;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Emekliler maaş zammına tepki gösterdi.

EMEKLİ SOSYAL YAŞAMIN DIŞINA İTİLMEKTE”.

Emekliler maaş zammına tepki gösterdi.

Emekliler maaş zammına tepki gösterdi
Temmuz ayı itibariyle SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yapılacak olan yüzde 5’lik zammı protesto eden DİSK Emekli-Sen Nazilli Şubesi bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada en düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL olması istendi.SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine altı aylık enflasyon sonucuna göre Temmuz ayı itibariyle yüzde 5 zam yapıldı. Zam oranına tepki gösteren DİSK Emekli-Sen Nazilli Şubesi sendika binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Yüzde 5’lik zamma tepki açıklamasına CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, Kadın Kolları Başkanı Zeliha Toros, CHP İlçe Örgütü, Alevi Kültür Derneği Nazilli Şube Başkanı Veysel Adak, Eğitim-Sen Nazilli Temsilcisi Emre Üstündağ ve DİSK Emekli-Sen üyeleri destek verdi

“EMEKLİ SOSYAL YAŞAMIN DIŞINA İTİLMEKTE”
Açıklama öncesi DİSK Emekli-Sen Nazilli Şube Başkanı Emel Atay kısa bir konuşma yaparken, açıklamayı sendikanın Saymanı Muhterem Erbay okudu. Emeklilerin geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkum edildiğini ifade eden Muhterem Erbay, “TÜİK ve siyasi iktidar açlık sınırında yaşam mücadelesi veren emeklilere üç kuruş zam vermemek için çeşitli ayak oyunlarına başvuruyor. Emeklilerin yüzde 80'i nitelikli sağlık hizmetlerinden yararlanamamakta ve neredeyse tamamı sosyal yaşamın dışına itilmektedir. Biz emekliler geçim sıkıntısı içinde yaşamaya mahkum edilmiş durumdayız. Öyle ki 12 milyonu aşkın emeklinin 5 milyonu ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramaktadır” dedi.

“AKTİF YAŞLANMA” ZATEN HAYAL”
Erbay açıklamanın devamında, “Aktif yaşlanma zaten hayal dahi edilememektedir. Böylesine baskılanmış bir yaşam sürmekte olan emekliler, Temmuz ayı enflasyon verileriyle bir kez daha hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bildiğiniz gibi, art arda gelen seçimler ve iktidar kabullenemediği için tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi nedeniyle ertelenen zamlar Haziran ayı sonu itibariyle üst üste yağmaktadır. Çaya, şekere, akaryakıta, elektriğe... Bu zamlarla beraber, emeklilerin alım gücü ciddi ölçüde zayıflamıştır. Devamı gelecek olan zamların 1 Temmuz itibariyle yansıtılacak olmasının tek nedeni, Temmuz ayı enflasyonunun düşük gösterilerek emekçilere verilecek olan enflasyon farkının düşürülmek istenmesidir. Nitekim son enflasyon yüzde 3 olarak ayarlanmış, böylece, bizlere yüzde 5 ila yüzde 6 arasında zam reva görülmüştür. Bu zamla beraber en düşük maaşı alan işçi emeklisine 56 TL, en düşük maaşı alan memur emeklisine 138 TL, yine en düşük maaşı alan BAĞ-KUR emeklisine 69 TL zam yapılmıştır. Yıllarca artı-değer üretmiş olan biz emeklilere bu ücretler reva görülürken aklımızla dalga geçercesine, hangi amaçla oluşturulduğu şaibeli olan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine yüzde 40 zam yapılarak ücretleri 18 bin TL'ye yükseltilmiştir. Bu durumun hangi ekonomik modelin ya da hangi vicdanın ürünü olduğunu merak ediyoruz!” ifadelerini kullandı.

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ GASP EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”
Emeklilerin sendikal örgütlenmelerine engel çıkarıldığını ifade eden Erbay, “Durum böyleyken, biz emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmemizin önüne engeller çıkarılıyor, kendimizi ifade etme özgürlüğümüz gasp edilmeye çalışılıyor. Gerek Anayasamızın 90. maddesi, gerekse de imzalamış olduğumuz uluslararası sözleşmeler yok sayılarak sendikamız aleyhine kapatma davaları açılıyor. Açılıyor; zira, örgütlü bir güç olmamızdan korkuyorlar. Açılıyor; zira, haklı olduğumuzu biliyorlar” şeklinde konuştu.

TBMM’Yİ GÖREVE ÇAĞIRDILAR
Erbay, taleplerini de sıralayarak şunları kaydetti: “Haziran ayı sonu itibariyle temel gıda ve tüketim mallarına yapılan tüm zamlar geri çekilsin. TÜİK, siyasi baskılardan uzak ve iktidarın prangalarından kurtularak enflasyon verilerini bilimsel ve objektif bir şekilde yeniden açıklasın. Emekli aylıkları (dul ve yetimler dahil) 2 bin 500 TL'nin altında olmasın. Sağlıkta katkı payı kaldırılsın, emeklilerin nitelikli sağlık hizmetinden faydalanması sağlansın. Emeklilerin ücretleri yalnızca enflasyona endeksli değil, milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlensin. Emekli ikramiyeleri yıl içinde bin 750 TL'ye yükseltilsin ve her yıl güncellensin. Emeklilerin toplu sözleşmeli sendikal örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılarak yasal düzenlemeler acilen hayata geçirilsin. Biz DİSK Emekli-Sen olarak bu taleplerimiz gerçekleşinceye dek mücadelede kararlı olduğumuzu bir kez daha deklare ediyoruz ve TBMM'yi göreve çağırıyoruz.”

Next page

Gazete Yenigün