten olasa da ekonominin iyiye gitmeyeceği, zamlarla beraber ekonominin iyi yönetilmediği eleştirilerini ayyuka çıkaracağı iddia ediliyor. Ana muhalefet partisi CHP'nin tam da burada AK Parti'nin ekonomi ile imtihanında bir seçim galibiyeti elde edeceği düşündüğü kulislerde konuşuluyor. 

'Erken seçim'e tepki hamlesi

Yapılmayacağı şeklinde sık sık gündeme gelen ancak bunlara rağmen olası bir erken seçim ihtimali, kulislerde konuşulan ve partilerin tutumuna bakıldığında, özellikle kongreler sürecinin bir hazırlık olarak okunması mümkün görünüyor. Partiler kamuoyuna seçim gündemi olmadığını ifade etmeleri özellikle vatandaşın erken seçimlere bir tepki göstereceği endişesi nedeniyle 'yok' hamlesinde bulunduğu okunuyor. Bir erken genel seçimin eylül sayında daha da güçlü bir şekillendireceği bekleniyor.

Next page

Gazete Yenigün