Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Enflasyon sonrası dolarda son durum

Dolar/TL dün Fed kararıyla yükselen dolar endeksinin etkisiyle güne yükselerek başlasa da yüzde 2 düşen petrol fiyatları nedeniyle yatay bir seyir izledi. 3 Mayıs günü dolar kuru 5.97 TL'den işlem görüyor. Enflasyon verisi öncesi 5.98 üzerine çıkan dolar kuru, beklentilerin altında gelen rakamlar sonrası 5.97'lere çekildi. Gün içerisinde izlenecek gelişmeler arasında nisan ayı enflasyon verisi, ABD tarım dışı istihdam ve Fitch raporu öne çıkıyor

Enflasyon sonrası dolarda son durum

Dolar/TL dün Fed kararının ardından sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket etse de İstanbul seçimlerine yönelik açıklamalara ve belirsizliğin sürmesine rağmen petrol fiyatlarındaki düşüşle 6 seviyesinin hemen altında sakin bir seyir izledi. Dolar kuru dün 5.9645 ile kapandı.

Piyasalarda bu hafta yoğun veri akışı sürüyor. Gözler ilk olarak TÜİK'in açıklayacağı nisan ayı enflasyon rakamlarında. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini güncellememişti.

TL, yılbaşından bu yana yüzde 11 değer kaybederken, 3 Mayıs günü dolar kuru 5.97 seviyesinden el değiştiriyor. Enflasyon verisi öncesi 5.98 üzerine çıkan dolar kuru, beklentilerin altında gelen aylık yüzde 1,69 TÜFE sonrası 5.97'lere çekildi. 

Öğleden sonra izlenecek veriler arasında ABD tarım dışı istihdam verileri öne çıkıyor. Akşam saatlerinde ise Fitch'in Türkiye raporu bekleniyor.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında tutan Fitch Ratings'in, Türkiye'nin 'BB' notunun ve 'negatif' görünümünün koruması bekleniyor.

Gün içerisinde petrol fiyatları, TCMB rezervleri, seçimle ilgili gelişmeler ve ABD ile ilişkiler de standart olarak izlenmeye devam ediyor.

Next page

Gazete Yenigün