Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Engelliye gece 3’te randevu

Her gün sürekli karşılaştığımız ama yine de bile bile görmezden geldiğimiz engelli vatandaşlarımız, sırf seslerini duyurabilmek için her yola başvuruyorlar. Bunlardan sadece bir tanesi ufak bir randevu talebi... Hem de onların gününde alınan bir randevu. Karşılığı ise; “gelin ama gece saat 3’te”

Engelliye gece 3’te randevu

YENİGÜN Engelli vatandaşlarımız her yerde. Ve gün içinde sayısız zorlukla karşılaşıyorlar. Seslerini duyurabilmek, yardım talep edebilmek, dünyalarını kolaylaştırabilecek bir şeyler yapabilmek adına çaba sarfediyorlar. Tabi herkes dinler gibi yapıyor, ümit veriyor ya da hiç umursamıyor. Sonuç olarak verilen hiç bir söz tutulmuyor! 2 yıl da geçse 10 yıl da geçse bir şeyler yine yerinde sayıyor, değişmiyor. 2017 yılının 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nden bu hikaye Yaşanılan zorluklardan verilen çabalardan sadece bir tanesi... İzmir Engelli Eğitim, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Vural Gürbulak anlatıyor. Sözlerine Ankara ve Meclis yolculuklarının nasıl olduğunu anlatarak başlayan Gürbulak, "2017 yılının Aralık ayıydı, bütçe görüşmeleri zamanın¬ da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından bir randevu talep etmiştik. Hem sorunlarımızı dile getirebilmek hem de bazı engelli arkadaşlarımız için farklılık olsun diye gitmek istedik. Ama asıl nedenimiz fizik tedavi hakkımızın düşürülmüş olmasıydı. Normalde yılda 90 seans tedavi hakkımız varken tedavinin 30'u evde 30'u hastanede yatarak olacak şekilde 60 seansa düşürüldü. Randevu talebimizin üzerine bize bakanlıktan gece saat 3'e randevu verecekleri bilgisi geldi. Biz de bunun üzerine 32 engelli arkadaşımızla birlikte bir gece önceden akşam saat 9'da yola çıktık. Çünkü arkadaşlarımızın ihtiyaçları olabiliyor ve araç durunca 2 saatten önce kalkma gibi bir lüksümüz olmuyordu. Ertesi gün oldu. Ankara'ya vardık. Meclis'e gittik. Bütün gün Meclisi dolaşarak geçirdik. Çünkü bizim sokakta kalma ya da bütün gün otobüsün içinde oturma gibi bir durumumuz olamazdı" ifadelerini kullandı.


"ORAYA GİDERSENİZ BURAYA GELEMEZSİNİZ"
Meclis'te gezinirken AK Parti Milletvekili Hamza Dağ'ın ve MHP Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun danışmanlarının kendilerini karşıladığını belirten Gürbulak, şunları söyledi: "Meclis'e vardığımızda bizleri danışmanlar karşıladı. Onlarla konuştuk. İlk önce MHP'nin grup toplantısı vardı. Hamza Dağ'ın danışmanı ise bizi AK Parti'nin grup toplantısına götürmek istedi. Biz de önce MHP'ninkine oradan CHP'ninkine katılalım öyle geçelim istedik. Hamza Dağ'ın danışmanı ise bunu olumsuzlukla karşılayarak 'ha¬ yır oraya giderseniz bizim gruba giremezsiniz' dedi. Bunun üzerine ufak bir sürtüşme yaşadık. Daha sonra grup toplantısına da katılmaktan vazgeçtik."


"DERDİMİZİ ANLATAMADIK"    
Son olarak o kadar yolu gidip kimseye dertlerini anlatamadıklarından yakınan Gürbulak, "Bizi bir tek MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu dinledi. Daha sonra eski CHP Milletvekili Hülya Güven bizi karşıladı. Onun bilgisi yoktu geleceğimizden ama bizi koridorda görünce hemen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanına götürdü. Kılıçdaroğlu'yla görüşünce kendisine sorunlarımızı ilettik. İlgileneceklerini söylediler. Ama daha sonra hiç bir geri dönüş olmadı maa-lesef' ifadelerini kullandı. 


Sözler var ama icraat yok
3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'la bir araya geldiklerini anlatan Gürbulak, "Serdar Başkan ile engelliler etkinliğinde buluştuk. Burayı komple size vereceğim dedi. Daha sonra bizim dernek yönetiminden bir arkadaşımız araç sorunların¬ dan bahsetti. Başkan da burayı Tülay Müdür ile Vural Başkan'a emanet ediyorum, onlar sizin için gerekli bütün çalışmaları yapacak dedi. Ama bunun üzerine daha sonra Vural Başkan gel görüşelim, ne yapmamız gerekiyor gibi bir gelişme olmadı" şeklinde konuştu.

Selin SEVER ŞAHİN

 


 

Next page

Gazete Yenigün